პოლიციამ მესტიაში დამატებით 76 ე.წ. მაინერი ამოიღო, ჯამში ამოღებულია 330 ე.წ. მაინერი
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სამეგრელო-ზემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა მესტიის მუნიციპალიტეტში ჩატარებული ჩხრეკების შედეგად დამატებით 76 ე.წ. მაინერი ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
შსს-ს ცნობით, ენერგორესურსით სარგებლობის წესების დარღვევის ფაქტებზე დაწყებული გამოძიების ფარგლებში სამართალდამცველების მიერ ჯამში ამოღებულია 330 ე.წ. მაინერი.
„გამოძიებით დგინდება, რომ აღნიშნული მოწყობილობების საშუალებით ადგილობრივები დიდი რაოდენობით ელექტროენერგიის უკანონო და მართლსაწინააღმდეგო მოხმარებით სისტემატურად ახდენდნენ ციფრული ვალუტის გენერირებას და არალეგალური შემოსავლების მიღებას.
სამართალდამცველები ინტენსიურ რეჟიმში აგრძელებენ საგამოძიებო მოქმედებებს დანაშაულში მონაწილე სხვა პირების გამოვლენისა და მათ მიმართ შესაბამისი სამართლებრივი ღონისძიებების გატარების მიზნით.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 229-ე პრიმა მუხლის მე-2 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით მიმდინარეობს, რაც 3-წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს“, – აღნიშნულია შსს-ს ინფორმაციაში.

Police seize 76 additional so-called miners in Mestia, bringing the total to 330 so-called miners
Officers of the Samegrelo-Zemo Svaneti Police Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia seized an additional 76 so-called miners as evidence during searches conducted in the Mestia municipality.
According to the Ministry of Internal Affairs, a total of 330 so-called miners have been seized by law enforcement officers as part of an investigation into violations of energy use rules.
"The investigation establishes that through the use of these devices, locals systematically generated digital currency and received illegal income through illegal and unlawful consumption of large amounts of electricity.
Law enforcement officers continue intensive investigative actions to identify other persons involved in the crime and take appropriate legal measures against them.
The investigation is underway under Article 229, Part 2, Subparagraph "b" of the Criminal Code of Georgia, which provides for imprisonment for a term of up to 3 years," the MIA information states.