ჩვენი ტრაექტორია უცვლელია, რომელიც აბსოლუტურად ყველამ იცის - ვითხოვთ ძალიან მარტივს - არჩილ გორდულაძე
ჩვენ გვჭირდება გზამკვლევი, სადაც გაწერილი იქნება ის ნაბიჯები თუ რამ უნდა მოგვიყვანოს რეალურ და არა ფურცელზე დაწერილ პარტნიორობასთან, - ამის შესახებ პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარემ, არჩილ გორდულაძემ საქართველო-ამერიკის ურთიერთობებზე საუბრისას განაცხადა.
„ჩვენი ტრაექტორია უცვლელია, რომელიც აბსოლუტურად ყველამ იცის - ვითხოვთ ძალიან მარტივს: პატივისცემას, თანასწორობას და ამაზე დაფუძნებულ ურთიერთობებს. ზუსტად ამ კუთხით ჩვენი ტრაექტორია ფიზიკურად ვერ შეიცვლება და იმედი გვაქვს, რომ ის ტრაექტორია, რომელიც ჰქონდა ბაიდენის ადმინისტრაციას, რომელიც ზემოდან ყურებით და ამავდროულად გადადგმული ნაბიჯებიდან გამომდინარე სისტემურად და სისტემატურად არღვევდა საქართველოსა და აშშ-ში წლობით ნაშენებ ურთიერთობებს, ეს ყველაფერი შეიცვლება და ამავდროულად სიტყვით გაცხადებული, გაკეთებული პოლიტიკური განცხადებები გადაითარგმნება ქმედით, ხელშესახებ ქმედებებში. ჩვენ გვჭირდება გზამკვლევი, სადაც გაწერილი იქნება ის ნაბიჯები თუ რამ უნდა მოგვიყვანოს რეალურ და არა ფურცელზე დაწერილ პარტნიორობასთან“, - აღნიშნა გორდულაძემ.
ცნობისთვის, კონგრესში გამართული მოსმენისას, ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო მდივანმა მარკო რუმბიომ იმედი გამოთქვა, რომ აშშ-ი საქართველოს შემთხვევაში არსებული ტრაექტორიის ცვლილებას დაინახავს.

Our trajectory is unchanged, which absolutely everyone knows - we are asking for something very simple - Archil Gorduladze
We need a roadmap that will outline the steps and what should lead us to a real partnership, not one written on paper, - Archil Gorduladze, Chairman of the Parliamentary Committee on Legal Affairs, stated this while speaking about Georgian-American relations.
"Our trajectory is unchanged, which absolutely everyone knows - we demand something very simple: respect, equality and relations based on this. In this regard, our trajectory cannot physically change, and we hope that the trajectory that the Biden administration had, which, by looking down from above and at the same time, based on the steps taken, systematically and systematically violated the relations between Georgia and the United States that have been built for years, will all change, and at the same time, the political statements made in words will be translated into effective, tangible actions. We need a roadmap that will outline the steps that should lead us to a real partnership, not one written on paper," Gorduladze noted.
For information, during a hearing in Congress, US Secretary of State Marco Rumbio expressed hope that the US will see a change in the current trajectory in the case of Georgia.