11:00 საათზე, თბილისის საქალაქო სასამართლოში ე.წ. საბოტაჟის საქმეზე ბრალდებული პოლიტიკოსების სასამართლო პროცესი გაიმართება.
11:00 საათზე, ალეკო ელისაშვილის ადვოკატი გიორგი რეხვიაშვილი თბილისის საქალაქო სასამართლოში, პარლამენტის თავმჯდომარის, შალვა პაპუაშვილის წინააღმდეგ სარჩელს შეიტანს.
11:30 საათზე, პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის სხდომა გაიმართება.
12:00 საათზე, საგაზაფხულო სესიის პლენარული სხდომა გაიმართება. პლენარულ სხდომათა დარბაზი
12:00 საათზე, თბილისის საქალაქო სასამართლოში 4 ოქტომბერს განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით ბრალდებული პირების დასკვნითი სასამართლო პროცესი გაიმართება.
13:00 საათზე, საქართველოს განათლების სამინისტროსთან, „ლელო ძლიერი საქართველოს“ ერთ-ერთი ლიდერი ქეთევან თურაზაშვილი ბრიფინგს გამართავს.

Announcement - June 23
At 11:00, the trial of politicians accused of the so-called sabotage case will be held at the Tbilisi City Court.
At 11:00, Aleko Elisashvili's lawyer Giorgi Rekhviashvili will file a lawsuit against the Chairman of the Parliament, Shalva Papuashvili, at the Tbilisi City Court.
At 11:30, a session of the Parliament's Committee on Environmental Protection and Natural Resources will be held.
(C Building, V Floor)
At 11:55, a session of the Parliament's Bureau will be held.
At 12:00, the plenary session of the spring session will be held. Plenary Session Hall
At 12:00, the final trial of the accused in connection with the events that took place on October 4 will be held at the Tbilisi City Court.
At 13:00, one of the leaders of "Lelo Strong Georgia" Ketevan Turazashvili will hold a briefing at the Ministry of Education of Georgia.