რუსეთის ფედერაცია არ აღიარებდა საქართველოს სუვერენიტეტს 20%-ის მიმართ, ქალბატონი კაია კალასი არ აღიარებს საქართველოს სუვერენიტეტს საქართველოს ტერიტორიის 100%-ის მიმართ, რაც არის უბრალოდ ღიმილის მომგვრელი და არის ძალიან ტრაგიკული მოვლენა ევროპული ბიუროკრატიისთვის – ირაკლი კობახიძე
ხელოვნურად როდესაც ცდილობ, გააცალკევო ერთმანეთისგან ქართველი ხალხი და ხელისუფლება, ეს არის ის მიდგომა, რასაც მანამდე ვიცნობდით ჩვენ ჩვენი ოკუპირებული ტერიტორიების მიმართ, როდესაც რუსეთის ფედერაცია არ აღიარებდა საქართველოს სუვერენიტეტს 20%-ის მიმართ – ახლა უკვე ქალბატონი კაია კალასი არ აღიარებს საქართველოს სუვერენიტეტს საქართველოს ტერიტორიის 100%-ის მიმართ, რაც არის ტრაგიკული მოვლენა ევროპული ბიუროკრატიისთვის, – ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებს ბათუმში განუცხადა.
ირაკლი კობახიძის თქმით, ისინი საუბრობენ ქართველ ხალხზე ცალკე და საქართველოს ხელისუფლებაზე ცალკე, მაშინ, როდესაც ქართველმა ხალხმა ძალიან მყარად გამოუცხადა ნდობა საქართველოს ხელისუფლებას ზედიზედ მეორედ, 2024 წელს და შემდეგ ერთ წელიწადში 2025 წელს.
„ორივე თვალსაზრისით ჩანს, რომ აბსურდშია შესული სრულად ევროპული ბიუროკრატია. ერთი, რომ განიხილავენ შავი ზღვის საკითხებს საქართველოს გარეშე, მაშინ, როდესაც საქართველო უზრუნველყოფს შვიდი ქვეყნისთვის კავშირს შავ ზღვასთან. ანუ რამხელა აბსურდში არიან შესული, თავად შეგიძლიათ, განსაჯოთ. მეორე მხრივ, ისინი საუბრობენ ქართველ ხალხზე ცალკე და საქართველოს ხელისუფლებაზე ცალკე, მაშინ როდესაც ქართველმა ხალხმა ძალიან მყარად გამოუცხადა ნდობა საქართველოს ხელისუფლებას უკვე ზედიზედ მეორედ, 2024 წელს და შემდეგ ერთ წელიწადში 2025 წელს. ორივე შემთხვევაში ხელისუფლებამ მიიღო მილიონ ასი ათასზე მეტი ამომრჩევლის მხარდაჭერა. ეს ნიშნავს ძალიან ძლიერ მხარდაჭერას ქართველი ხალხისგან.
ასეთ დროს, როდესაც ხელოვნურად ცდილობ, გააცალკევო ერთმანეთისგან ქართველი ხალხი და ხელისუფლება, ეს არის ის მიდგომა, რასაც მანამდე ვიცნობდით ჩვენ ჩვენი ოკუპირებული ტერიტორიების მიმართ, როდესაც რუსეთის ფედერაცია არ აღიარებდა საქართველოს სუვერენიტეტს 20%-ის მიმართ. ახლა ვხედავთ, რომ უკვე ქალბატონი კაია კალასი არ აღიარებს საქართველოს სუვერენიტეტს საქართველოს ტერიტორიის 100%-ის მიმართ, რაც არის უბრალოდ ღიმილის მომგვრელი და არის ძალიან ტრაგიკული მოვლენა ევროპული ბიუროკრატიისთვის“, – განაცხადა პრემიერმა.

The Russian Federation did not recognize Georgia’s sovereignty over 20%, Ms. Kaia Kalas does not recognize Georgia’s sovereignty over 100% of the territory of Georgia, which is simply laughable and is a very tragic event for the European bureaucracy – Irakli Kobakhidze
When you artificially try to separate the Georgian people and the government from each other, this is the approach that we used to know towards our occupied territories, when the Russian Federation did not recognize Georgia’s sovereignty over 20% – now Ms. Kaia Kalas does not recognize Georgia’s sovereignty over 100% of the territory of Georgia, which is a tragic event for the European bureaucracy, – the Prime Minister of Georgia, Irakli Kobakhidze, told journalists in Batumi.
According to Irakli Kobakhidze, they are talking about the Georgian people separately and the Georgian government separately, while the Georgian people have very firmly expressed their trust in the Georgian government for the second time in a row, in 2024 and then in one year in 2025.
"From both points of view, it seems that the completely European bureaucracy has entered into an absurdity. One, that they are discussing the Black Sea issues without Georgia, while Georgia provides a connection to the Black Sea for seven countries. In other words, you can judge for yourself how absurd they have entered into. On the other hand, they are talking about the Georgian people separately and the Georgian government separately, while the Georgian people have very firmly expressed their confidence in the Georgian government for the second time in a row, in 2024 and then in one year in 2025. In both cases, the government received the support of more than one million one hundred thousand voters. This means very strong support from the Georgian people. At a time when you are artificially trying to separate the Georgian people and the government from each other, this is the approach that we used to know towards our occupied territories, when the Russian Federation did not recognize Georgia's sovereignty over 20%. Now we see that Ms. Kaia Kalas is no longer "Recognizes Georgia's sovereignty over 100% of Georgia's territory, which is simply laughable and a very tragic event for the European bureaucracy," the Prime Minister said.