წლის 176-ე დღე‚ ახალ წლამდე დარჩა 190 დღე.
წმიდანი ღვთისადმი განსაკუთრებული სიყვარულით გამოირჩეოდა. იმ დროს უფალმა იესო ქრისტემ საზოგადოდ დაიწყო ქადაგება. იოსებმა, რომელმაც თავისი თვალით იხილა უფალი და მის ღვთაებრივ სიტყვებსაც მოუსმინა, იწამა იგი, ვითარცა მესია და გაჰყვა მას. უფალმა იგი 70 მოწაფეთა შორის გამოარჩია. უფლის მიმდევართა შორის იოსებმა მეორე სახელი _ ბარნაბა მიიღო.
მოციქული ბარნაბა დაახლოებით 62 წელს, 76 წლის ასაკში გარდაიცვალა. მისი დაკრძალვის ადგილზე ბევრი სასწაული მოხდა. 448 წელს იმპერატორ ზენონის დროს მოციქული ბარნაბა სამჯერ გამოეცხადა კიპროსის არქიეპისკოპოს ანთიოზს და თავისი წმიდა ნაწილების ადგილსამყოფელი მიუთითა.
მითითებული ადგილი გათხარეს ქრისტიანებმა და მიაკვლიეს მოციქულის უხრწნელ ცხედარს და მის გულზე დასვენებულ სახარებას. მას შემდეგ კიპროსის ეკლესიას სამოციქულო ეწოდა.
ღვთისმშობლის ხატი `ღირს არს” დასვენებულია ათონის მთაზე, კარეის სავანის მთავარი ტაძრის საკურთხეველში.
1838 _ იან მატეიკო, პოლონელი მხტვარი. გარდაიცვალა 1893 წელს.
1850 _ ჰორაციო კიტჩენერი, ინგლისელი ფელდმარშალი, გრაფი. გარდაიცვალა 1916 წელს.
1913 _ აკაკი სურგულაძე, ისტორიკოსი, საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის წევრ-კორესპონდენტი, პროფესორი. გარდაიცვალა 1991 წელს.
1915 _ ფრედ ჰოილი, ინგლისელი ასტრონომი.
1954 _ გიორგი გაჩეჩილაძე, საქართველოს მწვანეთა პარტიის თავმჯდომარე.
1908 _ სტივენ კლივლენდი, აშშ-ს 22-ე და 24-ე პრეზიდენტი.
1978 _ მსტისლავ კელდიში, საბჭოთა კავშირის მეცნიერებათა აკადემიის  პრეზიდენტი.
1793 წელი _ საფრანგეთის კონვენტმა მიიღო პირველი დემოკრატიული კონსტიტუცია.
1894 წელი _ პარიზში კონგრესზე, რომელიც ბარონ პიერ დე კუბერტენის ინიციატივით იყო მოწვეული, მიიღეს გადაწყვეტილება საერთაშორისო ოლიმპიური კომიტეტის შექმნისა და ოლიმპიური თამაშების ოთხ წელიწადში ერთხელ ჩატარების შესახებ.
1894 წელი _ პარიზში გაიხსნა პიკასოს სურათების გამოფენა.
1920 წელი _ საფრანგეთის პარლამენტმა მიიღო გადაწყვეტილება ჟანა დ’არკის ხსენების დღის დაწესების შესახებ, რომელიც აღინიშნება მაისის მეორე კვირას.

Daily Calendar - June 24
Commemoration of the Holy Apostles Bartholomew and Barnabas (I), the icon of the Mother of God “Worthy” (X).
The Holy Apostle Bartholomew was from the city of Cana in Galilee. He was one of the 12 apostles of Christ.
The Holy Apostle Barnabas was born on the island of Cyprus into a wealthy Jewish family and was named Joseph.
The saint was distinguished by his special love for God. At that time, the Lord Jesus Christ began to preach publicly. Joseph, who saw the Lord with his own eyes and heard His divine words, believed in Him as the Messiah and followed Him. The Lord chose him among the 70 disciples. Among the followers of the Lord, Joseph received the second name - Barnabas.
The Apostle Barnabas died in about 62 AD, at the age of 76. Many people gathered at his burial place A miracle happened. In 448, during the reign of Emperor Zeno, the Apostle Barnabas appeared three times to the Archbishop of Cyprus, Antiochus, and indicated the location of his holy relics.
The indicated place was excavated by Christians and the incorrupt body of the Apostle and the Gospel resting on his heart were found. Since then, the Church of Cyprus has been called the Apostolic.
The icon of the Virgin Mary "Worthy" rests on Mount Athos, in the sanctuary of the main temple of the Carian monastery.
1838 _ Jan Matejko, Polish skier. Died in 1893.
1850 _ Horatio Kitchener, English Field Marshal, Earl. Died in 1916.
1913 _ Akaki Surguladze, historian, corresponding member of the Georgian Academy of Sciences, professor. Died in 1991.
1915 _ Fred Hoyle, English astronomer.
1954 _ Giorgi Gachechiladze, chairman of the Green Party of Georgia.
1908 _ Stephen Cleveland, 22nd and 24th President of the United States.
1978 _ Mstislav Keldysh, President of the Academy of Sciences of the Soviet Union.
1793 _ The French Convention adopted the first democratic constitution.
1894 _ At the Congress in Paris, convened at the initiative of Baron Pierre de Coubertin, a decision was made to establish the International Olympic Committee and hold the Olympic Games every four years.
1894 _ An exhibition of Picasso's paintings opened in Paris.
1920 _ The French Parliament decided to establish a day of remembrance for Joan of Arc, which is celebrated on the second Sunday of May.