საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტრომ პეკინის ენის, განათლებისა და თანამშრომლობის ცენტრთან მემორანდუმი გააფორმა
საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროსა და პეკინის ენის, განათლებისა და თანამშრომლობის ცენტრს შორის მემორანდუმი გაფორმდა.
საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს ინფორმაციით, დოკუმენტს ხელი მოაწერეს საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრმა, გივი მიქანაძემ და ცენტრის დირექტორმა, იუ იუნფენგმა.
მათივე ცნობით, დოკუმენტი ითვალისწინებს საქართველოში ჩინური ენის მასწავლებლების პროფესიული განვითარების ხელშეწყობას, მათთვის დამატებითი ფინანსური მხარდაჭერის მექანიზმების განვითარებას, სასწავლო რესურსებისა და გამოცდილების გაზიარებას, ერთობლივი საგანმანათლებლო და კულტურული ღონისძიებების ორგანიზებას.
„პარტნიორობის ფარგლებში თანამშრომლობის კოორდინაციის მიზნით შეიქმნება სამუშაო ჯგუფი, რომელიც უახლოეს მომავალში დაიწყებს ფუნქციონირებას“, – ნათქვამია განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს ინფორმაციაში.
მათივე ცნობით, მემორანდუმის ხელმოწერის ღონისძიება ქალაქ პეკინში, ენის, განათლებისა და თანამშრომლობის ცენტრში გაიმართა, სადაც მინისტრმა თანამედროვე სასწავლო ინფრასტრუქტურა დაათვალიერა და ცენტრის თანამშრომლებთან შეხვედრა გამართა.
გივი მიქანაძეს ცენტრის წარმომადგენლებმა ჩინური ენის სწავლების პროგრამის პრეზენტაცია წარუდგინეს, რომელიც ხელს უწყობს მსურველებს სხვადასხვა ქვეყნიდან ხელოვნური ინტელექტის დახმარებით შეისწავლონ ჩინური ენა.
ენის, განათლებისა და თანამშრომლობის ცენტრში გივი მიქანაძესთან ერთად იმყოფებოდნენ საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის პირველი მოადგილე ლევან ღირსიაშვილი, საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკაში პაატა კალანდაძე და სამინისტროსა და საელჩოს წარმომადგენლები.

The Ministry of Education, Science and Youth of Georgia has signed a memorandum with the Beijing Language, Education and Cooperation Center
A memorandum has been signed between the Ministry of Education, Science and Youth of Georgia and the Beijing Language, Education and Cooperation Center.
According to the Ministry of Education, Science and Youth of Georgia, the document was signed by the Minister of Education, Science and Youth of Georgia, Givi Mikanadze, and the Director of the Center, Yu Yunfeng.
According to them, the document envisages supporting the professional development of Chinese language teachers in Georgia, developing additional financial support mechanisms for them, sharing learning resources and experience, and organizing joint educational and cultural events.
“A working group will be created to coordinate cooperation within the framework of the partnership, which will begin operating in the near future,” the Ministry of Education, Science and Youth said in a statement.
According to them, the signing ceremony of the memorandum was held in Beijing, at the Language, Education and Cooperation Center, where the Minister inspected the modern educational infrastructure and held a meeting with the center's employees.
Representatives of the center presented to Givi Mikanadze the Chinese language teaching program, which helps those wishing to learn Chinese from different countries with the help of artificial intelligence.
Givi Mikanadze was accompanied by Levan Grigiashvili, First Deputy Minister of Education, Science and Youth of Georgia, Paata Kalandadze, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the People's Republic of China, and representatives of the Ministry and the Embassy.