ეროვნულმა ბანკმა დამატებით 100 მლნ აშშ-ის დოლარის ღირებულების მონეტარული ოქრო შეიძინა
საქართველოს ეროვნული ბანკის საბჭოს გადაწყვეტილებით, სებ-მა საერთაშორისო რეზერვებისთვის დამატებით 100 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების უმაღლესი სინჯის (999.9) LBMA სტანდარტის ოქროს ზოდები შეიძინა.
მიმდინარე შესყიდვის შედეგად, მონეტარული ოქროს წილი საქართველოს ეროვნული ბანკის საერთაშორისო რეზერვებში 15.5%-ს მიაღწევს. აღსანიშნავია საერთაშორისო რეზერვების ზრდის ტრენდი, რის შედეგადაც რეზერვებმა ისტორიულ მაქსიმუმს – 7.0 მლრდ აშშ დოლარს მიაღწია, ხოლო მათი მოცულობა საერთაშორისო სავალუტო ფონდის რეზერვების ადეკვატურობის (ARA) მაჩვენებლის 114.8%-ს შეადგენს.
აღნიშნული გადაწყვეტილება წარმოადგენს ეროვნული ბანკის საერთაშორისო რეზერვების მართვის გრძელვადიანი სტრატეგიის ნაწილს და მიზნად ისახავს სარეზერვო აქტივების შემდგომ დივერსიფიკაციას, რეზერვების მდგრადობის გაუმჯობესებასა და მათი ინფლაციური რისკებისაგან დაცვას. მონეტარული ოქრო მსოფლიოს ცენტრალური ბანკების მიერ ფართოდ აღიარებული სარეზერვო აქტივია, რომელიც ხელს უწყობს პორტფელის გეოპოლიტიკური რისკების მიმართ მდგრადობის გაზრდასა და რისკების შემცირებას.
ეროვნული ბანკი მომავალშიც განაგრძობს საერთაშორისო რეზერვების მართვას უსაფრთხოების, ლიკვიდურობისა და მომგებიანობის პრინციპების დაცვით. საერთაშორისო რეზერვების ზრდის პარალელურად, სებ-ი კვლავ განიხილავს დივერსიფიკაციის შესაძლებლობებს და გადაწყვეტილებებს მიიღებს გრძელვადიანი სტრატეგიული მიზნებისა და საერთაშორისო საუკეთესო პრაქტიკის შესაბამისად.
აღსანიშნავია, რომ სწორედ ძლიერმა მაკროეკონომიკურმა ფუნდამენტურმა ფაქტორებმა მისცა ეროვნულ ბანკს შესაძლებლობა 2025 წელს მნიშვნელოვნად შეევსო საერთაშორისო რეზერვები. კერძოდ, გასულ წელს სებ-მა 2.4 მლრდ დოლარი შეისყიდა და რეზერვები წლის ბოლოსათვის 6.16 მლრდ დოლარამდე, ხოლო 2026 წლის თებერვალში ისტორიულად მაღალ მაჩვენებლამდე, 6.65 მლრდ-მდე გაზარდა.
აღსანიშნავია ის ფაქტიც, რომ საერთაშორისო ბაზრებზე ცენტრალური ბანკები კვლავ განაგრძობენ ოქროს შესყიდვის მიღებულ პრაქტიკას და მხოლოდ 2026 პირველ კვარტალში 970 ტონაზე მეტი შეისყიდეს, რაც დაახლოებით 80%-ია მთელ 2025 წლის შესყიდვებთან მიმართებაში (1235 ტონა). ცენტრალური ბანკების მთლიანი შესყიდვები ზედიზედ ოთხი წლის განმავლობაში (2022-2025) 1000 ტონაზე მაღალ ნიშნულზე ნარჩუნდება. აღსანიშნავია, ისიც, რომ ცენტრალური ბანკების მხრიდან მოთხოვნა ნაკლებად არის ოქროს ფასზე დამოკიდებული, რაც ძირითადად ოქროს ფასის ქვედა ზღვრის სტაბილურობას უზრუნველყოფს. უკრაინაში კონფლიქტის გაგრძელება, შუა აღმოსავლეთში ესკალაცია, აშშ-ის და ჩინეთის სავაჭრო დაძაბულობა, ასევე 2026 წლის თებერვალში დაწყებული აშშ-ის და ირანის კონფლიქტი – ყველა ეს ფაქტორი თანმიმდევრულად ქმნიდა და აძლიერებდა სტრუქტურულ რისკის პრემიას ოქროს ფასში და ზრდიდა მისი, როგორც უსაფრთხო და დაცული აქტივის ღირებულებას.

National Bank of Georgia Purchases Additional USD 100 Million in Monetary Gold
According to the decision of the Board of the National Bank of Georgia, the NBG has purchased an additional USD 100 million in LBMA standard gold bars of the highest purity (999.9) for international reserves.
As a result of the current purchase, the share of monetary gold in the international reserves of the National Bank of Georgia will reach 15.5%. It is worth noting the growth trend of international reserves, as a result of which the reserves reached a historical maximum of USD 7.0 billion, and their volume is 114.8% of the International Monetary Fund’s Reserve Adequacy Ratio (ARA).
The above decision is part of the long-term strategy of the National Bank of Georgia for the management of international reserves and aims to further diversify reserve assets, improve the sustainability of reserves and protect them from inflationary risks. Monetary gold is a reserve asset widely recognized by central banks around the world, which contributes to increasing the resilience of the portfolio to geopolitical risks and reducing risks.
The National Bank will continue to manage international reserves in the future in accordance with the principles of safety, liquidity and profitability. In parallel with the growth of international reserves, the NBG will continue to consider diversification opportunities and will make decisions in accordance with long-term strategic goals and international best practices.
It is noteworthy that it was precisely the strong macroeconomic fundamentals that allowed the National Bank to significantly replenish international reserves in 2025. In particular, last year the NBG purchased $2.4 billion and increased its reserves to $6.16 billion by the end of the year, and to a historically high level of $6.65 billion in February 2026. It is also worth noting that central banks in international markets continue to follow the established practice of purchasing gold and purchased more than 970 tons in the first quarter of 2026 alone, which is approximately 80% of the purchases in the entire year of 2025 (1,235 tons). Total purchases by central banks have remained above 1,000 tons for four consecutive years (2022-2025). It is also worth noting that demand from central banks is less dependent on the price of gold, which mainly ensures the stability of the lower limit of the gold price. The continuation of the conflict in Ukraine, escalation in the Middle East, US-China trade tensions, as well as the US-Iran conflict that began in February 2026 – all these factors consistently created and strengthened the structural risk premium in the price of gold and increased its value as a safe and secure asset.