საფრანგეთის საელჩო 9 აპრილთან დაკავშირებით განცხადებას ავრცელებს
საფრანგეთის საელჩო 9 აპრილთან დაკავშირებით განცხადებას ავრცელებს და კიდევ ერთხელ ადასტურებს საფრანგეთის სრულ და ურყევ მხარდაჭერას საქართველოს სუვერენიტეტის, დამოუკიდებლობისა და ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ და დასძენს, რომ ქართველ ხალხთან ერთად, ის კვლავ მშვიდობიანი, თავისუფალი და ევროპული მომავლის ერთგულია.
“9 აპრილს, საფრანგეთი ყველა ქართველთან ერთად აღნიშნავს ეროვნული ერთიანობის დღეს, რომელიც 1918 წელს გამოცხადებული დამოუკიდებლობის აღდგენის თარიღია. ამ დღესთან დაკავშირებით, საფრანგეთი კიდევ ერთხელ ადასტურებს სრულ და ურყევ მხარდაჭერას საქართველოს სუვერენიტეტის, დამოუკიდებლობისა და ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ. ქართველ ხალხთან ერთად, ის კვლავ მშვიდობიანი, თავისუფალი და ევროპული მომავლის ერთგულია.
9 აპრილი ასევე არის ხსოვნის დღე და აღნიშნავს 1989 წლის 9 აპრილის მშვიდობიანი დემონსტრაციების ტრაგიკულ ჩახშობას, რომლის დროსაც საქართველოს მოქალაქეებმა სიცოცხლე შესწირეს თავიანთ სწრაფვას თავისუფლებისკენ საბჭოთა ჩაგვრის წინააღმდეგ.
მათი ხსოვნის პატივსაცემად, საფრანგეთის საელჩომ საქართველოში და კავკასიის ფრანგულმა სკოლამ, პარლამენტის წინ, დაღუპულთა მემორიალი ყვავილებით შეამკეს და ერთად მიაგეს პატივი მათ სიმამაცეს!“, - აღნიშნავს საელჩო.

French Embassy issues statement on April 9
The French Embassy issues a statement on April 9, reaffirming France’s full and unwavering support for Georgia’s sovereignty, independence and territorial integrity, adding that, together with the Georgian people, it remains committed to a peaceful, free and European future.
“On April 9, France joins all Georgians in celebrating National Unity Day, the date of the restoration of independence declared in 1918. On this day, France reaffirms its full and unwavering support for the sovereignty, independence and territorial integrity of Georgia. Together with the Georgian people, it remains committed to a peaceful, free and European future.
April 9 is also a day of remembrance and commemorates the tragic suppression of the peaceful demonstrations of April 9, 1989, during which Georgian citizens sacrificed their lives in their quest for freedom against Soviet oppression.
In honor of their memory, the French Embassy in Georgia and the French School of the Caucasus, in front of the Parliament, laid flowers at the memorial to the fallen and together paid tribute to their courage!”, the embassy notes.