დღის კალენდარი - 12 ივნისი
ღირსი მამა ისაკი, დალმატელი აღმსარებელი, ბერად აღკვეცის შემდეგ უდაბნოში მოსაგრეობდა. იმპერატორ ვალენტეს მეფობის დროს, რომელიც თავგამოდებული მიმდევარი იყო არიოსის მწვალებლობისა, დაიწყო მართლმადიდებელ ქრისტიანთა დევნა; ყველგან ხურავდნენ ან ანგრევდნენ ტაძრებს. როცა ამის შესახებ წმიდა ისაკმა შეიტყო, დატოვა უდაბნო და კონსტანტინეპოლში  ჩავიდა.
იმ ხანებში რომის იმპერატორის წინააღმდეგ საბრძოლველად ბარბაროსი გოთები წამოვიდნენ, რომლებიც მდინარე დუნაის სანაპიროზე ცხოვრობდნენ. მალე მათ თრაკია დაიპყრეს და კონსტანტინეპოლისკენ გაეშურნენ. როცა იმპერატორი ვალენტე კონსტანტინეპოლიდან გადიოდა ლაშქრითურთ ბარბაროსთა წინააღმდეგ საბრძოლველად, ღირსმა ისაკმა ხმამაღლა შესძახა ცხენზე ამხედრებულ ხელმწიფეს: „მეფეო, გაუღე ტაძართა კარი მართლმადიდებლებს და მაშინ უფალი შეგეწევა შენ“! მაგრამ იმპერატორმა არავითარი ყურადღება არ მიაქცია ბერის წინასწარმეტყველურ სიტყვებს. როდესაც წმიდანის წინასწარმეტყველება აღსრულდა, თავის საიმპერატორო ტახტზე ასვლისთანავე თეოდორე დიდმა სასახლეში მიიწვია ბერი და დიდი პატივითაც შეხვდა. ხელმწიფემ კონსტანტინეპოლიდან განდევნა  არიოსის მიმდევრები და მართლმადიდებელ ქრისტიანებს დაუბრუნა ტაძრები. კონსტანტინეპოლის გარეუბანში სამყოფელი აუგეს წმიდანს, სადაც შემდეგში წარმოიშვა ახალი სავანე, რომლის იღუმენიცა და სულიერი წინამძღვარიც ღირსი ისაკი იყო.
წმიდანი გარდაიცვალა 383 წელს.
1897 _ ენტონი იდენი, ინგლისელი პოლიტიკოსი, კონსერვატორი, ომის წლებში საგარეო საქმეთა მინისტრი, 1955-1957 წლებში პრემიერ-მინისტრი. გარდაიცვალა 1977 წელს.
1899 _ ლეონიდ ლეონოვი, რუსული ლიტერატურის კლასიკოსი. გარდაიცვალა 1976 წელს.
1915 _ დევიდ როკფელერი, ამერიკელი ბანკირი, მილიარდერი.
1917 _ ალექსანდრე მაჰომეტოვი, პროფესორი, ენათმეცნიერი, კავკასიოლოგი.
1924 _ ჯორჯ ბუში, აშშ-ს 41-ე პრეზიდენტი.
1939 _ ირაკლი კვირიკაძე, ცნობილი კინორეჟისორი.
1997 _ ბულატ ოკუჯავა, პოეტი.
1942 _ რუსეთ-ინგლისის და რუსეთ-ამერიკის კომუნიკე მეორე ფრონტის გახსნის შესახებ.
1990 _ რსფსრ სახალხო დეპუტატებმა სხდომაზე მიიღეს დეკლარაცია რუსეთის სახელმწიფოებრივი სუვერენიტეტის შესახებ. რუსეთში აღინიშნება როგორც დამოუკიდებლობის დღე.
1991 _ რუსეთის პირველ საპრეზიდენტო არჩევნებში გაიმარჯვა ბორის ელცინმა. მან დააგროვა ხმათა 57,3 პროცენტი.
1991 _ რეფერენდუმის გადაწყვეტილებით ლენინგრადს დაუბრუნდა ძველი სახელწოდება — სანკტ-პეტერბურგი.
2017 - ქართველმა სპორტსმენმა, თეოდორა კახიანმა ხმლით ფარიკაობაში ოქროს მედალი მოიპოვა და ევროპის ჩემპიონი გახდა.

Daily Calendar - June 12
The Venerable Father Isaac, the Dalmatian Confessor, after being tonsured a monk, lived in the desert. During the reign of Emperor Valens, who was a zealous follower of the Arian heresy, persecution of Orthodox Christians began; churches were closed or destroyed everywhere. When Saint Isaac learned of this, he left the desert and went to Constantinople.
At that time, the barbarian Goths, who lived on the banks of the Danube River, came to fight against the Roman emperor. Soon they conquered Thrace and marched towards Constantinople. When Emperor Valens was leaving Constantinople with an army to fight the barbarians, Saint Isaac shouted loudly to the emperor on horseback: “O king, open the doors of the temples to the Orthodox, and then the Lord will come to you!” But the emperor paid no attention to the monk’s prophetic words. When the saint’s prophecy was fulfilled, immediately after ascending the imperial throne, Theodore the Great invited the monk to his palace and received him with great honor. The emperor expelled the followers of Arius from Constantinople and returned the temples to the Orthodox Christians. The saint was given a monastery on the outskirts of Constantinople, where a new monastery later arose, the abbot and spiritual leader of which was the venerable Isaac.
The saint died in 383.
1897 _ Anthony Eden, English politician, Conservative, Foreign Secretary during the war years, Prime Minister in 1955-1957. Died in 1977.
1899 _ Leonid Leonov, classic of Russian literature. Died in 1976.
1915 _ David Rockefeller, American banker, billionaire.
1917 _ Alexander Mahometov, professor, linguist, Caucasologist.
1924 _ George Bush, 41st President of the United States.
1939 _ Irakli Kvirikadze, famous film director.
1997 _ Bulat Okudzhava, poet.
1942 _ Russian-English and Russian-American communiqués on the opening of the second front.
1990 _ The People's Deputies of the RSFSR adopted a declaration on the state sovereignty of Russia at a session. It is celebrated in Russia as Independence Day.
1991 _ Boris Yeltsin won the first presidential elections in Russia. He collected 57.3 percent of the vote.
1991 _ By the decision of the referendum, Leningrad was returned to its old name - St. Petersburg.
2017 - Georgian athlete Theodora Kakhiani won a gold medal in fencing with a sabre and became the European champion.