მიმაჩნია, რომ ახლა საქართველოში პრაგმატიკოსები არიან და დიდწილად ჩვენი ურთიერთობები რეგულარულად გრძელდება - სერგეი ლავროვი
საქართველოს ამჟამინდელი ხელმძღვანელობა პრაგმატიკოსებისგან შედგება. ისინი ადასტურებენ თავიანთ კურსს ევროკავშირისკენ, მაგრამ ამავდროულად ესმით, რომ ასეთ შემთხვევაში ქვეყანას მოუწევს უარი თქვას იყოს ქვეყანა, რომელიც ცნობილია თავისი სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციით, - ამის შესახებ რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა რუსულ მედიასთან ინტერვიუში განაცხადა.
„ამჟამად საქართველოს სავაჭრო ბრუნვის 70% მოდის რუსეთსა და დსთ-ის სხვა ქვეყნებზე. ასევე საკმაოდ დიდი წილი მოდის ჩინეთსა და სხვა ქვეყნებთან ვაჭრობაზე. ამიტომ, თუ საქართველო ევროკავშირში გაწევრიანებას გადაწყვეტს, ყველაფერი ეს სერიოზული კითხვის ნიშნის ქვეშ დადგება, თუ გავითვალისწინებთ, რა მოთხოვნებს უყენებს ბრიუსელი ახალ წევრებს, რომ აღარაფერი ვთქვათ იმ მოთხოვნებზე, როგორიცაა რუსეთის წინააღმდეგ სანქციებთან შეერთება, ევროკომისიის ყველა საგარეო-პოლიტიკური გადაწყვეტილებისა და ქმედების აღიარება და სხვა. მიმაჩნია, რომ ახლა საქართველოში პრაგმატიკოსები არიან, როგორც უკვე აღვნიშნე, და, დიდწილად, ჩვენი ურთიერთობები რეგულარულად გრძელდება. რუს ტურისტებს უყვართ იქ ჩასვლა და ქართული ბუნებითა და ქართული სტუმართმოყვარეობით ტკბობა“, - აღნიშნა ლავროვმა.

I believe that there are pragmatists in Georgia now and our relations are largely continuing on a regular basis - Sergey Lavrov
The current leadership of Georgia consists of pragmatists. They confirm their course towards the European Union, but at the same time they understand that in such a case the country will have to give up being a country known for its agricultural products, - Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said in an interview with Russian media.
“Currently, 70% of Georgia’s trade turnover comes from Russia and other CIS countries. There is also a fairly large share of trade with China and other countries. Therefore, if Georgia decides to join the EU, all this will be seriously questioned, given the demands that Brussels is making of new members, not to mention demands such as joining sanctions against Russia, recognizing all foreign policy decisions and actions of the European Commission, and so on. I believe that now there are pragmatists in Georgia, as I have already mentioned, and, to a large extent, our relations continue regularly. Russian tourists love to come there and enjoy Georgian nature and Georgian hospitality,” Lavrov noted.