ევროპული ბიუროკრატია საბჭოური მიდგომებიდან როგორც კი გამოვა, ყველაფერი გაჯანსაღდება - ირაკლი კობახიძე
28 ნოემბრის განცხადების ერთ-ერთი მთავარი მიზეზი იყო, რომ შანტაჟი დამთავრებულიყო და ვეღარ გვაშანტაჟებენ, – ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებს განუცხადა.
მისი თქმით, ევროპული ბიუროკრატია საბჭოური მიდგომებიდან როგორც კი გამოვა, მაშინვე გაჯანსაღდება ყველაფერი.
„28 ნოემბრის განცხადების ერთ-ერთი მთავარი მიზეზი იყო, რომ შანტაჟი დამთავრებულიყო და ვეღარ გვაშანტაჟებენ. ამითაც დამშვიდდა ჩვენი ქვეყანა. ჰუნდოდათ სამ თვეში ერთხელ დავეშანტაჟებინეთ, ხან ეს არ მოგვცეს, ხან იქ არ მიგვიწვიეს და ა.შ. ეს შანტაჟი დამთავრდა. ეს ყველაფერი შანტაჟისთვის იყო გათვლილი, არავის აინტერესებდა არცერთი ქვეყნის მიღება ევროკავშირში. ეს იყო რეალობა. ერთადერთი, რისთვისაც აინტერესებდათ ეს თემა, იყო შანტაჟი და ჩვენ არ მივეცით ამ ხალხს შანტაჟის საშუალება. არაფერი საინტერესო არ არის, არც შეხვედრებზე მიწვევა, არც ამის გახსნა, არც იმის გახსნა, თუ შანტაჟის ინსტრუმენტად გამოიყენება ეს ყველაფერი. არ გვაინტერესებს მათი შანტაჟი. როგორც კი გამოვა ამ საბჭოური მიდგომებიდან ევროპული ბიუროკრატია, მაშინვე გაჯანსაღდება ყველაფერი. ეს არის მათი საქმე. ერთადერთი, რაც გვეამაყება და გვიხარია, ქართველი ხალხის ურყევი მხარდაჭერაა, დანარჩენი ყველაფერი სამუშაო პროცესია“,  – განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.

As soon as the European bureaucracy gets rid of Soviet approaches, everything will recover - Irakli Kobakhidze
One of the main reasons for the November 28 statement was that the blackmail would end and we would no longer be blackmailed, - Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze told journalists.
According to him, as soon as the European bureaucracy gets rid of Soviet approaches, everything will recover immediately.
"One of the main reasons for the November 28 statement was that the blackmail would end and they would no longer blackmail us. This also calmed down our country. They wanted to blackmail us once every three months, sometimes they didn't give us this, sometimes they didn't invite us there, etc. This blackmail is over. All of this was intended for blackmail, no one was interested in accepting any country into the European Union. This was reality. The only thing they were interested in this topic for was blackmail, and we didn't give these people the opportunity to blackmail. Nothing is interesting, neither the invitation to meetings, nor the disclosure of this, nor the disclosure that all this is being used as a tool for blackmail. We are not interested in their blackmail. As soon as the European bureaucracy comes out of these Soviet approaches, everything will immediately recover. This is their business. The only thing we are proud of and happy about is the unwavering support of the Georgian people, everything else is work." "It's a process," said Irakli Kobakhidze.