საქართველოსა და ევროკომისიის დელეგაციების შეხვედრაზე ქართულმა მხარემ კიდევ ერთხელ დაადასტურა ურთიერთპატივისცემაზე დაფუძნებული თანამშრომლობის გაგრძელების მზაობა - საგარეო უწყება
ბრიუსელში საქართველოს დელაგაციასა და ევროკომისიის დელეგაციას შორის გაიმართა შეხვედრა სავიზო დიალოგის ფარგლებში, კერძოდ, საქართველოს დიპლომატიური, სამსახურებრივი და ოფიციალური პასპორტების მფლობელთათვის სავიზო გამონაკლისის დროებით შეჩერების თაობაზე ევროკომისიის 2026 წლის 6 მარტის აღმასრულებელ რეგულაციასთან დაკავშირებით. როგორც საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროში აცხადებენ, ევროკომისიის აღნიშული გადაწყვეტილება ეფუძნება ანგარიშს, რომელიც ტენდენციურად აფასებს საქართველოში არსებულ ვითარებას, რაც თავისთავად არ იძლევა სათანადო და ობიექტური დასკვნების გაკეთების შესაძლებლობას.
საქართველოს საგარეო უწყების ცნობით, არასაკმარისი დასაბუთების საფუძველზე მიღებული გადაწყვეტილება საქართველოს დიპლომატიური და სამსახურებრივი პასპორტის მფლობელებისთვის უვიზო რეჟიმის დროებით შეჩერების შესახებ უსამართლოა.
„მიუხედავად ამისა, სავიზო დიალოგის ფარგლებში განხილულ იქნა უვიზო რეჟიმის შეჩერების მექანიზმის ამოქმედებისთვის ევროკავშირის მხარის მიერ დასახელებული მიზეზები, ევროკომისიის მიერ წარმოდგენილი რეკომენდაციები და საქართველოს მიერ მათი შესრულების მიმართულებით განხორციელებული თუ მიმდინარე ღონისძიებები.
ხაზი გაესვა, რომ საქართველოს კონსტიტუცია და მოქმედი კანონმდებლობა უზრუნველყოფს მოქალაქეთა ძირითადი უფლებებისა და თავისუფლებების, მათ შორის, გამოხატვის, შეკრებისა და მანიფესტაციის, გაერთიანების, პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობისა და თანასწორობის დაცვას. აღინიშნა, რომ ქვეყანაში მოქმედებს ადამიანის უფლებების დაცვის ეფექტიანი ეროვნული მექანიზმები და გრძელდება შესაბამისი ინსტიტუციების გაძლიერება. ასევე, ქვეყანაში მშვიდობიანი შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლების უზრუნველყოფის დასტურია ხანგრძლივი პერიოდის განმავლობაში პოლიტიკური პარტიებისა თუ სამოქალაქო აქტივისტების მიერ რეგულარულად ორგანიზებული საპროტესტო აქციები.
აღინიშნა, რომ, მიუხედავად 2024 წლის აქციების ძალადობრივი ხასიათისა და სახელმწიფო ინსტიტუტებზე თუ სამართალდამცავი ორგანოების მიმართ განხორციელებული თავდასხმებისა, მიმდინარეობს შესაბამისი საგამოძიებო მოქმედებები სახელმწიფო მოხელეების, სამართალდამცავი სტრუქტურების თანამშრომლების უფლებამოსილების გადამეტების, ბოროტად გამოყენების და სხვა დარღვევების გამოსავლენად. ხაზი გაესვა, რომ 2024 წლის ძალადობრივი პროტესტის დაშლის ოპერაციისას სამართალდამცავების მხრიდან უფლებამოსილების გადამეტების და ერთ ეპიზოდში ჟურნალისტის საქმიანობის ხელის შეშლის ბრალდებით ამჟამად დაკავებულია ხუთი პირი და მათ მიმართ მიმდინარეობს სასამართლო საქმის წარმოება.
ხაზი გაესვა, რომ უსაფუძვლოა არჩეული საკანონმდებლო ორგანოს მიერ მიღებული კანონების გაუქმების მოთხოვნა, მაშინ როდესაც ისინი მიღებულია საქართველოს ეროვნული და საზოგადოებრივი ინტერესებიდან გამომდინარე და არ ეწინააღმდეგება არცერთ საერთაშორისო კონვენციას თუ შეთანხმებას, რომლის წევრიც არის საქართველო“,- აცხადებენ საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროში.
მათივე ინფორმაციით, შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ საქართველოს კონსტიტუციითა და კანონმდებლობით შექმნილია დისკრიმინაციის წინააღმდეგ ბრძოლის ეფექტიანი მექანიზმები.
„შეხვედრის ფარგლებში განხილულ იქნა მიგრაციის მართვის, არალეგალური მიგრაციის პრევენციისა და რეადმისიის სფეროში საქართველოს მიერ მიღწეული პროგრესი. აღინიშნა, რომ საქართველო აქტიურად თანამშრომლობს ევროკავშირის წევრ სახელმწიფოებთან და შესაბამის სააგენტოებთან. აღინიშნა კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლა, ქონების მოძიების სამმართველოს შექმნა, ახალი ანტიკორუფციული სტრატეგიის შემუშავება და სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის ინსტიტუციური შესაძლებლობების გაძლიერება.
სამუშაო ჯგუფმა აღნიშნა, რომ საქართველოს ხელისუფლება აგრძელებს პრაქტიკულ საკითხებზე მუშაობას ევროკავშირთან სავიზო ლიბერალიზაციის პროცესის მდგრადობის უზრუნველსაყოფად.
ამასთან, ხაზი გაესვა, რომ მიუღებელია აღნიშნული საკითხით პოლიტიკური მანიპულირება. საქართველოს მხარემ კიდევ ერთხელ დაადასტურა ევროკავშირთან ურთიერთპატივისცემაზე, თანასწორობასა და საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული კონსტრუქციული თანამშრომლობის გაგრძელების მზაობა და ხაზი გაუსვა მაღალი დონის პოლიტიკური დიალოგის მნიშვნელობას“,- აღნიშნავენ საქართველოს საგარეო უწყებაში.

At the meeting of the delegations of Georgia and the European Commission, the Georgian side once again confirmed its readiness to continue cooperation based on mutual respect - Ministry of Foreign Affairs
A meeting was held in Brussels between the Georgian delegation and the European Commission delegation within the framework of the visa dialogue, in particular, regarding the European Commission's Executive Regulation of March 6, 2026 on the temporary suspension of the visa exemption for holders of diplomatic, service and official passports of Georgia. As stated in the Ministry of Foreign Affairs of Georgia, the aforementioned decision of the European Commission is based on a report that provides a biased assessment of the current situation in Georgia, which in itself does not allow for making appropriate and objective conclusions.
According to the Ministry of Foreign Affairs of Georgia, the decision to temporarily suspend the visa-free regime for holders of diplomatic and service passports of Georgia, made on the basis of insufficient justification, is unfair.
“Nevertheless, the reasons given by the EU side for the suspension of the visa-free regime, the recommendations presented by the European Commission, and the measures taken or ongoing by Georgia to implement them were discussed within the framework of the visa dialogue.
It was emphasized that the Constitution of Georgia and the current legislation ensure the protection of fundamental rights and freedoms of citizens, including the rights of expression, assembly and demonstration, association, privacy and equality. It was noted that effective national mechanisms for the protection of human rights are in place in the country and the strengthening of relevant institutions continues. Also, the evidence of ensuring the right to peaceful assembly and demonstration in the country is the protest rallies regularly organized by political parties and civil activists over a long period of time.
It was noted that, despite the violent nature of the 2024 rallies and the attacks on state institutions and law enforcement agencies, attacks, relevant investigative actions are underway to identify abuse of authority, abuse of power and other violations by state officials and employees of law enforcement agencies. It was emphasized that five people have currently been detained on charges of abuse of authority by law enforcement officers during the operation to disperse the violent protests of 2024 and obstruction of the activities of a journalist in one episode, and a court case is underway against them.
It was emphasized that the demand to repeal the laws adopted by the elected legislative body is unfounded, while they were adopted based on the national and public interests of Georgia and do not contradict any international convention or agreement to which Georgia is a member,” the Georgian Foreign Ministry said.
According to the same information, it was noted at the meeting that the Constitution and legislation of Georgia have created effective mechanisms to combat discrimination.
"The meeting discussed Georgia's progress in migration management, prevention of illegal migration and readmission. It was noted that Georgia actively cooperates with EU member states and relevant agencies. The fight against corruption, the creation of an asset recovery department, the development of a new anti-corruption strategy and the strengthening of the institutional capacity of the State Audit Office were noted.
The working group noted that the Georgian government continues to work on practical issues to ensure the sustainability of the visa liberalization process with the EU.
At the same time, it was emphasized that political manipulation of this issue is unacceptable. The Georgian side once again confirmed its readiness to continue constructive cooperation with the EU based on mutual respect, equality and common interests and emphasized the importance of high-level political dialogue," the Georgian Foreign Ministry noted.