ქართველი ხალხის მიმართ, ვისაც ნამდვილად სურს ევროპული გეზი, ჩემი გზავნილია – იმედი არ დაკარგოთ, შესაბამისად მოიქეცით -  მარგუს ცაჰკნა
ქართველი ხალხის მიმართ, ვისაც ნამდვილად სურს ევროპული გეზი, ჩემი გზავნილია – იმედი არ დაკარგოთ, შესაბამისად მოიქეცით, – ამის შესახებ ესტონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, მარგუს ცაჰკნამ ლუქსემბურგში, საგარეო საქმეთა მინისტრების შეხვედრის წინ ჟურნალისტებს განუცხადა.
მისივე თქმით, ევროპა ღია დარჩება საქართველოსთვის.
„ძალიან ვწუხვარ, რომ ქართული რეჟიმი აბსოლუტურად სხვა გზას მიჰყვება, არა ევროკავშირისკენ გზას. ჩემი გზავნილია ქართველი ხალხის მიმართ, ვისაც ნამდვილად სურს ევროპული გეზი – იმედი არ დაკარგოთ და შესაბამისად მოიქეცით, რადგან სომხეთის გამოცდილებამ აჩვენა, რომ ხალხს თუ სურს, საბოლოოდ შესაძლებელია, ჩატარდეს დემოკრატიული არჩევნები და ევროკავშირის გზა გაიხსნება. ასე რომ, არ დაკარგოთ იმედი, რადგან ევროპა ღია დარჩება საქართველოსთვის“, – განაცხადა მარგუს ცაჰკნამ.
კითხვაზე, – „ახლა, როდესაც უნგრეთის ვეტო მოხსნილია, განიხილავთ თუ არა სანქციებს საქართველოს წინააღმდეგ?“ – მარგუს ცაჰკნამ უპასუხა:
„დიახ, განვიხილავთ სანქციებს საქართველოს, ასევე ზოგიერთი ადამიანის წინააღმდეგ. ესტონეთმა წარადგინა საკმაოდ გრძელი სია ეროვნულ დონზე მიღებულ სანქციებში. იმედი გვაქვს, საბოლოოდ ეს ზეწოლა იმუშავებს, მაგრამ ევროკავშირის გადასაწყვეტი არ არის, რას გააკეთებს ქართველი ხალხი, ეს მათი გასაკეთებელია. ჩვენ, ესტონელები ვაცნობიერებთ, რომ ვითარება რთულია“.

To the Georgian people who really want the European path, my message is – do not lose hope, act accordingly – Margus Tsahkna
To the Georgian people who really want the European path, my message is – do not lose hope, act accordingly, – Estonian Foreign Minister Margus Tsahkna told journalists in Luxembourg ahead of a meeting of foreign ministers.
According to him, Europe will remain open to Georgia.
“I am very sorry that the Georgian regime is following a completely different path, not the path to the European Union. My message to the Georgian people who really want the European path is – do not lose hope and act accordingly, because the experience of Armenia has shown that if the people want it, it is ultimately possible to hold democratic elections and the path to the European Union will be opened. So do not lose hope, because Europe will remain open to Georgia,” Margus Tsahkna said.
When asked, “Now that the Hungarian veto has been lifted, are you considering sanctions against Georgia?”, Margus Tsahkna replied:
“Yes, we are considering sanctions against Georgia, as well as against some individuals. Estonia has presented a fairly long list of sanctions adopted at the national level. We hope that this pressure will eventually work, but it is not up to the EU to decide what the Georgian people will do, it is up to them. We Estonians realize that the situation is difficult.”