ლეგენდარული ფეხბურთელი ფერნანდო მორიენტესი SBC Summit Tbilisi 2026-ს დაესწრო
თბილისმა აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის წამყვან, iGaming, Sport და Tech კონფერენციას -- SBC Summit Tbilisi -- უმასპინძლა. ღონისძიება 15-16 ივლისს, სასტუმრო "შერატონ გრანდ მეტეხი პალასში" გაიმართა. საერთაშორისო მნიშვნელობის ბიზნესფორუმმა სპორტის, ტექნოლოგიებისა და iGaming ინდუსტრიის წამყვანი წარმომადგენლები ერთ სივრცეში გააერთიანა. მასში მონაწილეობა 2 500-ზე მეტმა მაღალი რანგის დელეგატმა, 50-მდე საერთაშორისო და ქართული კომპანიის, სპორტის ტენოლოგიებისა და აიგემინგ ინდუსტრიის ლიდერმა, ინვესტორმა და გადაწყვეტილების მიმღებმა პირმა მიიღო.
რიგით მეოთხე SBC Summit Tbilisi 2026 -- ბრიტანული ორგანიზაციის -- SBC-ისა და საქართველოში დაფუძნებული გლობალური კომპანიის -- SMH-ის ორგანიზებით  გაიმართა. სამიტის წარმდგენი პარტნიორები  EGT Georgia და Amusnet Georgia იყვნენ.
როგორც SMH-ის დამფუძნებელმა, ლაშა მაჭავარიანმა აღნიშნა, წლევანდელ სამიტზე საქართველოს 44 ქვეყანა სტუმრობდა. ღონისძიებაზე ასევე მოწვეული იყო 15 ქვეყნის რეგულატორი აიგემინგ სექტორიდან.
"SBC Summit Tbilisi დღეს უკვე ევრაზიის ყველაზე მსხვილი სამიტია გეიმინგის, სპორტისა და ტექნოლოგიების სფეროში. მნიშვნელოვანია, რომ სამიტზე მთავარი სპიკერის სტატუსით მსოფლიო ფეხბურთის ლეგენდა ფერნანდო მორიენტესი წარდგა. დარწმუნებული ვარ, მისი გამოსვლა წლევანდელი სამიტის ერთ-ერთი მთავარი მომენტი იქნება და კიდევ ერთხელ გაუსვამს ხაზს თბილისის, როგორც საერთაშორისო ბიზნესისა და iGaming ინდუსტრიის მნიშვნელოვანი შეხვედრის ადგილის, როლს. აღსანიშნავია, რომ საქართველოში ხსენებულ ღონისძიებაზე დასწრების სურვილს ასეთი დონის ვარსკვლავები თავად გამოთქვამენ. ჩვენს ქვეყანაში სამომავლოდ სპორტის კიდევ არაერთ ვარსკვლავს ველოდებით", -- განაცხადა ლაშა მაჭავარიანმა.
ფერნანდო მორიენტესმა სამიტის მონაწილეებს საკუთარი მრავალწლიანი გამოცდილება, ლიდერობის პრინციპები, ასევე თანამედროვე ფეხბურთში ტექნოლოგიებისა და ბიზნესის მზარდ როლზე საკუთარი ხედვა გაუზიარა. SBC Summit Tbilisi 2026-ის მთავარ სცენაზე მან ისაუბრა იმაზე, თუ როგორ ცვლის თანამედროვე ფეხბურთს ტექნოლოგიური პროგრესი, რა გავლენას ახდენს კომერცია სპორტის განვითარებაზე, როგორ იქმნება გამარჯვების კულტურა და რა საერთო პრინციპები აერთიანებს წარმატებულ სპორტულ გუნდებსა და ბიზნესს.
"საქართველოში არაჩვეულებრივად მიმიღეს. ფეხბურთის გულშემატკივრის რანგში აქ პირველად ვიმყოფები. თბილისმა ძალიან კარგი შთაბეჭდილება დატოვა ჩემზე. ასეთი სამიტი გამოცდილების გაზიარების თვალსაზრისით მეტად საინტერესოა. დღეს ფეხბურთი ბევრად უფრო სწრაფი და ტექნოლოგიური გახდა, თუმცა მთავარი, რაც უცვლელი რჩება, ვნება, შრომისმოყვარეობა და გუნდური სულია. წარმატება უდიდესი დისციპლინის ხარჯზეა შესაძლებელი", -- განაცხადა ფერნანდო მორიენტესმა.
მან ქართული ფეხბურთის შესახებაც ისაუბრა.
"საბედნიეროდ, ქართული ფეხბურთი განვითარდა. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რომ ევროპაში რამდენიმე ფეხბურთელია, რომელიც ქართულ ფეხბურთზე ძალიან კარგად საუბრობს. ერთ-ერთი გიორგი მამარდაშვილია, რომელმაც ესპანურ "ვალენსიაში" ითამაშა და ძალიან კარგი შთაბეჭდილება დატოვა. ვფიქრობ, ის მომავლის ერთ-ერთი დიდი მეკარე იქნება. ჩემი აზრით, ხვიჩა კვარაცხელია მსოფლიოს ერთ-ერთი საუკეთესო ფეხბურთელია. მან ჩემპიონთა ლიგა ორჯერ მოიგო და ქართული ფეხბურთის მთავარი სახეა", - აღნიშნა ფერნანდო მორიენტესმა.
ფერნანდო მორიენტესის სახელი მსოფლიო ფეხბურთის ოქროს ეპოქას უკავშირდება. კარიერის განმავლობაში მან ევროპის უმაღლეს დონეზე არაერთ ისტორიულ გამარჯვებაში მიიღო მონაწილეობა და პროფესიონალიზმის, სტრატეგიული აზროვნებისა და ლიდერობის სიმბოლოდ იქცა. დღეს კი ის სპორტისა და ბიზნესის საერთაშორისო კონფერენციებზე მსოფლიოს მასშტაბით ერთ-ერთი ყველაზე აღიარებული სპიკერია.

Tbilisi hosted the leading iGaming, Sport and Tech conference in Eastern Europe and Central Asia -- SBC Summit Tbilisi -- on July 15-16 at the Sheraton Grand Metekhi Palace Hotel. The international business forum brought together leading representatives of the sports, technology and iGaming industries in one space. More than 2,500 high-ranking delegates, leaders, investors and decision-makers from 50 international and Georgian companies, sports technology and iGaming industries took part in it.
The fourth SBC Summit Tbilisi 2026 was organized by the British organization -- SBC and the global company based in Georgia -- SMH. The presenting partners of the summit were EGT Georgia and Amusnet Georgia.
As SMH founder Lasha Machavariani noted, 44 countries visited Georgia at this year's summit. Regulators from 15 countries from the iGaming sector were also invited to the event.
"SBC Summit Tbilisi is already the largest summit in Eurasia in the field of gaming, sports and technology. It is important that world football legend Fernando Morientes appeared as the keynote speaker at the summit. I am sure that his speech will be one of the main moments of this year's summit and will once again emphasize the role of Tbilisi as an important meeting place for international business and the iGaming industry. It is noteworthy that such stars themselves express their desire to attend the mentioned event in Georgia. We are expecting many more sports stars in our country in the future," said Lasha Machavariani.
Fernando Morientes shared his many years of experience, leadership principles, and his vision of the growing role of technology and business in modern football with the summit participants. On the main stage of SBC Summit Tbilisi 2026, he spoke about how technological progress is changing modern football, the impact of commerce on the development of sports, how a winning culture is created, and what common principles unite successful sports teams and businesses.
"I was received exceptionally well in Georgia. This is my first time here as a football fan. Tbilisi left a very good impression on me. Such a summit is very interesting in terms of sharing experiences. Today, football has become much faster and more technological, but the main thing that remains unchanged is passion, hard work, and team spirit. Success is possible only with great discipline," said Fernando Morientes.
He also spoke about Georgian football.
"Fortunately, Georgian football has developed. It is especially important that there are several players in Europe who speak very well about Georgian football. One of them is Giorgi Mamardashvili, who played for the Spanish "Valencia" and left a very good impression. I think he will be one of the great goalkeepers of the future. In my opinion, Khvicha Kvaratskhelia is one of the best players in the world. He won the Champions League twice and is the main face of Georgian football," - said Fernando Morientes.
Fernando Morientes' name is associated with the golden era of world football. During his career, he participated in a number of historic victories at the highest level in Europe and became a symbol of professionalism, strategic thinking and leadership. Today, he is one of the most recognized speakers at international sports and business conferences around the world.