ევროკავშირის წარმომადგენლობა და წევრი ქვეყნების საელჩოები საქართველოს დამოუკიდებლობის დღეს ულოცავენ
საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობა და ევროკავშირის წევრი ქვეყნების საელჩოები საქართველოს დამოუკიდებლობის დღესთან დაკავშირებით ერთობლივ განცხადებას ავრცელებენ.
როგორც განცხადებაშია აღნიშნული, კვლავ ადასტურებენ ევროკავშირის ურყევ მხარდაჭერას საქართველოს დამოუკიდებლობის, სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ.
„ევროკავშირი და მისი წევრი ქვეყნები გულითადად ულოცავენ საქართველოს დამოუკიდებლობის დღეს! საქართველომ დამოუკიდებლობა 1918 წლის 26 მაისს გამოაცხადა, რითაც დაადასტურა სუვერენული და დემოკრატიული სახელმწიფოებრიობის შესახებ საკუთარი ხედვა. დამოუკიდებლობის შესახებ დეკლარაციის სულისკვეთება დღეს საქართველოს საზოგადოებაში ღრმა გამოძახილს ჰპოვებს. საქართველოს ისტორიაში ვხედავთ ევროპასთან უფრო მჭიდრო კავშირებისკენ მუდმივ სწრაფვას. ბოლო სამი ათწლეულის განმავლობაში, ევროკავშირი და მისი წევრი სახელმწიფოები გვერდში უდგანან საქართველოს და საიმედო, გრძელვადიან პარტნიორებად რჩებიან. პროგრესი დემოკრატიული რეფორმების, კანონის უზენაესობისა და ფუნდამენტური თავისუფლებების დაცვის მიმართულებით კვლავაც არსებითია ევროპულ გზაზე წინსვლისთვის. ამ მნიშვნელოვან დღეს კვლავ ვადასტურებთ ევროკავშირის ურყევ მხარდაჭერას საქართველოს დამოუკიდებლობის, სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ მის საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში“, – ნათქვამია განცხადებაში, რომელიც საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის გვერდზე გამოქვეყნდა.

The European Union Delegation and Member States Embassies congratulate Georgia on Independence Day
The European Union Delegation to Georgia and the Embassies of the European Union Member States are issuing a joint statement on the occasion of Georgia’s Independence Day.
As stated in the statement, they reaffirm the European Union’s unwavering support for the independence, sovereignty and territorial integrity of Georgia.
“The European Union and its Member States extend their warmest congratulations to Georgia on its Independence Day! Georgia declared its independence on 26 May 1918, reaffirming its vision of sovereign and democratic statehood. The spirit of the Declaration of Independence resonates deeply in Georgian society today. Georgia’s history has witnessed a continuous drive for closer ties with Europe. Over the past three decades, the European Union and its Member States have stood by Georgia and remain reliable, long-term partners. Progress towards democratic reforms, the rule of law and the protection of fundamental freedoms remains essential for moving forward on the European path. On this important day, we reaffirm the EU’s unwavering support for Georgia’s independence, sovereignty and territorial integrity, in line with its internationally recognised "At the borders," says the statement published on the website of the European Union Representation in Georgia.