დასავლეთმა 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომით სისხლის წყურვილი ვერ დაიკმაყოფილა - დიმიტრი მედვედევი
რუსეთის უშიშროების საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილის, დიმიტრი მედვედევის განცხადებით, დასავლურმა ქვეყნებმა 2008 წელს საქართველო რუსეთის წინააღმდეგ გამოიყენეს, თუმცა ამ კონფლიქტით „სისხლის წყურვილი“ ვერ დაიკმაყოფილეს და საკუთარი შეცდომები  გაითვალისწინეს.
მედვედევმა აღნიშნული განცხადება სანქტ-პეტერბურგის საერთაშორისო იურიდიულ ფორუმზე გააკეთა.
მისი თქმით, საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ დასავლეთის ქვეყნებმა რუსეთის წინააღმდეგ „მარიონეტული რეჟიმები“ გამოიყენეს და ამის მაგალითად საქართველო დაასახელა. მედვედევის მტკიცებით, 2008 წლის აგვისტოში საქართველომ „აგრესია განახორციელა აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის მიმართ“, რის შემდეგაც რუსეთის შეიარაღებულმა ძალებმა „სამშვიდობო ოპერაცია“ ჩაატარეს და სისხლისღვრა შეაჩერეს.
„უნდა ვაღიაროთ, რომ მაშინ ევროპა და შეერთებული შტატები გონივრულად მოიქცნენ და კონფლიქტში არ ჩაერთნენ. ჩვენ, ასე ვთქვათ, ცუდ მშვიდობაზე შევთანხმდით. მაგრამ, სამწუხაროდ, მეორე მხარემ თავისი სისხლის წყურვილი ვერ დაიკმაყოფილა და საკუთარი The West Could Not Satisfy Its “Bloodlust” with the 2008 Russo-Georgian War - Dmitry Medvedevშეცდომები  გაითვალისწინა“, – განაცხადა მედვედევმა.

The West Could Not Satisfy Its “Bloodlust” with the 2008 Russo-Georgian War - Dmitry Medvedev
cording to the statement of the Deputy Chairman of the Russian Security Council, Dmitry Medvedev, the Western countries used Georgia against Russia in 2008, but they could not satisfy their “bloodlust” with this conflict and took into account their own mistakes.
Medvedev made this statement at the St. Petersburg International Legal Forum.
According to him, after the collapse of the Soviet Union, Western countries used “puppet regimes” against Russia and named Georgia as an example of this. According to Medvedev, in August 2008, Georgia “carried out aggression against Abkhazia and South Ossetia,” after which the Russian armed forces conducted a “peacekeeping operation” and stopped the bloodshed.
"We must admit that Europe and the United States acted wisely at that time and did not get involved in the conflict. We agreed, so to speak, on a bad peace. But, unfortunately, the other side could not satisfy its bloodthirstiness and realized its own mistakes," Medvedev said.