არაფორმალური ოლიგარქიული გავლენებით მოქმედი სხვა ევროპული ინსტიტუტების მსგავსად, უკვე ეუთო-ც ღიად ჩართეს პროცესში, რომლის მიზანი უსამართლო და სამარცხვინო ბრალდებებით, სანქციებით და ზეწოლის თუ შანტაჟის სხვა ბერკეტების გამოყენებით, საქართველოში ხელისუფლების შეცვლა - ირაკლი კობახიძე
არაფორმალური ოლიგარქიული გავლენებით მოქმედი სხვა ევროპული ინსტიტუტების მსგავსად, უკვე ეუთო-ც ღიად ჩართეს პროცესში, რომლის მიზანი უსამართლო და სამარცხვინო ბრალდებებით, სანქციებით და ზეწოლის თუ შანტაჟის სხვა ბერკეტების გამოყენებით, საქართველოში ხელისუფლების შეცვლა და „დიპ სთეითის“ მორჩილი აგენტურით მისი ჩანაცვლებაა, – ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი კობახიძემ მტავრობის ადმინისტრაციაში გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა.
პრემიერი ეუთო-ს საპარლამენტო ასამბლეის მიერ რამდენიმე დღის წინ მიღებულ რეზოლუციას აბსურდულს უწოდებს.
„არსებობს ცნობილი გამონათქვამი – „რასაც პეტრე ამბობს პავლეზე, პეტრეზე მეტს ამბობს, ვიდრე პავლეზე“. ეს გამონათქვამი ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის მიერ რამდენიმე დღის წინ მიღებულ აბსურდულ რეზოლუციას საუკეთესოდ აფასებს. არაფორმალური ოლიგარქიული გავლენებით მოქმედი სხვა ევროპული ინსტიტუტების მსგავსად, უკვე ეუთო-ც ღიად ჩართეს პროცესში, რომლის მიზანი უსამართლო და სამარცხვინო ბრალდებებით, სანქციებით და ზეწოლის თუ შანტაჟის სხვა ბერკეტების გამოყენებით, საქართველოში ხელისუფლების შეცვლა და „დიპ სთეითის“ მორჩილი აგენტურით მისი ჩანაცვლებაა“, – განაცხადა პრემიერმა.
მთავრობის მეთაურის თქმით, პრეზიდენტი დონალდ ტრამპისა და ბრიტანეთის ყოფილი პრემიერ-მინისტრის, ლიზ ტრასის განცხადებები, ასევე სხვა პოლიტიკური ლიდერებისა და ანალიტიკოსების საჯარო გამოსვლები არაფორმალური ოლიგარქიული გავლენებისა და კორპორაციული მმართველობის საფრთხის შესახებ „დიპ სთეითის“ არსებობისა და მისი გავლენის უტყუარობის შესახებ ყველა კითხვის ნიშანს აქარწყლებს.
„მინდა, ასევე შეგახსენოთ ამერიკის მოქმედი პრეზიდენტის, დონალდ ტრამპისა და ბრიტანეთის ყოფილი პრემიერ-მინისტრის, ლიზ ტრასის გამონათქვამები – „ან ჩვენ გავანადგურებთ დიპ სთეითს ან დიპ სთეითი გაანადგურებს ამერიკას“; „ჩვენ გვსურს ბრიტანული დიპ სთეითის ჩამოშლა, რომელიც ამერიკულზე უფრო ძველი და ფესვგადგმულია“. ტრამპისა და ტრასის ეს სკანდალური განცხადებები, აგრეთვე სხვა პოლიტიკური ლიდერებისა და ანალიტიკოსების საჯარო გამოსვლები არაფორმალური ოლიგარქიული გავლენებისა და კორპორაციული მმართველობის საფრთხის შესახებ „დიპ სთეითის“ არსებობისა და მისი გავლენის უტყუარობის შესახებ ყველა კითხვის ნიშანს აქარწყლებს.
ამ ფონზე, ლოგიკურია ევროპელი პოლიტიკოსების ბრალდებებიც იმასთან დაკავშირებით, რომ ბრიუსელი და ზოგადად, ევროპული სტრუქტურები თუ ევროკავშირის წევრი ქვეყნების ხელისუფლებების უმრავლესობა ანგარიშვალდებულია არა საკუთარი ამომრჩევლის, არამედ სწორედ „დიპ სთეითის“ წინაშე; შესაბამისად, მათ მიერ გატარებული პოლიტიკაც მთლიანად არაფორმალურ ოლიგარქიულ ინტერესებზეა აწყობილი“, – განაცხადა პრემიერმა.

Like other European institutions operating under informal oligarchic influence, the OSCE has already been openly involved in a process aimed at changing the government in Georgia through unfair and shameful accusations, sanctions, and other levers of pressure or blackmail - Irakli Kobakhidze
Like other European institutions operating under informal oligarchic influence, the OSCE has already been openly involved in a process aimed at changing the government in Georgia through unfair and shameful accusations, sanctions, and other levers of pressure or blackmail and replacing it with an obedient agency of the “deep state,” Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze said at a briefing at the Presidential Administration.
The Prime Minister calls the resolution adopted by the OSCE Parliamentary Assembly a few days ago absurd.
“There is a famous saying – ‘What Peter says about Paul, says more about Peter than about Paul.’ This saying best describes the absurd resolution adopted by the OSCE Parliamentary Assembly a few days ago. "Like other European institutions operating under informal oligarchic influence, the OSCE has already been openly involved in a process aimed at changing the government in Georgia and replacing it with a subservient agency of the Deep State through unjust and shameful accusations, sanctions, and other levers of pressure or blackmail," the Prime Minister said.
The Prime Minister said that the statements of President Donald Trump and former British Prime Minister Liz Truss, as well as public statements by other political leaders and analysts about the threat of informal oligarchic influence and corporate governance, dispel all doubts about the existence of the Deep State and the infallibility of its influence.
“I would also like to remind you of the statements of the current US President, Donald Trump, and the former British Prime Minister, Liz Truss – “Either we destroy the Deep State or the Deep State will destroy America”; “We want to dismantle the British Deep State, which is older and more entrenched than the American one.” These scandalous statements by Trump and Truss, as well as public statements by other political leaders and analysts about the dangers of informal oligarchic influences and corporate governance, dispel all doubts about the existence of the “Deep State” and the infallibility of its influence.
Against this background, the accusations of European politicians that Brussels and, in general, European structures, as well as the majority of governments of EU member states, are accountable not to their own voters, but to the “Deep State” are logical; accordingly, the policies they pursue are entirely based on informal oligarchic interests,” the Prime Minister said.