„კოალიცია ცვლილებისთვის“ ევროკავშირის ლიდერებს მიმართავს, სირიის ხელისუფლებასთან კომუნიკაციისას კიდევ უფრო გააქტიუროს საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიების აღიარების გაუქმების საკითხი
„კოალიცია ცვლილებისთვის“ ევროკავშირის ლიდერებს მიმართავს, სირიის ხელისუფლებასთან კომუნიკაციისას კიდევ უფრო გააქტიურდეს საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიების აღიარების გაუქმების საკითხი.
ამის შესახებ „დროას" წევრმა გიგა ლემონჯავამ და პარტია „ახალის" წევრმა გიორგი იმედაშვილმა ერთობლივი ბრიფინგი გამართეს.
„დღეს „კოალიცია ცვლილებისთვის" სპეციალურ მიმართვას უგზავნის ევროკავშირის უმაღლეს წარმომადგენელს საგარეო და უსაფრთხოების საკითხებში, ევროკომისიის პრეზიდენტს, ევროპული საბჭოს პრეზიდენტს, ევროკომისარს გაფართოების საკითხებში, ევროკავშირის წევრი ქვეყნების საგარეო საქმეთა სამინისტროებს, რათა სირიის ხელისუფლებასთან კომუნიკაციისას კიდევ უფრო გააქტიურდეს საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიების აღიარების გაუქმების საკითხი.
მას შემდეგ, რაც 17 ივლისს ევროკავშირის უმაღლესმა წარმომადგენელმა საგარეო და უსაფრთხოების საკითხებში და ლიეტუვის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ გაავრცელეს სპეციალური მიმართვები სირიის პარლამენტისადმი, პოლიტიკური კონტექსტი კიდევ უფრო ცხადი გახდა: ევროკავშირი მზადაა სირიის დასახმარებლად, თუ ქვეყანა დაიცავს საერთაშორისო სამართლის პრინციპებს, მათ შორის დაადასტურებს საქართველოსა და უკრაინის ტერიტორიულ მთლიანობას. ამ ფონზე, ივანიშვილის რეჟიმი სტრატეგიულ მოკავშირედ აცხადებს ჩინეთის კომუნისტურ პარტიას, რომელიც არ აღიარებს საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობას და ექვემდებარება კრემლს, რომელსაც ჩვენი მიწები აქვს ოკუპირებული“, - ნათქვამია „კოალიცია ცვლილებისთვის" განცხადებაში.

Coalition for Change appeals to EU leaders to further activate the issue of de-recognition of Georgia's occupied territories in their communications with Syria
Coalition for Change appeals to EU leaders to further activate the issue of de-recognition of Georgia's occupied territories in their communications with the Syrian authorities.
Giga Lemonjava, a member of Droa, and Giorgi Imedashvili, a member of the Akhali party, held a joint briefing on this.
"Today, the Coalition for Change is sending a special appeal to the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, the President of the European Commission, the President of the European Council, the European Commissioner for Enlargement, and the Ministries of Foreign Affairs of the EU member states, in order to further activate the issue of de-recognition of Georgia's occupied territories in their communications with the Syrian authorities.
"After the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy and the Lithuanian Ministry of Foreign Affairs issued special appeals to the Syrian Parliament on July 17, the political context became even clearer: the EU is ready to assist Syria if the country adheres to the principles of international law, including reaffirming the territorial integrity of Georgia and Ukraine. Against this background, the Ivanishvili regime declares the Chinese Communist Party, which does not recognize Georgia's territorial integrity and is subordinate to the Kremlin, which has occupied our lands, as a strategic ally," the Coalition for Change statement reads.