ევროპული სასამართლო ამ საჩივრებს სტანდარტული პროცედურით, ყოველგვარი დაჩქარების გარეშე განიხილავს - ბექა ძამაშვილი
იუსტიციის მინისტრის პირველმა მოადგილე ბექა ძამაშვილმა „უცხოეთის აგენტების რეგისტრაციის აქტის“ შესახებ  სტრასბურგის სასამართლოში წარდგენილ საჩივრებთან დაკავშირებით განმარტება გააკეთა.
„ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოდან საქართველოს მთავრობას გამოეგზავნა სამი ორგანიზაციის და სამი ფიზიკური პირის საჩივარი, რომლებიც დაობენ, თითქოს უცხოელი აგენტების რეგისტრაციის აქტი არღვევს მათ უფლებებს, ევროპული კონვენციით განსაზღვრულ უფლებებს. მნიშვნელოვანია, რომ ეს საჩივრები შეტანილი არის გასული წლის ივლისსა და აგვისტოში  და ევროპულმა სასამართლომ თითქმის 9 თვის თავზე გამოაგზავნა სახელმწიფოსთან საპასუხოდ, რაც ნიშნავს იმას, რომ ევროპული სასამართლო ამ საჩივრებს განიხილავს სტანდარტული პროცედურით, ყოველგვარი დაჩქარების გარეშე. პირდაპირ მითითებულია, რომ ვადები ექნება სახელმწიფოს სტანდარტული, კერძოდ, ივლისის ბოლომდე უპასუხებს სახელმწიფო ამ შეკითხვებს, შემდეგ შეკითხვებს უპასუხებენ თავად მომჩივნები და წლის ბოლოს, ასევე, საბოლოო პასუხის გაცემის შესაძლებლობა ექნება სახელმწიფოს, რაც ნიშნავს იმას, რომ  მომდევნო წლამდე არ არის მოსალოდნელი გადაწყვეტილების მიღება აღნიშნულ საქმესთან დაკავშირებით“, – აღნიშნა ბექა ძამაშვილმა.

The European Court will consider these complaints in a standard procedure, without any acceleration - Beka Dzamashvili
First Deputy Minister of Justice Beka Dzamashvili provided an explanation regarding the complaints filed with the Strasbourg Court regarding the “Foreign Agents Registration Act”.
"The European Court of Human Rights has sent the Georgian government a complaint from three organizations and three individuals, who argue that the act of registering foreign agents violates their rights, rights defined by the European Convention. It is important that these complaints were filed in July and August of last year, and the European Court sent them to the state for a response almost 9 months later, which means that the European Court will consider these complaints according to the standard procedure, without any haste. It is directly indicated that the state will have standard deadlines, namely, the state will respond to these questions by the end of July, then the complainants themselves will answer the questions, and by the end of the year, the state will also have the opportunity to give a final answer, which means that a decision on the case is not expected until next year," said Beka Dzamashvili.