ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის მშენებლობა გეგმა-გრაფიკის შესაბამისად მიმდინარეობს - თამარ იოსელიანი
„ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის მშენებლობა გეგმა-გრაფიკის შესაბამისად მიმდინარეობს“ - აცხადებს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე თამარ იოსელიანი. მისი თქმით, მნიშვნელოვანი ნაბიჯები იდგმება იმისთვის, რომ დაიწყოს ტალღმტეხის მშენებლობა.
„სამუშაოები გრაფიკის შესაბამისად მიმდინარეობს. ეს ნიშნავს, რომ აშენდება 1380 მეტრის სიგრძის ტალღმტეხი, შესაბამისი აუზი 16-18 მეტრამდე დაღრმავდება და გვექნება შესაძლებლობა, 2029 წლისთვის მივიღოთ პირველი გემი“, - აღნიშნა თამარ იოსელიანმა.
როგორც მინისტრის მოადგილემ აღნიშნა, მთავრობა გადამწყვეტ ნაბიჯებს დგამს იმისთვის, რომ ქვეყანა გაორმაგებულ ტვირთბრუნვას მომზადებული დახვდეს და რეგიონში სანდო პარტნიორის რეპუტაცია განიმტკიცოს. თამარ იოსელიანის შეფასებით, არსებულ გამოწვევებსა და ბაზრის მოთხოვნებზე რეაგირებისთვის შემუშავებულია  მოკლე, საშუალო და გრძელვადიანი გეგმები.
„ჩვენი მიზანია, სრულად დავაკმაყოფილოთ შუა დერეფნის საჭიროებები და მეზობელ ქვეყნებთან სინერგიით ვუპასუხოთ გაზრდილ ტვირთბრუნვას. ამ პროცესში გადამწყვეტია სისწრაფე, ეფექტიანობა და გამტარუნარიანობის გაზრდა. სწორედ ამიტომ, აქტიურად ვთანამშრომლობთ კერძო სექტორთან გამტარუნარიანობის გასაზრდელად. ამ ყველაფრის დამაგვირგვინებელი ეტაპი კი ანაკლიის ღრმაწყლოვანი ნავსადგურია, რომლის მშენებლობაც უკვე დავიწყეთ და ამ მიმართულებით მნიშვნელოვან პროგრესს ვაღწევთ“, - აღნიშნა თამარ იოსელიანმა.

Construction of Anaklia Deep-Sea Port is progressing according to plan and schedule - Tamar Ioseliani
“The construction of Anaklia Deep-Sea Port is progressing according to plan and schedule,” says Deputy Minister of Economy and Sustainable Development Tamar Ioseliani. According to her, important steps are being taken to begin the construction of the breakwater.
“The work is progressing according to schedule. This means that a 1,380-meter-long breakwater will be built, the corresponding basin will be deepened to 16-18 meters, and we will have the opportunity to receive the first ship by 2029,” Tamar Ioseliani noted.
As the Deputy Minister noted, the government is taking decisive steps to prepare the country for a doubling of cargo turnover and to strengthen the reputation of a reliable partner in the region. According to Tamar Ioseliani, short, medium and long-term plans have been developed to respond to existing challenges and market demands.
“Our goal is to fully satisfy the needs of the Middle Corridor and respond to increased cargo turnover through synergy with neighboring countries. Speed, efficiency and increased throughput are crucial in this process. That is why we are actively cooperating with the private sector to increase throughput. The crowning stage of all this is the Anaklia Deepwater Port, the construction of which we have already begun and we are making significant progress in this direction,” Tamar Ioseliani noted.