ირანთან დადებული შეთანხმება, ტრამპის ჯერ-ჯერობით ყველაზე დიდი პოლიტიკური მარცხია - გია ნოდია
„ირანთან დადებული შეთანხმება, ჩემი აზრით, ტრამპის ჯერ-ჯერობით ყველაზე დიდი პოლიტიკური მარცხია. ეს შეთანხმებაც კი არ არის, არამედ პრობლემის (ჰორმუზის სრუტის დაკეტვის) დროებითი (სამოცი დღით) გადადებაა. არავითარი პერსპექტივა არ ჩანს, რომ ირანი რომელიმე პრინციპულ საკითხზე დაუთმობს.
წარუმატებლობები ტრამპს მანამდეც ჰქონდა, მაგრამ მათ ან უარყოფდა (როგორც 2020 არჩევნების წაგება უარყო) ან რაღაცნაირად იფერთხავდა (მერე რა, რომ ჩრდილო კორეის დიქტატორთან „დილს’ გვპირდებოდა და ვერაფერი დადო; მერე რა, რომ უკრაინის ომს ორ კვირაში ამთავრებდა, მაგრამ ომი ისევ გრძელდება; მერე რა, რომ ჩინეთთან თარიფებით ბლატაობდა, მაგრამ ვერაფერს გახდა, დ ა.შ.). განსაკუთრებული პოლიტიკური ზიანი არ მიუღია.
ამ შემთხვევაში მისი მომხრეების თვალშიც ჩაფლავდა. აქ არ ვგულისხმობ ტაკერ კარლსონისნაირ პერსონაჟებს, ვინც თავიდანვე პრინციპულად ეწინააღმდეგებოდა ომს და ანტისემიტურ შეთქმულების თეორიებს აგებდა - „მზაკვარმა ნეთანიაჰუმ გულუბრყვილო ტრამპი თავის ომში ჩაითრია“. (თუმცა, მაგა-ს ამ ფრთის დაკარგვაც მტკივნეული ტრამპისთვის). არა, იმათ თვალშიც ჩაფლავდა, ვინც ამერიკის აქტიურ პოლიტიკას პრინციპის დონეზე მხარს უჭერდა
სამხედრო ექსპერტები დამეთანხმებიან თუ არა, არ ვიცი, მაგრამ ტრამპმა მაშინ დაკარგა თავისი შანსი, როცა ჰორმუზის სრუტეში მყოფი კუნძულები (ხარგი თუ სხვა) არ აიღო, რისი ძალაც შესწევდა. ამით ირანს მთავარ კოზირს წაართმევდა. სავარაუდოდ, მსხვერპლისა მოერიდა. ასეა თუ ისე, ან არ უნდა დაიწყო ომი, ან რისკზე წასვლა შეგეძლოს.
არჩევნების წინ მეტი რესპუბლიკელი დაინახავს მას, როგორც liabilility-ს, ანუ პარტიის სუსტ წერილს. ბევრი ამბობდა, რომ ის არჩევნების შემდეგ იქცეოდა „კოჭლ იხვად“, მაგრამ მგონი ახლავე იქცევა ასეთად.
მეორეს მხრივ, არსებული ადმინისტრაციის შიგნით ე.წ. restrainer-ები (დაახლოებით - იზოლაციონისტები) გაძლიერდებიან; მათ სათქმელი ექნებათ: ხომ გეუბნებოდით, ჩვენთვის ვიყოთ და არაფერში ჩავერიოთ.
ვისთვისაც მთავარი მოტივი ტრამპთმოძულოებაა, შეუძლია გაუხარდეს - ტრამპმა „ჩაისვარა“. მაგრამ ობიექტურად, ირანის მსგავსი მოთამაშეების გაძლიერებაში კარგი არაფერია.“

The agreement with Iran is Trump's biggest political failure yet - Gia Nodia
"The agreement with Iran, in my opinion, is Trump's biggest political failure yet. This is not even an agreement, but a temporary (sixty-day) postponement of the problem (closing the Strait of Hormuz). There is no prospect that Iran will concede on any principled issue.
Trump has had failures before, but he either denied them (as he denied losing the 2020 elections) or somehow covered them up (so what if he promised a "deal" with the North Korean dictator and failed to make a deal; so what if he ended the war in Ukraine in two weeks, but the war is still going on; so what if he bluffed with tariffs with China, but could not achieve anything, etc.). No particular political damage He accepted.
In this case, he would also lose in the eyes of his supporters. I do not mean characters like Tucker Carlson, who from the very beginning were fundamentally opposed to the war and were building anti-Semitic conspiracy theories - "The cunning Netanyahu dragged the naive Trump into his war." (However, the loss of this wing of the MAGA is also painful for Trump). No, he would also lose in the eyes of those who supported America's active policy on a principled level.
Whether military experts will agree with me or not, I do not know, but Trump lost his chance when he did not take the islands in the Strait of Hormuz (Kharg or others), which he could have done. By doing so, he would have taken away Iran's main trump card. Most likely, he would have avoided casualties. In any case, either you should not start a war, or you can take risks.
Before the elections, more Republicans will see him as a liability, or a weak letter of the party. Many said that he would act like a “lame duck” after the elections, but I think he is acting like one now.
On the other hand, the so-called restrainers (roughly speaking - isolationists) within the current administration will be strengthened; they will have something to say: we told you to be for us and not interfere in anything.
Those whose main motive is Trump-hatred can be happy - Trump “flipped”. But objectively, there is nothing good in strengthening players like Iran.