მურთაზ ზოდელავა საპატიმროდან კლინიკა “ვივა მედშია“ გადაყვანილი
თავდაპირველად, ეს ინფორმაცია Facebook-ზე საქართველოს მესამე პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა გაავრცელა და დაწერა, რომ მურთაზ ზოდელავამ ციხეში ინსულტი გადაიტანა.
„გაირკვა, რომ მან ჩემს გვერდით საკანში, ორჯერ გადაიტანა ინსულტი. ის რომ მის სიცოცხლეს საფრთხე ემუქრება, ყოველთვის იყო ცნობილი ადგილობრივი ჯალათებისთვის. ციხის მედ პერსონალი და ციხის ზოგიერთი თანამშრომელი ტეხავდნენ განგაშს, მაგრამ მათი თბილისელი უფროსები დემონსტრაციულად აიგნორებდნენ ამ საფრთხეს", - წერდა მიხეილ სააკაშვილი.
მოგვიანებით, კლინიკა ვივა მედის დირექტორმა ზურაბ ჩხაიძემ მედიასთან საუბრისას თქვა, რომ „მურთაზ ზოდელავა უკვე მეოთხე დღეა რაც კლინიკაშია და
იმყოფება  სტაციონარულ მკურნალობაზე. მდგომარეობა დამაკმაყოფილებელია, მაგრამ სხვა დიაგნოზის შესახებ ვერაფერს გეტყვით, იმიტომ, რომ პირადი ინფორმაციაა და გასაჯაროების უფლება არ მაქვს. შემოსულია თავბრუსხვევით, ინსულტზე არ არის საუბარი. ჩატარებული აქვს ყველა საჭირო და აუცილებელი კვლევა“.
ცნობისთვის, მურთაზ ზოდელავას 4 ოქტომბრის საქმეზე 7 წლით თავისუფლების აღკვეთა აქვს მისჯილი. მას ბრალდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 19-222-ე მუხლის მე-2 ნაწილის “ა“ ქვეპუნქტით წარედგინა, რაც სტრატეგიული და განსაკუთრებული მნიშვნელობის ობიექტების ხელში ჩაგდების და ბლოკირების მცდელობას გულისხმობს ჩადენილს ჯგუფურად.

Murtaz Zodelava transferred from prison to the clinic “Viva Medshia”
Initially, this information was spread on Facebook by the third President of Georgia, Mikheil Saakashvili, who wrote that Murtaz Zodelava had a stroke in prison.
“It turned out that he had suffered a stroke twice in the cell next to me. The fact that his life was in danger was always known to the local executioners. The prison medical staff and some prison employees raised the alarm, but their superiors in Tbilisi demonstratively ignored this threat,” Mikheil Saakashvili wrote.
Later, Zurab Chkhaidze, the director of the Viva Medi clinic, told the media that “Murtaz Zodelava has been in the clinic for the fourth day and is undergoing inpatient treatment. His condition is satisfactory, but I cannot say anything about his other diagnosis, because it is personal information and I do not have the right to disclose it. He was admitted with dizziness, there is no talk of a stroke. He has undergone all the necessary and necessary tests.” For your information, Murtaz Zodelava was sentenced to 7 years in prison in the October 4 case. He was charged under Article 19-222, Part 2, Subparagraph “a” of the Criminal Code of Georgia, which refers to an attempt to seize and block strategic and special-importance facilities committed as a group.