დღის კალენდარი - 18 ივნისი
მღვდელმოწამისა დოროთესი, ტვირელ ეპისკოპოსისა (362); მოწამეთა: მარკიანესი, ნიკანდროსი, იპერიქესი, აპოლონისა, ლეონიდესი, არიოსისა, გორგისა, სელინისა, ერინისა და პამბოსი (305-311); ღირსისა თეოდორე სასწაულთმოქმედისა (VI); ღირსისა ანუბისა, ეგვიპტელი მეუდაბნოისა (IV ); ღირსისა დოროთესი, აბბა სერიდის სავანის მკვიდრისა (620); ილარიონისა, დალმატის მამასახლისისა (ხსენება სასწაულისა მისისა).
წმიდა მღვდელმოწამე დოროთე იმპერატორ დიოკლეტიანეს მიერ გამოცხადებული ქრისტიანთა დევნის დროს ფინიკიის ქალაქ ტვირის ეპისკოპოსი იყო.
მღვდელმთავარი ტვირიდან წავიდა, რათა მტარვალებს გადარჩენოდა. კონსტანტინე დიდის მეფობისას  იგი ტვირში დაბრუნდა, დაიბრუნა ეპისკოპოსის ტახტი და ორმოცდაათი წელიწადი მწყემსდა თავის მრევლს. ნეტარმა დოროთემ ბევრი კერპთაყვანისმცემელი მოაქცია ქრისტეს რჯულზე. მღვდელმთავარი დოროთე უკვე 100 წელს იყო გადაცილებული, როდესაც იულიანე განდგომილმა  დაიწყო ქრისტიანთა დევნა. ტვირიდან იგი მიზიის ქალაქ უდში (ახლანდელ ვარნაში) გადავიდა. იქ იგი იმპერატორის მეომრებმა შეიპყრეს. როდესაც წმიდა ბერმა უარი განაცხადა კერპებისათვის ზვარაკი შეეწირა, იგი საშინლად აწამეს.
წმიდა მოწამენი მარკიანე, ნიკანდრე, იპერხი, აპოლონ, ლეონიდე, არიოს, გიორგი, სელინე, ირინეოს და პავნონე მეგვიპტელნი მაქსიმიანეს მეფობისას  ქრისტიანობის მტკიცე აღმასრულებლობისათვის ევნენ. ცოცხალ-მკვდარი ბერები დილეგში შეაგდეს, სადაც მათ ანგელოზი გამოეცხადა და განკურნა. ამ სასწაულის მხილველი ბევრი წარმართი მოიქცა ქრისტეს რჯულზე. წმიდა მოწამენი დილეგში წყურვილისა და შიმშილისაგან გარდაიცვალნენ.
ღირსმა მამა ანუბიმ, ეგვიპტელმა მეუდაბნოემ, V საუკუნეში ქრისტიანთა დევნისას ბევრი ტანჯვა გადაიტანა, მაგრამ ცოცხალი გადარჩა და უდაბნოში განმარტოვდა, სადაც ღრმა სიბერემდე იმყოფებოდა.
ღირსი მამა თეოდორე სასწაულმოქმედი VI საუკუნეში ცხოვრობდა. ახალგაზრდობაშივე მიატოვა საერო ცხოვრება, ბერად აღიკვეცა და იორდანიის უდაბნოში დასახლდა. ღმერთმა მას სასწაულების ქმედების ძალა მიანიჭა. მაგალითად, ერთხელ კონსტანტინოპოლში რომ მოემგზავრებოდა, მან ღმერთს  შესთხოვა, ზღვის წყალი გამტკნარებულიყო, რათა მწყურვალ მგზავრებს სული მოეთქვათ. როდესაც მადლიერმა ხალხმა მას მადლობა გადაუხადა, წმიდა თეოდორემ უთხრა, ღმერთმა ჩემი ლოცვის საპასუხოდ კი არ მოიმოქმედა ეს სასწაული, არამედ წყურვილისაგან ტანჯულნი  შეგიცოდათო.
1799 – უილიამ ლაკსელი, ინგლისელი ასტრონომი, აღმოაჩინა მრავალი ციური სხეული. გარდაიცვალა 1880 წელს.
1812 – ივან გონჩაროვი, რუსი მწერალი. გარდაიცვალა 1891 წელს.
1817 –  გიორგი მაისურაძე, ფერმწერი. გარდაიცვალა 1885 წელს.
1845 – შარლ ლუი ალფონს ლავერანი, პარაზიტოლოგი, აღმოაჩინა მალარიის გამომწვევი მიზეზი. გარდაიცვალა 1903 წელს.
1926 – ალან რექს სენდიჯი, ამერიკელი ასტრონომი, პირველმა აღმოაჩინა კვაზარები – კოსმიური ობიექტები ძალზე ძლიერი გამოსხივებით.
1931 –  დიმიტრი ერისთავი, მხატვარი.
1947 –  ავთანდილ მონასელიძე, მოქანდაკე.
1952 – ილია ზაუტაშვილი, მხატვარი.
1464 –  როგირ ვან დერ ვეიდენი, ადრეული აღორძინების ხანის ნიდერლანდელი ფერმწერი.
1845 –  ენდრიუ ჯექსონი, აშშ-ს  მე-7 პრეზიდენტი.
1928 –  როალდ ამუნდსენი, ნორვეგიელი პოლარული მკვლევარი, მოგზაური.
1971 –  პაულ კარერი, შვეიცარიელი ქიმიკოსი, ნობელის პრემიის ლაურეატი.
1982 –  ჯონ ჩივერი, ამერიკელი მწერალი.
1995 - თამარ ბაქრაძე, ქართველი მსახიობი
1815 –  ვატერლოოს ბრძოლა. ინგლის-ჰოლანდიისა და პრუსიის ჯარებმა ნაპოლეონის არმიას მიაყენეს გამანადგურებელი დარტყმა.
1871 – კანადელი ანა სვონი ცოლად გაყვა ამერიკელ მარტინ  ბეიტს. ისინი გინესის წიგნში მოხვდნენ როგორც ყველაზე მაღალი წყვილი. ცოლის სიმაღლე იყო 227 სმ, ქმრის – 220 სმ.

Daily Calendar - June 18
The Holy Hieromartyr Dorotheus was bishop of the Phoenician city of Tyre during the persecution of Christians declared by Emperor Diocletian.
The hierarch left Tyre to save the martyrs. During the reign of Constantine the Great, he returned to Tyre, regained the episcopal throne, and for fifty years shepherded his parish. Blessed Dorotheus converted many idolaters to the law of Christ. Hierarch Dorotheus was already over 100 years old when Julian the Apostate began to persecute Christians. From Tyre, he moved to the city of Udu (now Varna) in Mysia. There he was captured by the emperor's soldiers. When the holy monk refused to sacrifice a lamb to idols, he was terribly tortured.
The holy martyrs Marcian, Nicander, Hipparchus, Apollon, Leonidas, Arius, George, Selinus, Irenaeus, and Pavnon of Egypt were martyred during the reign of Maximian for their steadfast adherence to Christianity. The monks, both living and dead, were thrown into the abyss, where an angel appeared to them and healed them. Many pagans, who witnessed this miracle, were converted to the law of Christ. The holy martyrs died in the abyss of thirst and hunger.
The venerable Father Anubis, an Egyptian desert hermit, endured many sufferings during the persecution of Christians in the 5th century, but survived and retired to the desert, where he remained until his old age.
The venerable Father Theodore the Wonderworker lived in the 6th century. In his youth, he abandoned secular life, became a monk, and settled in the Jordanian desert. God gave him the power to work miracles. For example, once, while traveling to Constantinople, he asked God to make the sea water fresh so that the thirsty travelers could breathe. When the grateful people thanked him, Saint Theodore said, "God did not perform this miracle in response to my prayer, but to have mercy on you, who are suffering from thirst."
1799 – William Laxell, English astronomer, discovered many celestial bodies. Died in 1880.
1812 – Ivan Goncharov, Russian writer. Died in 1891.
1817 – Giorgi Maisuradze, painter. Died in 1885.
1845 – Charles Louis Alphonse Laverne, parasitologist, discovered the cause of malaria. Died 1903.
1926 – Alan Rex Sandage, American astronomer, first discovered quasars – cosmic objects with extremely strong radiation.
1931 – Dimitri Eristavi, painter.
1947 – Avtandil Monaselidze, sculptor.
1952 – Ilia Zautashvili, painter.
1464 – Rogier van der Weyden, Dutch painter of the early Renaissance.
1845 – Andrew Jackson, 7th President of the United States.
1928 – Roald Amundsen, Norwegian polar explorer, traveler.
1971 – Paul Carr, Swiss chemist, Nobel Prize laureate.
1982 – John Cheever, American writer.
1995 - Tamar Bakradze, Georgian actress
1815 – Battle of Waterloo. Anglo-Dutch and Prussian troops dealt a crushing blow to Napoleon's army.
1871 – Canadian Anna Swan married American Martin Bate. They were listed in the Guinness Book of World Records as the tallest couple. The wife's height was 227 cm, the husband's – 220 cm.