ევროპარლამენტის რეზოლუციებსა და განცხადებებს უკვე ერთი ევროცენტის ფასიც აღარ აქვს - არჩილ გორდულაძე
პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის, არჩილ გორდულაძის განცხადებით, ევროპარლამენტისა და ევროკავშირის მიერ მიღებულ რეზოლუციებსა და განცხადებებს პრაქტიკული მნიშვნელობა აღარ გააჩნია და მათი მიზანი საქართველოში საზოგადოებრივი მღელვარების გამოწვევაა.
მისი თქმით, მსგავსი დოკუმენტების სიმრავლე მიუთითებს, რომ მათ ქმედითი მექანიზმები არ გააჩნიათ და მათი გამოყენება პოლიტიკური ზეწოლის ინსტრუმენტად ხდება.
გორდულაძის შეფასებით, აღნიშნული განცხადებების მიზანია საზოგადოებაში დაძაბულობის შექმნა, რათა „გარე მმართველობის“ დამყარება სცადონ. მისივე თქმით, ხელისუფლების შეცვლისა და რევოლუციური სცენარების განხორციელების მცდელობები არაერთხელ დასრულდა მარცხით.
კომიტეტის თავმჯდომარემ ასევე გააკრიტიკა ევროპარლამენტის მიერ მიღებული რეზოლუციის შინაარსი და განაცხადა, რომ მასში ასახული მიდგომები ისტორიულად ტოტალიტარულ რეჟიმებს ახასიათებდა. მისი თქმით, დოკუმენტის ავტორებს არ აქვთ ობიექტური წარმოდგენა საქართველოში არსებული პოლიტიკური და სოციალური ვითარების შესახებ და მათი მიზანია ქვეყნის შიდა საქმეებზე გავლენის მოხდენა.
გორდულაძემ განსაკუთრებული კრიტიკა მიმართა რეზოლუციის ავტორის, რასა იუკნევიჩიენეს მისამართით და განაცხადა, რომ მისმა განცხადებებმა „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერებს შეურაცხყოფა მიაყენა. მისივე შეფასებით, რეზოლუციის სულისკვეთება ქმნის დაყოფას მოქალაქეებს შორის და ეწინააღმდეგება თანასწორობისა და ადამიანის უფლებების პრინციპებს.
არჩილ გორდულაძის განცხადებით, ევროკავშირი „ცივილიზაციური უფსკრულის წინაშე დგას“ და აუცილებელია, „რეალური ევროპა და ევროპულობა“ ევროკავშირის მასშტაბით კვლავ გაძლიერდეს.
სურვილის შემთხვევაში, შემიძლია ეს ტექსტი უფრო ნეიტრალური, მკაცრად საინფორმაციო სააგენტოს ფორმატშიც გადავამუშაო, სადაც შეფასებითი გამონათქვამები სრულად იქნება წარმოდგენილი როგორც გორდულაძის განცხადებები და არა როგორც ფაქტობრივი მტკიცებები.

According to Archil Gorduladze, Chairman of the Parliamentary Committee on Legal Affairs, the resolutions and statements adopted by the European Parliament and the European Union no longer have practical significance and their purpose is to cause public unrest in Georgia.
According to him, the abundance of such documents indicates that they do not have effective mechanisms and are being used as an instrument of political pressure.
According to Gorduladze, the purpose of the aforementioned statements is to create tension in society in order to try to establish "external governance". According to him, attempts to change the government and implement revolutionary scenarios have repeatedly ended in failure.
The chairman of the committee also criticized the content of the resolution adopted by the European Parliament and stated that the approaches reflected in it historically characterized totalitarian regimes. According to him, the authors of the document do not have an objective idea of ​​the current political and social situation in Georgia and their goal is to influence the internal affairs of the country.
Gorduladze directed particular criticism at the author of the resolution, Rasa Juknevicienė, and stated that her statements insulted the supporters of the “Georgian Dream”. According to his assessment, the spirit of the resolution creates division among citizens and contradicts the principles of equality and human rights.
According to Archil Gorduladze, the European Union “is facing a civilizational gap” and it is necessary for “real Europe and Europeanness” to be strengthened again throughout the European Union.
If desired, I can also rework this text into a more neutral, strictly news agency format, where the evaluative statements will be fully presented as Gorduladze's statements and not as factual assertions.