სურსათის ეროვნულმა სააგენტომ სამტრედიასა და ვანში ყველის არალეგალური საწარმოები გამოავლინა
სურსათის ეროვნული სააგენტო მთელი საქართველოს მასშტაბით არარეგისტრირებული საწარმოების გამოვლენას განაგრძობს, – ამის შესახებ სააგენტოს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაშია აღნიშნული.
მათივე ცნობით, ინდივიდუალური მეწარმე ლ.ე. (მის.: სამტრედია, სოფ იანეთი) ეკონომიკურ საქმიანობათა რეესტრში რეგისტრაციისა და სააგენტოს აღიარების გარეშე ეგრეთ წოდებულ ყველს აწარმოებდა შემდგომი რეალიზაციის მიზნით.
„ასევე, სურსათის ეროვნული სააგენტოს მიერ მინიჭებული სავალდებულო აღიარების გარეშე საქმიანობდა ფიზიკური პირი მ.მ.-ც (მის.: ვანი, სოფ. ზედავანი).
რეგისტრაციის არქონის პარალელურად, ობიექტებზე დარღვეული იყო სურსათის უვნებლობის კანონმდებლობით დადგენილი მოთხოვნები, რის გამოც ბიზნესოპერატორები დაჯარიმდნენ და შეუჩერდათ საწარმოო პროცესი“, – აცხადებენ სეს-ში.
სურსათის ეროვნული სააგენტო მოუწოდებს ბიზნესოპერატორებს, არ აწარმოონ სურსათი აღიარების მინიჭების გარეშე და საქმიანობა განახორციელონ მხოლოდ კანონმდებლობით დადგენილი მოთხოვნების დაცვით.

National Food Agency reveals illegal cheese factories in Samtredia and Van
The National Food Agency continues to reveal unregistered factories throughout Georgia, the agency said in a statement.
According to them, individual entrepreneur L.E. (address: Samtredia, village of Yaneti) was producing so-called cheese for further sale without registration in the Register of Economic Activities and recognition by the agency.
“Also, individual entrepreneur M.M. (address: Vani, village of Zedavani) was operating without the mandatory recognition granted by the National Food Agency.
In addition to the lack of registration, the facilities violated the requirements established by the food safety legislation, which is why business operators were fined and the production process was suspended,” the agency said.
The National Food Agency calls on business operators not to produce food without recognition and to carry out their activities only in compliance with the requirements established by law.