დღის კალენდარი - 15 მაისი
ხსენება წმიდათა შორის მამისა ათანასე დიდისა, ალექსანდრიის მთავარეპისკოპოსისა (373); წმიდა მოწამე ესპერ და ზოიასი და ძეთა მათთა კირიაკე და თეოდულესი (II); წმიდა კეთილმსახურისა მთავრისა, მოციქულთა სწორისა ბორის — მიხეილ, ბულგარელისა (906-907); წმიდა კეთილმსახურთა მთავართა რუსეთისა ბორისისა და გლებისა (1072 და 1175).
წმიდა მღვდელმთავარი ათანასე, ალექსანდრიელი ეპისკოპოსი, დაიბადა დაახლოებით 297 წელს, ქალაქ ალექსანდრიაში, ღვთისმოშიშ ქრისტიანთა ოჯახში. იგი ქრისტიანობას ქადაგებდა და დაუღალავად წერდა ეპისტოლეებსა თუ ტრაქტატებს არიოსის მწვალებლობის წინააღმდეგ. როცა ივლიანე განდგომილმა ქრისტიანთა სასტიკი დევნა დაწყო, მისი რისხვა, უპირველეს ყოვლისა, მღვდელმთავარ ათანასეს ეწია, რომელიც უდიდეს ბურჯად ითვლებოდა მართლმადიდებელი აღმსარებლობისა. ივლიანეს წმიდა ათანასეს მოკვლა ჰქონდა განზრახული, რითაც უმძიმეს დარტყმას მიაყენებდა ქრისტიანობას, მაგრამ ღვთის ნებით მალე თავად დაიღუპა ერთ-ერთ ბრძოლაში.
მისი სიკვდილის შემდეგ მღვდელმთავარი ათანასე კიდევ შვიდი წლის განმავლობაში განაგებდა ალექსანდრიის ეკლესიას და მშვიდობით მიაბარა სული უფალს 373 წელს.
წმიდა მოწამენი ესპერი, მისი მეუღლე ზოია და მათი ძენი ქრისტეს სარწმუნოებისათვის ევნენ იმპერატორ ადრიანეს მიერ გამოცხადებულ ქრისტიანთა დევნის დროს.
1567 – კლაუდიო მონტევერდი, იტალიელი კომპოზიტორი, გარდაიცვალა 1643 წელს.
1845 – ილია მეჩნიკოვი, რუსი ემბრიოლოგი, ფიზიოლოგი და პათოლოგი, ნობელის პრემიის ლაურეატი. გარდაიცვალა 1916 წელს.
1891 – მიხაილ ბულგაკოვი, დიდი რუსი მწერალი. გარდაიცვალა 1940 წელს.
1893 _ კონსტანტინე გამსახურდია,  მწერალი-კლასიკოსი, აკადემიკოსი. გარდაიცვალა 1975 წელს.
1895 _ იოსებ ჟორდანია, ექიმი, აკადემიკოსი. გარდაიცვალა 1962 წელს.
1921 _ მედეა ჩახავა, თვალსაჩინო მსახიობი. გარდაიცვალა 2009 წელს.
1925 _ ირაკლი ღუდუშაური, მეცნიერებათა აკადემიის წევრ-კორესპონდენტი, პროფესორი.
1934 _ გივი ბერიკაშვილი, ცნობილი მსახიობი. გარდაიცვალა 2017 წელს.
1939 - ლია სტურუა, ქართველი პოეტი
1857 – ვასილ ტროპინინი, ცნობილი რუსი მხატვარი-პორტრეტისტი.
1916 - იროდიონ ევდოშვილი, ქართველი პოეტი-რევოლუციონერი.
1935 – კაზიმირ მალევიჩი, მხატვარი, ევროპული ავანგარდიზმის ერთ-ერთი კორიფე.
1979  - ირაკლი ბაგრატიონი — ქართველი მოცეკვავე, ქორეოგრაფი, მუსიკალური მოღვაწე.
1867 – რუსეთში შეიქმნა წითელი ჯვრის საზოგადოება.
1879 – დაარსდა „ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოება“.
1922 – უმაღლეს სამხატვრო ტექნიკურ სახელოსნოთა ბაზაზე გაიხსნა თბილისის სამხატვრო აკადემია – უმაღლესი სამხატვრო სასწავლებელი საქართველოში.
1948 – დაიწყო არაბულ სახელმწიფოთა პირველი ომი ისრაელის წინააღმდეგ.
1955 – ავსტრია გამოცხადდა დამოუკიდებელ, ნეიტრალურ სახელმწიფოდ.
1990 – კრისტის აუქციონზე ცნობილი მხატვრის ვან გოგის ფერწერული ნამუშევარი „დოქტორ გაშეს პორტრეტი” რეკორდულ ფასად – 82.5 მილიონ დოლარად გაიყიდა.
1991– საფრანგეთის მთავრობას პირველად სათავეში ჩაუდგა ქალი – ედიტ კრესონი, რომელიც ამ თანამდებობაზე მომდევნო წლის აპრილამდე იყო.

Daily Calendar - May 15
Commemoration of the Saints: Father Athanasius the Great, Archbishop of Alexandria (373); Holy Martyrs Esper and Zoyas and their sons Cyriacus and Theodosius (II); Holy Righteous Prince, Righteous to the Apostles Boris - Michael, Bulgarian (906-907); Holy Righteous Princes of Russia Boris and Gleb (1072 and 1175).
Holy Hierarch Athanasius, Bishop of Alexandria, was born around 297 in the city of Alexandria, into a family of God-fearing Christians. He preached Christianity and tirelessly wrote epistles and treatises against the heresy of Arius. When Julian the Apostate began a fierce persecution of Christians, his wrath was directed primarily against the High Priest Athanasius, who was considered the greatest pillar of the Orthodox faith. Julian intended to kill Saint Athanasius, thereby dealing a severe blow to Christianity, but by the will of God he himself soon died in one of the battles.
After his death, the High Priest Athanasius ruled the Church of Alexandria for another seven years and peacefully reposed in the Lord in 373.
The Holy Martyrs Esper, his wife Zoe, and their sons died for the faith of Christ during the persecution of Christians declared by Emperor Hadrian.
1567 – Claudio Monteverdi, Italian composer, died in 1643.
1845 – Ilya Mechnikov, Russian embryologist, physiologist and pathologist, Nobel Prize laureate. Died in 1916.
1891 – Mikhail Bulgakov, great Russian writer. Died in 1940.
1893 _ Konstantin Gamsakhurdia, writer-classicist, academician. Died in 1975.
1895 _ Ioseb Jordania, doctor, academician. Died in 1962.
1921 _ Medea Chakhava, prominent actress. Died in 2009.
1925 _ Irakli Ghudushauri, corresponding member of the Academy of Sciences, professor.
1934 _ Givi Berikashvili, famous actor. Died in 2017.
1939 - Lia Sturua, Georgian poet
1857 - Vasil Tropinin, famous Russian portrait painter.
1916 - Irodion Evdoshvili, Georgian poet-revolutionary.
1935 - Kazimir Malevich, artist, one of the leaders of European avant-garde.
1979 - Irakli Bagrationi — Georgian dancer, choreographer, musical figure.
1867 - The Red Cross Society was established in Russia.
1879 - The "Society for the Promotion of Literacy among Georgians" was founded.
1922 – The Tbilisi Academy of Arts – the highest art school in Georgia – was opened on the basis of the Higher Art Technical Workshop.
1948 – The first Arab war against Israel began.
1955 – Austria was declared an independent, neutral state.
1990 – At Christie’s auction, the painting “Portrait of Doctor Gachet” by the famous artist Van Gogh was sold for a record price of $82.5 million.
1991 – The French government was headed by a woman for the first time – Edith Cresson, who held this position until April of the following year.