არსებული პოლიტიკური და ეკონომიკური ურთიერთობების გათვალისწინებით, საქართველო ყირგიზეთს განიხილავს არა მხოლოდ როგორც მნიშვნელოვან და საიმედო პარტნიორს, არამედ როგორც მეგობარ სახელმწიფოს - ირაკლი კობახიძე
არსებული პოლიტიკური და ეკონომიკური ურთიერთობების გათვალისწინებით, საქართველო ყირგიზეთს განიხილავს არა მხოლოდ როგორც მნიშვნელოვან და საიმედო პარტნიორს, არამედ როგორც მეგობარ სახელმწიფოს, - ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ყირგიზეთის პრეზიდენტ  სადირ ჟაპაროვთან ერთად გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა.
როგორც მთავრობის მეთაურმა აღნიშნა, ყირგიზეთში დღევანდელი ვიზიტი ახალ ბიძგს მისცემს საქართველო-ყირგიზეთის ორმხრივ ურთიერთობებს.
„ჩემთვის დიდი პატივია, დღეს, ოფიციალურ დელეგაციასთან ერთად, ვიმყოფებოდე ყირგიზეთის რესპუბლიკაში. მიუხედავად იმისა, რომ ჩვენ ხალხებს და ქვეყნებს აკავშირებს მჭიდრო ისტორიული ურთიერთობები, როგორც აღინიშნა, ეს არის უმაღლესი დონის პირველი ვიზიტი ჩვენს ქვეყნებს შორის. აქედან გამომდინარე თამამად შეიძლება ითქვას, რომ ეს ვიზიტი არის ისტორიული.
იმედი მაქვს და დარწმუნებულიც ვარ, რომ ეს ვიზიტი ახალ ბიძგს მისცემს საქართველო-ყირგიზეთის ორმხრივ ურთიერთობებს. ჩვენს გვქონდა ძალიან საინტერესო, შინაარსიანი საუბარი ორმხრივი ურთიერთობების, ასევე შევეხეთ  რეგიონული და საერთაშორისო დღის წესრიგის სხვადასხვა  საკითხს. აღსანიშნავია, რომ ხელი მოეწერა ჩემი და ყირგიზეთის პრეზიდენტის, ერთობლივ განცხადებას, ორმხრივ დოკუმენტებს, რომლებიც მჭიდრო თანამშრომლობისთვის ხელსაყრელ პირობებს შექმნის სამომავლოდ.
მინდა, ჩვენს მეგობრებს მადლობა გადავუხადო უმაღლეს დონეზე გულთბილი მასპინძლობისთვის.
წელს ყირგიზეთი აღნიშნავს დამოუკიდებლობის 35-ე წლისთავს და მსურს, ამ მნიშვნელოვანი თარიღის აღნიშვნასთან დაკავშირებით, ბატონო პრეზიდენტო, გადმოგცეთ ჩემი გულწრფელი მილოცვა და გისურვოთ თქვენ და მეგობარ ყირგიზ ხალხს მშვიდობა და კეთილდღეობა.
აქვე ვისარგებლებ შემთხევვით და გამოვხატავ მადლიერებას საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მტკიცე, უპირობო და თანმიმდევრული მხარდაჭერისათვის.
არსებული პოლიტიკური და ეკონომიკური ურთიერთობების გათვალისწინებით, საქართველო ყირგიზეთს განიხილავს არა მხოლოდ როგორც მნიშვნელოვან და საიმედო პარტნიორს, არამედ როგორც მეგობარ სახელმწიფოს. ამას აქვს ძალიან მყარი საფუძველი იმ ისტორიული მეგობრობის სახით, რომელიც არის ჩამოყალიბებული ჩვენს ხალხებს და ჩვენს ქვეყნებს შორის.
გაფართოებული ფორმატის შეხვედრის ფარგლებში განვიხილეთ საქართველო- ყირგიზეთის თანამშრომლობის ფართო სპექტრი, ასევე რეგიონული და გლობალური მნიშვნელობის საკითხები.
ორმხრივი ურთიერთობების დღის წესრიგში არსებული საკითხების განხილვისას განსაკუთრებული ყურადღება გავამახვილეთ ორმხრივი სავაჭრო-ეკონომიკური თანამშრომლობასე მისი შემდგომი განვითარების მნიშვნელობაზე. აღინიშნა, რომ ამ თანამშრომლობის განვითარებას აქვს ძალიან დიდი პოტენციალი“, - განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.

Given the existing political and economic relations, Georgia considers Kyrgyzstan not only as an important and reliable partner, but also as a friendly state - Irakli Kobakhidze
Given the existing political and economic relations, Georgia considers Kyrgyzstan not only as an important and reliable partner, but also as a friendly state, - Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze stated this at a briefing held with Kyrgyz President Sadyr Zhaparov.
As the head of government noted, today's visit to Kyrgyzstan will give a new impetus to Georgian-Kyrgyz bilateral relations.
“It is a great honor for me to be in the Kyrgyz Republic today, together with an official delegation. Despite the fact that our peoples and countries are connected by close historical relations, as noted, this is the first visit at the highest level between our countries. Therefore, we can boldly say that this visit is historic.
I hope and am sure that this visit will give a new impetus to the bilateral relations between Georgia and Kyrgyzstan. We had a very interesting, meaningful conversation on bilateral relations, as well as touched upon various issues of the regional and international agenda. It is noteworthy that a joint statement was signed by the President of Kyrgyzstan and myself, as well as bilateral documents, which will create favorable conditions for close cooperation in the future.
I would like to thank our friends at the highest level for their warm hospitality.
This year, Kyrgyzstan celebrates the 35th anniversary of its independence, and I would like to On the occasion of the anniversary, Mr. President, I would like to convey my sincere congratulations and wish you and the friendly Kyrgyz people peace and prosperity.
I would also like to take this opportunity to express my gratitude for your firm, unconditional and consistent support for the sovereignty and territorial integrity of Georgia.
Given the existing political and economic relations, Georgia considers Kyrgyzstan not only as an important and reliable partner, but also as a friendly state. This has a very solid foundation in the form of the historical friendship that has been established between our peoples and our countries.
Within the framework of the expanded format meeting, we discussed a wide range of Georgian-Kyrgyz cooperation, as well as issues of regional and global importance.
While discussing the issues on the agenda of bilateral relations, we paid special attention to the importance of bilateral trade and economic cooperation and its further development. It was noted that in this "There is great potential for the development of cooperation," said Irakli Kobakhidze.