დღის კალენდარი - 11 ივლისი
აღმოყვანება წმიდათა ნაწილთა მოწამეთა უვერცხლოთა და  სასწაულმოქმედთა  კვიროსისა და იოანესი (412); ღირსისა პავლე მკურნალისა; ღმრთისმშობლის ხატისა „სამხელიანი“ (VIII).
აღმოყვანება ნაწილთა წმიდა და საკვირველმოქმედთა, უვერცხლოთა კვიროს და იოანესი 412 წელს მოხდა ალექსანდრიის მახლობლად მდებარე ქალაქ კონოპადან უახლოეს სოფელ მანუფინში.
ღირსი პავლე მკურნალი ქალაქ კორინთოს მოქალაქე იყო. ახალგაზრდობაში ერთ-ერთ მონასტერში ბერად შედგა, სადაც თავდაუზოგავად იღვწოდა და გამოცდილი მესაგრე შეიქნა.
ერთხელ, დემონური სიძულვილით შეპყრობილმა ქალმა, წმიდანს ცილი დასწამა. მან ახალშობილი ბავშვი მოიყვანა და გამოაცხადა, მამამისი ბერი პავლეაო. მონაზონმა მორჩილებითა და სიხარულით მოისმინა ეს და ბავშვი შვილად მიიღო. როდესაც წმიდანს ბერული კანონის დარღვევა უსაყვედურეს, პავლემ თქვა: „ძმანო, ვკითხოთ ჩვილს, ვინ არის მისი ჭეშმარიტი მამა!“ ბავშვმა მჭედლისკენ გაიშვირა თითი და თქვა: „აი, მამაჩემი ეს არის და არა ბერი პავლე“. ხალხმა ეს სასწაული რომ იხილა, მდაბლად დაუკრა თავი პავლეს და პატიება სთხოვა. აქედან მოყოლებული ღმერთმა პავლეს მკურნალობის ძალა შთაბერა. ღირსი პავლე დაახლოებით სამოცდაათი წლისა გარდაიცვალა.
1767 — ჯონ კუინსი ადამსი, აშშ-ს მეექვსე პრეზიდენტი. გარდაიცვალა 1848 წელს.
1841 — არხიპ კუინჯი, ცნობილი რუსი ფერმწერი, პეიზაჟისტი. გარდაიცვალა 1910 წელს.
1850 — პეტრე მელიქიშვილი, ქიმიკოსი, პროფესორი, თბილისის უნივერსიტეტის პირველი რექტორი. გარდაიცვალა 1927 წელს.
1916 — ალექსანდრ პროხოროვი, რუსი ფიზიკოსი, ნობელის პრემიის ლაურეატი.
1932 — ტარიელ ჭანტურია, პოეტი. გარდაიცვალა 8 ივლისს,  2026 წელს.
1934 — ჯორჯო არმანი, იტალიელი მოდელიერი.
1937 — ჯორჯ გერშვინი, ამერიკელი კომპოზიტორი. გარდაიცვალა 1898 წელს.
1974 — პერ ლაჰერკვისტი, შვედი მწერალი, ნობელის პრემიის ლაურეატი.
2021 - ალექსანდრე ლაშქარავა , „ტვ პირველის“ ოპერატორი.
1700 წელი — ბერლინში დაარსდა პრუსიის მეცნიერებათა აკადემია.
1918 წელი — აშხაბადში ანტიბოლშევიკური აჯანყება მოხდა.
1919 წელი _ საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის დამფუძნებელმა კრებამ მიიღო დეკრეტი საქართველოს რესპუბლიკის ბონების გამოცემის შესახებ. მიმოქცევაში გამოვიდა ქართული `მანეთი~.
1979 წელი — არსებობა შეწყვიტა ამერიკულმა კოსმოსურმა სადგურმა „სკაილებმა“, რომელიც ორბიტაზე 1973 წლის მაისში გაუშვეს.

Daily Calendar - July 11
Extraction of the Holy Parts of the Martyrs and Miracle-Workers Cyrus and John (412); Saint Paul the Healer; The Icon of the Mother of God “Three-Handed” (VIII).
The Extraction of the Holy and Miracle-Workers, the Silverless Cyrus and John, took place in 412 from the city of Konopa, near Alexandria, to the nearest village of Manufini.
Saint Paul the Healer was a citizen of the city of Corinth. In his youth, he was ordained a monk in one of the monasteries, where he worked selflessly and became an experienced hermit.
Once, a woman, possessed by demonic hatred, cursed the saint. He brought a newborn baby and announced that its father was the Monk Paul. The nun listened to this with obedience and joy and adopted the child. When the saint was rebuked for violating the monastic rule, Paul said: “Brothers, let us ask the baby who his true father is!” The child pointed his finger at the blacksmith and said: “Look, this is my father, not the Monk Paul.” Seeing this miracle, the people bowed their heads in humility to Paul and asked for forgiveness. From then on, God gave Paul the power to heal. The Monk Paul died at the age of about seventy.
1767 — John Quincy Adams, the sixth president of the United States. Died in 1848.
1841 — Arkhip Kuindzhi, a famous Russian painter, landscape painter. Died in 1910.
1850 — Petre Melikishvili, chemist, professor, first rector of Tbilisi University. Died in 1927.
1916 — Alexander Prokhorov, Russian physicist, Nobel Prize laureate.
1932 — Tariel Chanturia, poet. Died on July 8, 2026.
1934 — Giorgio Armani, Italian fashion designer.
1937 — George Gershwin, American composer. Died in 1898.
1974 — Per Laherqvist, Swedish writer, Nobel Prize laureate.
2021 - Aleksandre Lashkarava, cameraman of TV Pirveli.
1700 - The Prussian Academy of Sciences was founded in Berlin.
1918 - An anti-Bolshevik uprising took place in Ashgabat.
1919 - The Constituent Assembly of the Democratic Republic of Georgia adopted a decree on the issuance of bonds of the Republic of Georgia. The Georgian mane was put into circulation.
1979 - The American space station Skylar, which was launched into orbit in May 1973, ceased to exist.