მერაბ ტურავა საქართველოს იუსტიციის მინისტრის მოადგილის თანამდებობიდან გათავისუფლდა
მერაბ ტურავა საქართველოს იუსტიციის მინისტრის მოადგილის თანამდებობიდან გათავისუფლდა. შესაბამისი ბრძანება პრემიერის ხელმოწერით 25 ივნისს გამოქვეყნდა.
ბრძანებაში აღნიშნულია, რომ მერაბ ტურავა თანამდებობიდან 2026 წლის 25 ივნისიდან არის გათავისუფლებული.
„საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ“ საქართველოს კანონის 24–ე მუხლის პირველი პუნქტის საფუძველზე, გათავისუფლდეს მერაბ ტურავა საქართველოს იუსტიციის მინისტრის მოადგილის თანამდებობიდან 2026 წლის 25 ივნისიდან”,- ნათქვამია ბრძანებაში.
მერაბ ტურავამ იუსტიციის მინისტრის მოადგილის პოსტი გასული წლის აპრილში დაიკავა. მანამდე ის საკონსტიტუციო სასამართლოს თავმჯდომარის თანამდებობაზე იმყოფებოდა ხუთი წლის განმავლობაში. შემდეგ კი ვადა ამოეწურა.

Merab Turava dismissed from the post of Deputy Minister of Justice of Georgia
Merab Turava has been dismissed from the post of Deputy Minister of Justice of Georgia. The relevant order was published with the signature of the Prime Minister on June 25.
The order states that Merab Turava is dismissed from the post as of June 25, 2026.
Based on the first paragraph of Article 24 of the Law of Georgia “On the Structure, Powers and Procedures of the Government of Georgia”, Merab Turava is dismissed from the post of Deputy Minister of Justice of Georgia as of June 25, 2026”, the order reads.
Merab Turava took up the post of Deputy Minister of Justice in April last year. Before that, he held the position of Chairman of the Constitutional Court for five years. Then his term expired.