კორუფციის მაქსიმალურად აღმოფხვრა არის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ფაქტორი, გარდამტეხი წელი გვქონდა ამ თვალსაზრისით - ირაკლი კობახიძე
სადაც არის კორუფცია, იქ ზიანი ადგება ეკონომიკურ განვითარებასაც, შესაბამისად, მათ შორის ის გარდამტეხი ცვლილებები, რაც გვაქვს კორუფციასთან ბრძოლის კუთხით, ჩვენ გვაძლევს ოპტიმისტური მოლოდინების შენარჩუნების შესაძლებლობას, -  ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ „იმედი LIVE“-ის ეთერში განაცხადა.
მთავრობის მეთაურის თქმით, გასული წლის ივნისიდან როცა დასრულდა საკადრო ცვლილებები მათ შორის საქართველოს მთავრობაში, იყო გარდამტეხი ცვლილებები კორუფციასთან ბრძოლის თვალსაზრისით.
„კორუფციის მაქსიმალურად აღმოფხვრა არის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ფაქტორი. გარდამტეხი წელი გვქონდა ამ თვალსაზრისით. განსაკუთრებით თუ ავიღებთ გასული წლის ივნისიდან პერიოდს, როცა დასრულდა საკადრო ცვლილებები მათ შორის საქართველოს მთავრობაში, ჩვენ გვქონდა გარდამტეხი ცვლილებები კორუფციასთან ბრძოლის თვალსაზრისით.
ყოველ ჯერზე ჩვენ მარტივ კითხვას ვუსვამთ ჩვენს ოპონენტებს, ზეპირად, ბრტყელი ფრაზებით საუბრობენ ხოლმე კორუფციაზე, მარტივ რამეს ვეკითხებით, ერთი ფაქტი მოიტანონ კორუფციასთან დაკავშირებით, რომელიმე მინისტრი თუ არის ჩართული კორუფციაში, რომელიმე სხვა მაღალი თანამდებობის პირი თუ არის ჩართული. დაბალ დონეზე მუდმივად არის საჭირო ბრძოლა კორუფციასთან და უამრავი კორუფციული დანაშაული ვლინდება, სამწუხაროდ ამას მოჰყვება ხოლმე ადამიანების დაკავება, დაპატიმრება და ასე შემდეგ, ეს არის მუდმივი პროცესი. მაღალ დონეზე კორუფცია არის აღმოფხვრილი . მარტივი ინდიკატორი გვაქვს - წარმოადგინონ ერთი ფაქტი, რომელიც უკავშირდება რომელიმე მინისტრს, მინისტრის მოადგილეს, სხვა მაღალ თანამდებობის პირს. ერთი კორუფციული ფაქტი და გვექნება მყისიერი რეაგირება. არცერთი ფაქტი არ წარმოუდგენიათ, მაგრამ აგრძელებენ საუბარს ბრტყელი სიტყვებით.
გარდამტეხი ცვლილებები გვქონდა და ეს ყველაფერი ხელს შეუწყობს ეკონომიკური ზრდის მაღალი ტემპის შენარჩუნებას. სადაც არის კორუფცია, იქ ზიანი ადგება ეკონომიკურ განვითარებასაც. შესაბამისად, მათ შორის ის გარდამტეხი ცვლილებები, რაც გვაქვს კორუფციასთან ბრძოლის კუთხით, ჩვენ გვაძლევს ოპტიმისტური მოლოდინების შენარჩუნების შესაძლებლობას“, - განაცხადა პრემიერმა.

Eliminating corruption as much as possible is one of the important factors, we had a turning point in this regard - Irakli Kobakhidze
Where there is corruption, there is damage to economic development, therefore, including the turning points that we have in terms of fighting corruption, we have the opportunity to maintain optimistic expectations, - Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze stated this on the air of "Imedi LIVE".
According to the head of government, since June of last year, when personnel changes were completed, including in the Georgian government, there have been turning points in terms of fighting corruption.
"Eliminating corruption as much as possible is one of the important factors. We had a turning point in this regard. Especially if we take the period from June of last year, when the personnel changes, including in the Georgian government, were completed, we had turning points in terms of fighting corruption.
Every time we ask our opponents a simple question, they talk about corruption verbally, in flat phrases, we ask them a simple thing, to bring one fact related to corruption, whether any minister is involved in corruption, whether any other high-ranking official is involved. At the low level, it is constantly necessary to fight corruption and numerous corruption crimes are revealed, unfortunately, this is followed by the arrest, imprisonment of people and so on, this is a constant process. Corruption at the high level has been eliminated. We have a simple indicator - to present one fact related to any minister, deputy minister, other high-ranking official. One "A corrupt fact and we will have an immediate response. They have not presented any facts, but continue to speak in flat words.
We have had turning points and all this will contribute to maintaining a high rate of economic growth. Where there is corruption, there is damage to economic development. Accordingly, including the turning points that we have in terms of fighting corruption, we have the opportunity to maintain optimistic expectations," the Prime Minister said.