სიძულვილის ენის წინააღმდეგ ბრძოლის ახლადშექმნილი სამმართველო ფუნქციონირებას შეუდგა - შსს
"შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადამიანის უფლებების დაცვის დეპარტამენტის სიძულვილის ენის წინააღმდეგ ბრძოლის ახლადშექმნილი სამმართველო ფუნქციონირებას შეუდგა" | ნათქვამია შსს-ს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
ამავე განცხადებით, სამმართველოს ამჟამად 10 თანამშრომელი ჰყავს.
"სამმართველოს ძირითადი ფუნქცია-მოვალეობები ადამიანის ღირსების შემლახველი/შეურაცხმყოფელი და სიძულვილის ენის შემცველი საჯაროდ გავრცელებული იმგვარი განცხადებების მონიტორინგი და პროაქტიული გამოვლენა იქნება, რომელიც შეიცავს საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსით გათვალისწინებულ სამართალდარღვევის ნიშნებს.
სამმართველო მოახდენს სავარაუდო სამართალდამრღვევი პირის გამოვლენას, ვინაობის დადგენას, ადმინისტრაციული წარმოების მასალების მომზადებას, ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმის შედგენას და განსჯადობის წესების დაცვით, საერთო სასამართლოებში გადაგზავნას.
საწყის ეტაპზე სამმართველოს თანამშრომელთა რაოდენობა განისაზღვრა ათი საშტატო ერთეულით.
სამმართველოს თანამშრომლები, საქმიანობას განახორციელებენ იმ საკანონმდებლო ჩარჩოს ფარგლებში, რაც უკვე მოქმედებს ქვეყანაში," - აცხადებს შსს.

"The newly established department to combat hate speech of the Human Rights Protection Department of the Ministry of Internal Affairs has begun operations," the MIA said in a statement.
According to the same statement, the department currently has 10 employees.
"The main function and duties of the department will be to monitor and proactively detect publicly disseminated statements that are offensive/insulting to human dignity and contain hate speech, which contain signs of a violation of the law provided for by the Administrative Offenses Code of Georgia.
The department will identify the alleged violator, establish his/her identity, prepare administrative proceedings materials, draw up an administrative offense protocol and, in compliance with the rules of adjudication, send it to common courts.
At the initial stage, the number of employees of the department was determined at ten staff units.
The employees of the department will carry out their activities within the framework of the legislative framework that is already in force in the country," the Ministry of Internal Affairs states.