ირაკლი კობახიძე ილჰამ ალიევს შეხვდა
მთავრობის ადმინისტრაციის მიერ გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, პირისპირ შეხვედრაზე მხარეებმა ხაზი გაუსვეს ორ ქვეყანას შორის არსებული სტრატეგიული პარტნიორობის მაღალ დონეს და სხვადასხვა სფეროში ნაყოფიერ თანამშრომლობას.
„ყურადღება გამახვილდა ეკონომიკური კავშირების გაღრმავებაზე და ამ კუთხით საქართველო-აზერბაიჯანის ეკონომიკური თანამშრომლობის მთავრობათაშორისი კომისიის როლზე, რომლის მორიგი სხდომა საქართველოში უახლოეს მომავალში გაიმართება.
შეხვედრისას განსაკუთრებული აქცენტი გაკეთდა რეგიონში მშვიდობის მნიშვნელობაზე. მთავრობის მეთაურმა აღნიშნა, რომ საქართველო მიესალმება აზერბაიჯანსა და სომხეთს შორის მიმდინარე დიალოგს, რაც რეგიონული სტაბილურობისა და განვითარებისთვის მნიშვნელოვანი ნაბიჯია.
მხარეებმა ასევე ისაუბრეს ახლო აღმოსავლეთში არსებულ ვითარებაზე. ხაზი გაესვა დიპლომატიური ძალისხმევის აუცილებლობას მდგომარეობის დეესკალაციისა და მშვიდობის აღდგენისთვის”,- ნათქვამია ინფორმაციაში.
ამასთან, მათივე ცნობით, საქართველოს პრემიერ-მინისტრისა და აზერბაიჯანის პრეზიდენტის ხელმძღვანელობით, ორი ქვეყნის მთავრობის წევრების გაფართოებული ფორმატის შეხვედრაც გაიმართა.
„შეხვედრაზე ყურადღება გამახვილდა ორი ქვეყნის მზარდ სავაჭრო-ეკონომიკურ თანამშრომლობაზე და ამ კუთხით არსებული პოტენციალის სრულად ათვისების მნიშვნელობაზე.
საუბარი ასევე შეეხო ენერგეტიკის სექტორში მჭიდრო პარტნიორობას და რეგიონული მნიშვნელობის სატრანსპორტო-ენერგეტიკულ პროექტებს, რომლებსაც საქართველო და აზერბაიჯანი ერთობლივად ახორციელებენ. მათ შორის აღინიშნა ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზა, რომელიც საკვანძო როლს ასრულებს რეგიონული დაკავშირებადობის უზრუნველყოფაში.
შეხვედრაში საქართველოს მხრიდან - საგარეო საქმეთა მინისტრი მაკა ბოჭორიშვილი, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი მარიამ ქვრივიშვილი, მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსი ლევან ჟორჟოლიანი, საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი აზერბაიჯანში ზურაბ პატარაძე, ხოლო აზერბაიჯანის მხრიდან - საგარეო საქმეთა მინისტრი ჯეიჰუნ ბაირამოვი, პრეზიდენტის თანაშემწე საგარეო პოლიტიკის საკითხებში ჰიკმეთ ჰაჯიევი, ეკონომიკის მინისტრი მიქაილ ჯაბაროვი, ენერგეტიკის მინისტრი პარვიზ შაჰბაზოვი, ციფრული განვითარებისა და ტრანსპორტის მინისტრი რაშად ნაბიევი და აზერბაიჯანის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში ფაიგ გულიევი მონაწილეობდნენ”,- ნათქვამია ინფორმაციაში.

Irakli Kobakhidze meets with Ilham Aliyev
According to the information released by the government administration, during the face-to-face meeting, the parties emphasized the high level of strategic partnership between the two countries and fruitful cooperation in various fields.
"Attention was focused on the deepening of economic ties and the role of the Georgia-Azerbaijan Intergovernmental Commission for Economic Cooperation in this regard, the next session of which will be held in Georgia in the near future.
During the meeting, special emphasis was placed on the importance of peace in the region. The Head of Government noted that Georgia welcomes the ongoing dialogue between Azerbaijan and Armenia, which is an important step for regional stability and development.
The parties also discussed the situation in the Middle East. The need for diplomatic efforts to de-escalate the situation and restore peace was emphasized," the information says.
In addition, according to them, an expanded meeting of members of the governments of the two countries was also held under the leadership of the Prime Minister of Georgia and the President of Azerbaijan.
"The meeting focused on the growing trade and economic cooperation between the two countries and the importance of fully utilizing the existing potential in this regard.
The conversation also touched upon the close partnership in the energy sector and regionally important transport and energy projects that Georgia and Azerbaijan are jointly implementing. Among them, the Baku-Tbilisi-Kars railway was mentioned, which plays a key role in ensuring regional connectivity.
The meeting was attended by Minister of Foreign Affairs Maka Bochorishvili, Minister of Economy and Sustainable Development Mariam Kvrivishvili, Head of the Government Administration Levan Zhorzholiani, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to Azerbaijan Zurab Pataradze, and Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov, Assistant to the President for Foreign Policy Hikmet Hajiyev, Minister of Economy Mikhail Jabbarov, Minister of Energy Parviz Shahbazov, Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiev, and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Azerbaijan to Georgia Faig Guliyev participated,” the report says.