14 აპრილს საქართველოში ქართული ენის დაცვის, დედაენის დღე აღინიშნება
37 წლის წინ, 1978 წლის 14 აპრილს საქართველოს მოსახლეობამ, ინტელიგენციის წარმომადგენლებთან ერთად, მასობრივი გამოსვლა მოაწყო და წინ აღუდგა საბჭოთა კავშირის გადაწყვეტილებას, საქართველოში ქართული ენის, როგორც სახელმწიფო ენის გაუქმების შესახებ.
1978 წლის 14 აპრილს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტიდან რუსთაველის გამზირისკენ 15 000-მდე ადამიანი დაიძრა. სტუდენტებსა და ინტელიგენციის წარმომადგენლებს სხვა მოქალაქეებიც შეუერთდნენ და რუსთაველის გამზირზე თითქმის 100 000 ადამიანი შეიკრიბა და პირველად საბჭოთა კავშირის ისტორიაში, კომუნისტურმა რეჟიმმა უკან დაიხია.

On April 14, Georgia celebrates the Day of Protection of the Georgian Language, Mother Tongue
37 years ago, on April 14, 1978, the population of Georgia, together with representatives of the intelligentsia, organized a mass demonstration and opposed the decision of the Soviet Union to abolish the Georgian language as the state language in Georgia.
On April 14, 1978, about 15,000 people marched from Tbilisi State University to Rustaveli Avenue. Other citizens joined the students and representatives of the intelligentsia, and almost 100,000 people gathered on Rustaveli Avenue, and for the first time in the history of the Soviet Union, the communist regime retreated.