დაკავებულია უცხო ქვეყნის მოქალაქე, რომელიც ყალბი დოკუმენტების გამოყენებით დიდი ოდენობით უძრავი ქონების დაუფლებას ცდილობდა - სუს-ი
დაკავებულია უცხო ქვეყნის მოქალაქე, რომელიც ყალბი დოკუმენტების გამოყენებით დიდი ოდენობით უძრავი ქონების დაუფლებას ცდილობდა, – ამის შესახებ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უფროსის მოადგილემ, ლაშა მაღრაძემ უწყებაში გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა.
როგორც ბრიფინგზე აღნიშნეს, გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 362-ე მუხლის მეორე ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტითა და 19, 180-ე მუხლის მესამე ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით მიმდინარეობს, რაც სასჯელის სახით 6-დან 9 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
„სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის კონტრდაზვერვის დეპარტამენტის თანამშრომლები ინტენსიურ რეჟიმში ახორციელებენ კონტრდაზვერვით და შესაბამის ოპერატიულ ღონისძიებებს საქართველოში უცხო ქვეყნის სპეცსამსახურებთან დაკავშირებული პირების გამოვლენისა და მათი სხვადასხვა დანაშაულში მხილების მიზნით.
ამ მიმართულებით ჩატარებული ოპერატიული და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად დავაკავეთ უცხო ქვეყნის მოქალაქე, რომელსაც ბრალი ყალბი ოფიციალური დოკუმენტის გამოყენებაში ედება.
ბრალდებული პირი, ამავდროულად, სხვა ქვეყნის  მოქალაქის ყალბი პასპორტის გამოყენებით ცდილობდა  დიდი ოდენობით უძრავი ქონების  დაუფლებას. კერძოდ, ბრალდებულმა, სხვა ქვეყნის მოქალაქის სახელით, სანოტარო მოქმედების შესრულების გზით, მესამე პირისთვის საქართველოში რეგისტრირებული უძრავი ქონების განკარგვის უფლების მინიჭება სცადა.
მოცემულ ეტაპზე გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 362-ე მუხლის მეორე ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტითა და 19, 180-ე მუხლის მესამე ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით მიმდინარეობს, რაც სასჯელის სახით 6-დან 9 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს“, – განაცხადეს სუს-ში გამართულ ბრიფინგზე.

A foreign citizen has been detained for attempting to acquire a large amount of real estate using forged documents - SSU
A foreign citizen has been detained for attempting to acquire a large amount of real estate using forged documents, said Lasha Maghradze, Deputy Head of the State Security Service, at a briefing held at the agency.
As noted at the briefing, the investigation is underway under Article 362, Part Two, Subparagraph “b” and Article 19, Part Three, Subparagraph “b” of Article 180 of the Criminal Code, which provides for a term of imprisonment of 6 to 9 years.
"Employees of the Counterintelligence Department of the State Security Service are intensively carrying out counterintelligence and relevant operational measures in Georgia to identify individuals associated with foreign special services and expose them for various crimes.
As a result of operational and investigative measures conducted in this direction, we detained a foreign citizen who is accused of using a fake official document.
At the same time, the accused, using a fake passport of a citizen of another country, tried to acquire a large amount of real estate. In particular, the accused, in the name of a citizen of another country, through the performance of a notarial act, tried to grant a third party the right to dispose of real estate registered in Georgia.
At this stage, the investigation is underway under Article 362, Part Two, Subparagraph "b" and Article 19, Part Three, Subparagraph "b" of Article 180 of the Criminal Code, which provides for the punishment "It provides for imprisonment for a term of 6 to 9 years," they said at a briefing at the State Criminal Investigation Department.