საკუთარი ქვეყნის დანგრევას გვთხოვენ იმით, რომ გვეუბნებიან, ევროკავშირის სავიზო პოლიტიკასთან შესაბამისობაში მოვიდეთ, ანუ დავუწესოთ სანქციები რუსეთს – შალვა პაპუაშვილი
საკუთარი ქვეყნის დანგრევას გვთხოვენ იმით, რომ გვეუბნებიან, ევროკავშირის სავიზო პოლიტიკასთან შესაბამისობაში მოვიდეთ, ანუ დავუწესოთ სანქციები რუსეთს, – ამის შესახებ საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილმა განაცხადა.
პაპუაშვილის თქმით, „საქართველოს მთავრობა ქვეყანას ვერ დაანგრევს იმის გამო, რომ ბრიუსელს უნდა, დღეს ვიზა პოლიტიკურ იარაღად აქციოს“.
„საქმე ეხება დიპლომატიური პასპორტებისთვის სავიზო რეჟიმის შემოღებას. სავიზო რეჟიმი როდესაც იქნა შემოღებული, ეს იყო საერთაშორისო შეთანხმების დარღვევა ევროკავშირის მხრიდან. ევროკავშირი არის საერთაშორისო სამართლის დამრღვევი საქართველოს მიმართ, რაც თავისთავად უდიდესი სირცხვილია. ვხედავთ, რომ სირცხვილის გრძნობა მაინცდამაინც აღარ არსებობს ბრიუსელში. როდესაც მიხვდნენ, რომ ეს იყო საერთაშორისო სამართლის დარღვევა, შემოიღეს დამატებითი წესები სპეციალურად საქართველოსთვის. მანამდე არსებულ კრიტერიუმებს, რომლებიც ტექნიკური ხასიათის არის, დაამატეს ის პოლიტიკური კრიტერიუმები, რომლებიც არასდროს არსებობდა, რაც კი ევროკავშირი, მისი ვიზა და უვიზობა არსებობს. ქართველი ხალხი, საქართველოში მცხოვრები ოთხი მილიონი მოსახლეობა დაგვაფასეს. ევროკავშირი შეიყარა, დრო დახარჯა იმისთვის, რომ სპეციალური წესები შემოეღო და თავისი წესები მოერგო საქართველოზე. ეს არის მეორე დარღვევა – ევროკავშირის წესები მოარგეს ერთ სპეციფიურ სუბიექტს, ამ შემთხვევაში, საქართველოს. მესამე – ამ პოლიტიკური კრიტერიუმით, თავისი აზრითა და ჭკუით, გაიხსნეს თავისუფლება, რომ რასაც უნდათ, იმას მოგთხოვენ. ახლა ფანტაზიას აღარ აქვს საზღვარი, გვეუბნებიან, რუსეთს დაუწესეთ სანქციებიო. ანუ, გვეუბნებიან, თავი მოიკალით, თუ უვიზო მიმოსვლა გინდათო. თავი თუ დავიხოცეთ და დავინგრიეთ, ვინღამ უნდა იაროს უვიზოდ ევროკავშირში? იქნებ, ესეც აგვიხსნან. ამისკენ გვიბიძგებენ, საკუთარი ქვეყნის დანგრევას გვთხოვენ იმით, რომ გვეუბნებიან, ევროკავშირის სავიზო პოლიტიკასთან შესაბამისობაში მოვიდეთ, ანუ დავუწესოთ სანქციები რუსეთს. ამას ითხოვენ პირდაპირ. ჩვენ ქვეყანას ვერ დავაგნგრევთ იმის გამო, რომ ბრიუსელს უნდა, დღეს ვიზა პოლიტიკურ იარაღად აქციოს. ეს კიდევ მესამე დარღვევაა, როდესაც სავიზო პოლიტიკას იყენებ პოლიტიკურ იარაღად. ყველა ქვეყანას აქვს სავიზო სისტემა და მაშინ ახლა ჩვენ უნდა შემოვიღოთ ვიზა პოლონელი ჩინოვნიკებისთვის, თუ რა ვქნათ, ასე ესკალაციაზე უნდა წავიდეს ყველაფერი?“, – განაცხადა პაპუაშვილმა.
როგორც პაპუაშვილმა აღნიშნა, ევროკავშირს უმწიფარი პოლიტიკა აქვს.
„ეს არის უმწიფარი პოლიტიკა ევროკავშირის. ბრიუსელმა სადამდეც მიიყვანა ევროკავშირი, მიიყვანა ამ უმწიფრობით. ამიტომ არის, რომ რუბიო კაია კალასს არც კი ხვდება. ასეთი უმწიფარი საგარეო პოლიტიკა რომ აქვს ევროკავშირს, ყურადღებასაც არ აქცევენ, შეხვედრის ღირსადაც არ თვლიან ევროკავშირის უმაღლეს საგარეო წარმომადგენელს“, – განაცხადა პაპუაშვილმა.
ამასთან, პარლამენტის თავმჯდომარის თქმით, ბრიუსელში 11 ივნისს დაგეგმილი შეხვედრა ტექნიკური ხასიათის არის.
„ტექნიკური ჯგუფია საქართველოდან წარმოდგენილი, რომელიც გაივლის საკითხებს. რაიმე პოლიტიკური პრეტენზიები თუ აქვთ, ელაპარაკონ პოლიტიკოსებს. ეს საკითხები ტექნიკურ დონეზე ვერ განიხილება. პოლიტიკურ კითხვებზე პოლიტიკური პასუხები გვაქვს. საჯაროდ თქვან და ქართველ ხალხს უთხრან, სინამდვილეში, რასაც ითხოვენ. ითხოვენ, რომ სანქციები დავუწესოთ რუსებს, ევროკავშირს კვლავაც ჰქონდეს შესაძლებლობა, ფარულად აფინანსოს რადიკალური პოლიტიკური ჯგუფები საქართველოში და ამის სანაცვლოდ გვთავაზობენ მარწყვს. როგორც რეგიონში დამკვიდრდა გამოთქმა, სუვერენიტეტი მარწყვზე არ იცვლება“, – განაცხადა პაპუაშვილმა.
შეგახსენებთ, საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, სავიზო რეგულაციის ფარგლებში საქართველოს მხარესა და ევროკომისიას შორის ბრიუსელში პირველი შეხვედრა 11 ივნისს გაიმართება.

They are asking us to destroy our own country by telling us to comply with the EU visa policy, i.e. to impose sanctions on Russia – Shalva Papuashvili
They are asking us to destroy our own country by telling us to comply with the EU visa policy, i.e. to impose sanctions on Russia, – said Shalva Papuashvili, the Speaker of the Parliament of Georgia.
According to Papuashvili, “the Georgian government cannot destroy the country because Brussels wants to turn visas into a political tool today.”
“The case concerns the introduction of a visa regime for diplomatic passports. When the visa regime was introduced, it was a violation of an international agreement by the European Union. The European Union is a violator of international law towards Georgia, which in itself is a great shame. We see that the sense of shame no longer exists in Brussels. When they realized that this was a violation of international law, they introduced additional rules specifically for Georgia. To the previously existing criteria, which are of a technical nature, they added political criteria that never existed as long as the European Union, its visa and visa-free regime, existed. The Georgian people, the four million population living in Georgia, were valued. The European Union gathered, spent time to introduce special rules and adapt its rules to Georgia. This is the second violation – they adapted the European Union rules to one specific subject, in this case, Georgia. The third – with this political criterion, with their own opinion and intelligence, they opened up the freedom to do whatever they want. They ask you. Now there is no limit to imagination, they tell us to impose sanctions on Russia. In other words, they tell us to kill ourselves if we want visa-free travel. If we kill ourselves and destroy ourselves, who else should travel visa-free to the European Union? Maybe they can explain this to us. They are pushing us to do this, asking us to destroy our own country by telling us to come into compliance with the EU visa policy, that is, to impose sanctions on Russia. They are demanding this directly. We cannot destroy our country because Brussels wants to turn visas into a political tool today. This is another third violation when you use visa policy as a political tool. All countries have a visa system and then now we have to introduce visas for Polish officials, what should we do, everything has to escalate like this? ", - Papuashvili said.
As Papuashvili noted, the European Union has an immature policy.
“This is the immature policy of the European Union. Brussels has brought the European Union to this point, it has brought it with this immaturity. That is why Rubio does not even meet with Kaia Callas. Since the European Union has such an immature foreign policy, they do not even pay attention to it, they do not even consider the EU’s highest foreign representative worthy of a meeting,” Papuashvili said.
In addition, according to the Speaker of the Parliament, the meeting scheduled for June 11 in Brussels is of a technical nature.
“A technical group is represented from Georgia, which will review the issues. If they have any political claims, they should talk to politicians. These issues cannot be discussed at a technical level. We have political answers to political questions. Let them say it publicly and tell the Georgian people what they are actually demanding. They demand that we impose sanctions on the Russians, that the European Union continue to have the opportunity to secretly finance radical political groups in Georgia, and in return they offer us strawberries. As the saying has become established in the region, sovereignty does not change for strawberries,” Papuashvili said.
Recall, according to the Georgian Ministry of Foreign Affairs, the first meeting between the Georgian side and the European Commission within the framework of the visa regulation will be held in Brussels on June 11.