საქართველოსა და ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკას შორის ყოვლისმომცველი სტრატეგიული პარტნიორობის ხელშეკრულების გაფორმება არის განსაკუთრებული მნიშვნელობის მოვლენა ჩვენი ქვეყნისთვის როგორც პოლიტიკური, ისე ეკონომიკური თვალსაზრისით - ირაკლი კობახიძე
საქართველოსა და ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკას შორის ყოვლისმომცველი სტრატეგიული პარტნიორობის ხელშეკრულების გაფორმება არის განსაკუთრებული მნიშვნელობის მოვლენა ჩვენი ქვეყნისთვის როგორც პოლიტიკური, ისე ეკონომიკური თვალსაზრისით, - ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ დღევანდელ ბრიფინგზე განაცხადა.
როგორც მთავრობის მეთაურმა აღნიშნა, მას შემდეგ, რაც 3 წლის წინ ხელი მოეწერა სტრატეგიული პარტნიორობის ხელშეკრულებას, ურთიერთობები ორ ქვეყანას შორის ძალზე დინამიურად განვითარდა.
„მხოლოდ გასული 6 თვის განმავლობაში, ჩინეთში შედგა საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის და 5 მინისტრის ვიზიტი. თითოეული ეს ვიზიტი კონკრეტულ შედეგებზე იყო ორიენტირებული. მთლიანობაში, 2023 წლის შემდეგ, გაფორმდა 14 უმნიშვნელოვანესი საერთაშორისო შეთანხმება საქართველოსა და ჩინეთს შორის, ხოლო საბოლოო განხილვის ეტაპზეა 6 შეთანხმება;
2024 წელს საქართველოსა და ჩინეთს შორის სავაჭრო ბრუნვა 17%-ით, 2025 წელს 21%-ით, ხოლო 2026 წლის იანვარ-აპრილში - 45%-ით გაიზარდა.
დღეს ჩინეთი საქართველოს სავაჭრო პარტნიორებს შორის იკავებს მე-3 ადგილს საერთო ვაჭრობის მიხედვით და მე-2 ადგილს ქართული წარმოების ექსპორტის მიხედვით“, - განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.

The signing of the Comprehensive Strategic Partnership Agreement between Georgia and the People's Republic of China is an event of special importance for our country in both political and economic terms - Irakli Kobakhidze
The signing of the Comprehensive Strategic Partnership Agreement between Georgia and the People's Republic of China is an event of special importance for our country in both political and economic terms, - Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze stated at today's briefing.
As the Head of Government noted, since the Strategic Partnership Agreement was signed 3 years ago, relations between the two countries have developed very dynamically.
“In the past 6 months alone, the Prime Minister of Georgia, the Chairman of the Parliament of Georgia, and 5 ministers visited China. Each of these visits was focused on specific results. In total, since 2023, 14 major international agreements have been signed between Georgia and China, and 6 agreements are at the final stage of discussion;
In 2024, trade turnover between Georgia and China increased by 17%, in 2025 by 21%, and in January-April 2026 - by 45%.
Today, China ranks 3rd among Georgia’s trading partners in terms of total trade and 2nd in terms of exports of Georgian products,” said Irakli Kobakhidze.