საქართველო ევროკავშირთან დიალოგისთვის ყოველთვის მზად იყო, საუბარი დათმობებზე კი არა, დისკუსიაზეა - ირაკლი ჭეიშვილი
„ქართული ოცნების“ დეპუტატის, ირაკლი ჭეიშვილის განცხადებით, საქართველოს ხელისუფლების პოზიცია ევროკავშირთან ურთიერთობებთან დაკავშირებით არ შეცვლილა და ქვეყანა დიალოგისთვის მუდმივად მზად არის.
მისი თქმით, ხელისუფლებას ევროკავშირისთვის კარი არ დაუხურავს და არაერთხელ დაუდასტურებია მეგობრობისა და თანამშრომლობის სურვილი.
„არაფერი პოზიცია არ იცვლება. ჩვენ დიალოგისთვის ყოველთვის მზად ვიყავით. არაერთხელ განვაცხადეთ, არაერთხელ განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა, რომ ჩვენ ცალმხრივად ვრჩებით მეგობრობის რეჟიმში. ევროკავშირისთვის კარი არ გამოგვიკეტავს, პირიქით მოხდა. აქედან გამომდინარე, სხვა არაფერი უთქვამს ნიკოლოზ სამხარაძეს. მან შუამავლობა ითხოვა, რომ დიალოგის პროცესი დაიძრას და განახლდეს. ჩვენ მზად ვართ არა მხოლოდ გამჭვირვალობის კანონთან, არამედ ნებისმიერ საკითხთან დაკავშირებით სასაუბროდ. გვაქვს ჩვენი მტკიცებულებები და არგუმენტები, თუ რამდენად მნიშვნელოვანი იყო ამ კანონის მიღება და როგორი ურთიერთობა უნდა გვქონდეს ევროკავშირთან ამ კანონის ფონზე,“ – განაცხადა ჭეიშვილმა.
მისივე თქმით, ხელისუფლება მზად არის ნებისმიერი მიღებული კანონის შესახებ დისკუსიისთვის და ამ ეტაპზე დათმობებზე საუბარი არ მიმდინარეობს.
„დათმობებზე არ არის საუბარი, საუბარია დისკუსიაზე, დიალოგზე ნებისმიერი კანონის ირგვლივ – იქნება ეს გამჭვირვალობის კანონი თუ სხვა. სად წაიკითხეთ, რომ დათმობებზეა საუბარი? ყოველ შემთხვევაში, ამ ეტაპზე,“ – აღნიშნა მან.
ცნობისთვის, პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარემ, ნიკოლოზ სამხარაძემ ლუქსემბურგში ვიზიტისას განაცხადა, რომ ქართულმა მხარემ ლუქსემბურგს ევროკომისიასთან საქართველოსთან დიალოგის განახლების საკითხის დაყენება სთხოვა. მისი თქმით, საქართველო მზად არის იმსჯელოს კრიტიკულ საკითხებზე, მათ შორის გამჭვირვალობის კანონზე, რომელიც, მისი შეფასებით, ევროკავშირისა და საქართველოს შორის დიალოგის შეჩერების ფორმალური მიზეზი გახდა.

Georgia has always been ready for dialogue with the European Union, and we are not talking about concessions, but about discussion - Irakli Cheishvili
According to the statement of the Georgian Dream MP, Irakli Cheishvili, the position of the Georgian government regarding relations with the European Union has not changed and the country is constantly ready for dialogue.
According to him, the government has not closed its door to the European Union and has repeatedly confirmed its desire for friendship and cooperation.
“Nothing changes our position. We have always been ready for dialogue. We have stated many times, the Prime Minister has stated many times, that we remain unilaterally in the friendship regime. The door has not been closed to us for the European Union, the opposite has happened. Therefore, Nikoloz Samkharadze has said nothing else. He asked for mediation to launch and resume the dialogue process. We are ready to talk not only about the Transparency Law, but also about any issue. We have our evidence and arguments on how important the adoption of this law was and what kind of relationship we should have with the European Union in the light of this law,” Cheishvili said.
According to him, the government is ready for a discussion on any adopted law and there is no talk of concessions at this stage.
“We are not talking about concessions, we are talking about a discussion, a dialogue around any law – be it the Transparency Law or any other. Where did you read that there is talk of concessions? At least, at this stage,” he noted.