ბურთი გერმანიის მხარესაა – იმედი გვაქვს, ორ ქვეყანას შორის ურთიერთობები მეგობრულ ნიშნულს დაუბრუნდება - დავით მათიკაშვილი
საპარლამენტო უმრავლესობის წევრის, დავით მათიკაშვილის განცხადებით, გერმანიის ხელისუფლების მხრიდან შეინიშნება „შედარებით საღი მიდგომა“ და ამის ერთ-ერთ ნიშნად გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ვებგვერდიდან იმ ინფორმაციის წაშლას ასახელებს, სადაც სალომე ზურაბიშვილი საქართველოს მოქმედ პრეზიდენტად, ხოლო ილია დარჩიაშვილი საგარეო საქმეთა მინისტრად იყო მითითებული.
როგორც მათიკაშვილმა აღნიშნა, საქართველო გერმანიასთან ურთიერთობისთვის მზად არის და ორ ქვეყანას შორის ისტორიული მეგობრობის სრულად აღდგენა სურს.
„ნელ-ნელა საღი აზრი იმარჯვებს გერმანიის ხელისუფლებაში. ის არარსებული ინფორმაცია წაშალეს საიტიდან, თუმცა, როგორც ვიცით, განახლებული ჯერ არ არის. ელჩთან მიმართებით შესაბამისი დოკუმენტაციის გადაცემის თარიღიც ჩაინიშნა.
აბსოლუტურად მზად, ღია ვართ ურთიერთობისთვის. ძალიან მნიშვნელოვანია გერმანიასთან, გერმანელ ხალხთან ისტორიული მეგობრობა, ამ მეგობრობის ბოლომდე აღდგენა. გვინდა, აღდგეს ის ყველაფერი, რაც თავის დროზე აქ მოქმედმა გერმანიის ელჩმა გააფუჭა საკუთარი ქმედებით, თავისი მოქმედების ანტიქართული ხასიათით. ბურთი ნამდვილად არის გერმანიის მხარეს. დავაკვირდებით მოვლენათა განვითარებას. ისე კი, საგულისხმოა, რომ ერთმანეთს დაემთხვა ელჩის წასვლა და ამ ინფორმაციის წაშლა, გერმანიის ხელისუფლების მხრიდან შედარებით საღი მიდგომა. საზოგადოებამ თვითონ გამოიტანოს დასკვნა,“ – განაცხადა მათიკაშვილმა.
მისივე თქმით, საქართველოსთვის მნიშვნელოვანია გერმანიის სახელმწიფოსა და გერმანელ ხალხთან ურთიერთობები, ხოლო ახალი ელჩისგან ურთიერთობების გაუმჯობესების ხელშეწყობას ელოდება.
„ჩვენთვის მნიშვნელოვანია გერმანიის სახელმწიფოსთან, გერმანიის ხალხთან ურთიერთობა. მოხარულნი ვიქნებით, თუ საქართველოში გერმანიის სახელმწიფოს წარმომადგენელი განმსჭვალული იქნება პოლიტიკური სულისკვეთებით, რომ აღდგეს ურთიერთობა ქართველ და გერმანელ ხალხებს შორის, მეგობრულ მაღალ ნიშნულს დაუბრუნდეს. ამიტომაც ჩვენთვის მისასალმებელი იქნება ასეთი ფიგურის საქართველოში გამოგზავნა და, ზოგადად, გერმანიის ხელისუფლების მიდგომების იმ რელსებზე გადაყვანა, რომელიც ორ სახელმწიფოს შორის მეგობრულ საწყისებს შეუწყობს ხელს და არა, პირიქით, დაძაბავს ან რაიმე ფორმით გააფუჭებს ურთიერთობებს,“ – აღნიშნა მათიკაშვილმა.
ცნობისთვის, გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ვებგვერდიდან წაიშალა ინფორმაცია, რომლის მიხედვითაც სალომე ზურაბიშვილი საქართველოს მოქმედ პრეზიდენტად, ხოლო ილია დარჩიაშვილი – საგარეო საქმეთა მინისტრად იყო მითითებული.
ამასთან, საქართველოს ელჩი გერმანიაში ალექსანდრე კარტოზია გერმანიის პრეზიდენტს რწმუნებათა სიგელებს 23 ივლისს გადასცემს.
პეტერ ფიშერი საქართველოში გერმანიის ელჩის თანამდებობაზე 2022 წელს დაინიშნა. მან ამ პოსტზე ჰუმბერტ ქნირში შეცვალა და საქართველოში დიპლომატიური მისია 2026 წლის ივნისში დაასრულა.

The ball is in Germany’s court – we hope that relations between the two countries will return to a friendly level – Davit Matikashvili
According to the statement of the member of the parliamentary majority, Davit Matikashvili, the German government is taking a “relatively sensible approach” and one of the signs of this is the removal of information from the website of the German Foreign Ministry, which indicated Salome Zurabishvili as the acting President of Georgia and Ilia Darchiashvili as the Minister of Foreign Affairs.
As Matikashvili noted, Georgia is ready for relations with Germany and wants to fully restore the historical friendship between the two countries.
“Slowly, common sense is winning in the German government. That non-existent information was removed from the website, although, as we know, it has not been updated yet. A date has also been set for the transfer of relevant documentation to the ambassador.
We are absolutely ready, open to relations. It is very important to restore the historical friendship with Germany, the German people, to the end. We want to restore everything that the German ambassador who was here at the time spoiled with his own actions, with the anti-Georgian nature of his actions. The ball is definitely in Germany’s court. We will monitor the development of events. Well, it is noteworthy that the departure of the ambassador and the removal of this information coincided, a relatively sensible approach on the part of the German government. Let the society draw its own conclusions,” Matikashvili said.
According to him, relations with the German state and the German people are important for Georgia, and he expects the new ambassador to help improve relations.
“Relations with the German state and the German people are important to us. We will be glad if the representative of the German state in Georgia is imbued with the political spirit to restore relations between the Georgian and German peoples and return them to a high level of friendship. Therefore, it would be welcome for us to send such a figure to Georgia and, in general, to shift the approaches of the German government to those tracks that will contribute to friendly beginnings between the two states and not, on the contrary, strain or spoil relations in any way,” Matikashvili noted.
For your information, information has been removed from the website of the German Foreign Ministry, according to which Salome Zurabishvili was indicated as the acting President of Georgia and Ilia Darchiashvili as the Minister of Foreign Affairs.
In addition, the Georgian Ambassador to Germany, Alexander Kartozia, will present his credentials to the German President on July 23.
Peter Fischer was appointed to the position of German Ambassador to Georgia in 2022. He replaced Humbert Knirsch in this post and completed his diplomatic mission in Georgia in June 2026.