მომდევნო ორი-სამი კვირის განმავლობაში ირანს ძალიან ძლიერ დარტყმას მივაყენებთ, ჩვენ მათ ქვის ხანაში დავაბრუნებთ, სადაც მათი ადგილია - დონალდ ტრამპი
აშშ-ის პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი აცხადებს, რომ აშშ ირანს მომდევნო ორი-სამი კვირის განმავლობაში ძლიერად დაარტყამს.
„მომდევნო ორი-სამი კვირის განმავლობაში ჩვენ მათ ძალიან ძლიერ დარტყმას მივაყენებთ. ჩვენ მათ ქვის ხანაში დავაბრუნებთ, სადაც მათი ადგილია“, – განაცხადა აშშ-ის პრეზიდენტმა.
ამასთან, მისივე თქმით, ჰორმუზის სრუტე კონფლიქტის დასრულების შემდეგ „ბუნებრივად გაიხსნება“.
„ირანი ფაქტობრივად განადგურებულია – რთული ნაწილი უკვე გაკეთებულია, ამიტომ ახლა ეს მარტივი უნდა იყოს და, ნებისმიერ შემთხვევაში, როდესაც ეს კონფლიქტი დასრულდება, სრუტე ბუნებრივად გაიხსნება, ის უბრალოდ ბუნებრივად გაიხსნება“, – აღნიშნა ტრამპმა.
ამასთან, მისივე განცხადებით, ჰორმუზის სრუტის ხელახლა გახსნაზე პასუხისმგებლები აშშ-ის მოკავშირეები იქნებიან. დონალდ ტრამპმა მოკავშირეებს მოუწოდა, „გამოიჩინონ დაგვიანებული გამბედაობა“ და უხელმძღვანელონ ოპერაციას კრიტიკულად მნიშვნელოვან საზღვაო გზაზე კონტროლის აღსადგენად. აშშ-ის პრეზიდენტის თქმით, მოკავშირეები, რომლებიც სრუტიდან დიდი რაოდენობით ნავთობს იღებენ და მასზე არიან დამოკიდებული, უნდა მივიდნენ და ის უბრალოდ აიღონ.
„წადით სრუტეში და უბრალოდ აიღეთ ის, დაიცავით, გამოიყენეთ საკუთარი სარგებლისთვის. რთული ნაწილი უკვე გაკეთებულია, ამიტომ ახლა ეს მარტივი უნდა იყოს“, – განაცხადა ტრამპმა.
გარდა ამისა, აშშ-ის პრეზიდენტმა მოკავშირეებს მოუწოდა, ნავთობი აშშ-ისგან შეიძინონ და აღნიშნა, რომ შეერთებული შტატები ჰორმუზის სრუტის გავლით ნავთობის იმპორტს აღარ განახორციელებს.
„შეერთებული შტატები ჰორმუზის სრუტის გავლით ნავთობის იმპორტს თითქმის საერთოდ არ ახორციელებს და მას არც მომავალში აღარ შემოიტანს. ჩვენ ეს არ გვჭირდება. არც აქამდე გვჭირდებოდა და არც მომავალში დაგვჭირდება“, – აღნიშნა ტრამპმა ეროვნული მიმართვის დროს.

We will hit Iran very hard in the next two to three weeks, we will put them back in the Stone Age, where they belong - Donald Trump
US President Donald Trump has announced that the US will hit Iran very hard in the next two to three weeks.
“We will hit them very hard in the next two to three weeks. We will put them back in the Stone Age, where they belong,” the US President said.
He also said that the Strait of Hormuz would “naturally open” after the conflict ended.
“Iran has been effectively destroyed – the hard part has already been done, so now it should be easy and, in any case, when this conflict ends, the Strait will naturally open, it will just naturally open,” Trump said.
He also said that the US allies would be responsible for reopening the Strait of Hormuz. Donald Trump has urged allies to “show some belated courage” and lead an operation to regain control of the critical shipping lane. The US president said allies who rely on the strait for oil should go in and just take it.
“Go into the strait and just take it, protect it, use it for your own benefit. The hard part is done, so now it should be easy,” Trump said.
In addition, the US president urged allies to buy oil from the US and said that the United States would no longer import oil through the Strait of Hormuz.
“The United States imports almost no oil through the Strait of Hormuz and will not import it in the future. We don’t need it. We never did and we never will,” Trump said during a national address.