უმძიმეს რამეს ითხოვდა აშშ-ის წინა ადმინისტრაცია ჩვენგან და ამას მოჰყვა შემდეგ ზეწოლა, წნეხი, შანტაჟი და ათასი უბედურება ქართველი ხალხისა და ქართული სახელმწიფოს წინააღმდეგ, რაც გაფუჭდა უსამართლობით, ის შეიძლება გასწორდეს მხოლოდ სამართლიანი მიდგომით - ირაკლი კობახიძე
მიდგომები უნდა იყოს მკაფიოდ ჩამოყალიბებული და ეს მიდგომები უნდა ეფუძნებოდეს სამართლიანობის პრინციპს - თუ რაიმე გაფუჭდა ქართულ-ამერიკულ ურთიერთობებში გასული წლების განმავლობაში, ყველაფერი გაფუჭდა წინა ადმინისტრაციის მხრიდან, 100 %-ით, ჩვენ მზად ვართ, განვიხილოთ ყველა დეტალი, რაც არის დაკავშირებული სტრატეგიული პარტნიორობის აღდგენასთან, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებს განუცხადა.
მისივე თქმით, რაც გაფუჭდა უსამართლობით, ის შეიძლება გასწორდეს მხოლოდ სამართლიანი მიდგომით.
„ერთი რამ შემიძლია გითხრათ, რომ რას იტყვის სახელმწიფო მდივანი საქართველოს შესახებ ამ ოპოზიციისთვის საერთოდ არავითარი მნიშვნელობა არ აქვს, იმდენად არის დისკრედიტირებული, იმდენადაა დასუსტებული ოპოზიცია, ეს არის დღევანდელი მოცემულობა. რაც შეეხება ჩვენს დამოკიდებულებას სახელმწიფო მდივნის მიმართ, ამერიკული ადმინისტრაციის მიმართ, ჩვენი დამოკიდებულება არის ის, რომ გვინდა სტრატეგიული პარტნიორობის განახლება. აქედან გამომდინარე, ოპტიმიზმით ვუყურებთ ყველა გზავნილს, მათ შორის, იმ გზავნილებს, რომლებიც მოვისმინეთ უშუალოდ საქართველოში ვიზიტის დროს. ეს ყველაფერი გვინარჩუნებს ოპტიმიზმს იმასთან დაკავშირებით, რომ მოხერხდება სტრატეგიული პარტნიორობის განახლება საქართველოსა და აშშ-ს შორის. დანარჩენი დამოკიდებულია შემდგომ მოლაპარაკებებზე.
მიდგომები უნდა იყოს მკაფიოდ ჩამოყალიბებული და ეს მიდგომები უნდა ეფუძნებოდეს სამართლიანობის პრინციპს. თუ რაიმე გაფუჭდა ქართულ-ამერიკულ ურთიერთობებში გასული წლების განმავლობაში, ყველაფერი გაფუჭდა წინა ადმინისტრაციის მხრიდან, 100 %-ით. ჩვენ მზად ვართ, განვიხილოთ ყველა დეტალი, რაც არის დაკავშირებული სტრატეგიული პარტნიორობის აღდგენასთან. საქართველო არ არის სკოლის მოსწავლე, რომ საშემოდგომო გამოაყოლოს ვინმემ და გამოსწორება მოითხოვოს, საქართველო არის ღირსეული სუვერენული სახელმწიფო და ეს მკაფიოდ დავაფიქსირეთ ყველგან. საქართველო, სწორედ, ღირსებას იცავდა, როდესაც პირდაპირ უმძიმეს რამეს ითხოვდნენ ჩვენგან და ჩვენ ღირსების დაცვის საფუძველზე მოვახერხეთ, უმძიმესი რისკები აგვეცილებინა თავიდან ჩვენი ქვეყნისთვის. უმძიმეს რამეს ითხოვდა წინა ადმინისტრაცია ჩვენგან და ამას მოჰყვა შემდეგ ზეწოლა, წნეხი, შანტაჟი და ათასი უბედურება ქართველი ხალხისა და ქართული სახელმწიფოს წინააღმდეგ. რაც გაფუჭდა უსამართლობით, ის შეიძლება გასწორდეს მხოლოდ სამართლიანი მიდგომით,“- აღნიშნა პრემიერმა.

The previous US administration demanded the most difficult things from us, and this was followed by pressure, coercion, blackmail and a thousand misfortunes against the Georgian people and the Georgian state. What was spoiled by injustice can only be corrected with a fair approach - Irakli Kobakhidze
Approaches must be clearly formulated and these approaches must be based on the principle of justice - if something has been spoiled in Georgian-American relations over the past years, everything was spoiled by the previous administration, 100%. We are ready to discuss all the details related to the restoration of strategic partnership, - Prime Minister Irakli Kobakhidze told journalists.
According to him, what was spoiled by injustice can only be corrected with a fair approach.
“One thing I can tell you is that what the Secretary of State says about Georgia is of no importance to this opposition at all, the opposition is so discredited, so weakened, this is the current situation. As for our attitude towards the Secretary of State, towards the American administration, our attitude is that we want to renew the strategic partnership. Therefore, we look with optimism at all the messages, including those that we heard directly during our visit to Georgia. All this keeps us optimistic that the strategic partnership between Georgia and the United States will be renewed. The rest depends on further negotiations. Approaches must be clearly formulated and these approaches must be based on the principle of justice. If anything has gone wrong in Georgian-American relations over the past years, everything has gone wrong on the part of the previous administration, 100%. We are ready to discuss all the details related to the strategic partnership. "With restoration. Georgia is not a schoolboy who can be picked up by someone and asked to be corrected, Georgia is a dignified sovereign state and we have clearly stated this everywhere. Georgia defended its dignity when the most difficult things were directly demanded of us, and on the basis of defending its dignity, we managed to avoid the most difficult risks for our country. The previous administration demanded the most difficult things from us, and this was followed by pressure, coercion, blackmail and a thousand misfortunes against the Georgian people and the Georgian state. What was spoiled by injustice can only be corrected with a fair approach," the Prime Minister noted.