აშშ-ის დელეგაციისთვის პატივი იყო შიო მესამესთან შეხვედრა, შეერთებული შტატები მოუთმენლად ელის საქართველოს მართლმადიდებელ ეკლესიასთან ურთიერთობის გაღრმავებას -   აშშ-ის საელჩო
საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩო 27 მაისს, პატრიარქთან შეხვედრის შემდეგ, სახელმწიფო დეპარტამენტის ვიზიტით მყოფი წარმომადგენლების განცხადებას ავრცელებს.
„შეერთებული შტატების დელეგაციისთვის პატივი იყო თბილისში, საპატრიარქოში სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქთან, მის უწმინდესობასა და უნეტარესობასთან, შიო III-სთან შეხვედრა.
დელეგაციამ ხაზი გაუსვა იმ ცივილიზაციურ კავშირებს, რომელიც აშშ-საქართველოს ურთიერთობების საყრდენს წარმოადგენს. შეერთებული შტატები ამ მეგობრობის საფუძვლად მიიჩნევს საქართველოს ფუნდამენტურ ღირებულებებს, მათ შორის: სარწმუნოებას, ოჯახს, ეროვნულ იდენტობასა და ღრმა პატივისცემას ღვთივბოძებული უფლებებისადმი, რომელიც ადამიანის ღირსებას უზრუნველყოფს.
აშშ-ის დელეგაციამ ყურადღება გაამახვილა იმ ქრისტიანულ სათნოებებზე, რომელიც საუკუნეების განმავლობაში გამოარჩევდა ქართულ ცივილიზაციას თანაგრძნობითა და გულმოწყალებით, ასევე, ეკლესიის ისტორიულ მისიაზე, ყოფილიყო ქართველთა შორის შემრიგებლის ხმა. დელეგაციამ იმედი გამოთქვა, რომ ეკლესია ეროვნული ერთიანობის გამტკიცების ამ მისიას განახლებული სულისკვეთებით გააგრძელებს.
შეერთებული შტატები მოუთმენლად ელის საქართველოს მართლმადიდებელ ეკლესიასთან ურთიერთობის გაღრმავებას“, - აღინიშნება განცხადებაში.
ცნობისთვის, 27 მაისს უწმინდესმა და უნეტარესმა, სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქმა, მცხეთა-თბილისის მთავარეპისკოპოსმა და ბიჭვინთისა და ცხუმ-აფხაზეთის მიტროპოლიტმა შიო III-მ საპატრიარქო რეზიდენციაში ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტის წარმომადგენლები მიიღო.
კათოლიკოს-პატრიარქს შეხვდნენ აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის წარმომადგენლები: ჩარლზ იოქი და პიტერ ანდრეოლი, ასევე მათი თანმხლები პირები და საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩის მოვალეობის შემსრულებელი ალან პერსელი.

U.S. Delegation Honored to Meet with Patriarch Shio III, United States Looks Forward to Deepening Relations with Georgian Orthodox Church - U.S. Embassy
The U.S. Embassy in Georgia is releasing a statement from visiting State Department officials following their meeting with the Patriarch on May 27.
“The United States delegation was honored to meet with His Holiness and Beatitude Shio III, Catholicos-Patriarch of All Georgia, at the Patriarchate in Tbilisi.
The delegation emphasized the civilizational ties that underpin U.S.-Georgia relations. The United States sees Georgia’s fundamental values ​​as the foundation of this friendship, including faith, family, national identity, and a deep respect for the God-given rights that ensure human dignity.
The U.S. delegation emphasized the Christian virtues that have distinguished Georgian civilization for centuries, including compassion and mercy, and the Church’s historic mission to be a voice of reconciliation among Georgians. The delegation expressed hope that the Church will continue this mission of strengthening national unity with renewed vigor.
The United States looks forward to Georgia’s "Deepening relations with the Orthodox Church," the statement notes.
For information, on May 27, His Holiness and Beatitude, Catholicos-Patriarch of All Georgia, Archbishop of Mtskheta-Tbilisi and Metropolitan of Bichvinta and Tskhum-Abkhazia Shio III received representatives of the United States Department of State at the Patriarchal Residence.
The Catholicos-Patriarch was met by representatives of the US Department of State: Charles Yoke and Peter Andreoli, as well as their entourage, and the Acting Ambassador of the United States to Georgia, Alan Purcell.