ონისე ოქრიაშვილზე თავდასხმა არ არის იზოლირებული შემთხვევა, იგი სახელმწიფოს მიერ შექმნილი ძალადობრივი გარემოს შედეგია - საია
ონისე ოქრიაშვილზე თავდასხმა არ არის იზოლირებული შემთხვევა - იგი სახელმწიფოს მიერ შექმნილი ძალადობრივი გარემოს შედეგია, რომელიც უკვე წლებია აქტიურად გამოიყენება „ქართული ოცნების“ მიმართ კრიტიკულად განწყობილი ადამიანების წინააღმდეგ, - ამის შესახებ საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის განცხადებაშია აღნიშნული.
„2026 წლის 22 ივლისს აქტივისტსა და იუმორისტ ონისე ოქრიაშვილს სახლთან თავს სამი პირი დაესხა და მასზე ფიზიკურად იძალადა. თავდასხმას წინ უძღოდა რამდენიმედღიანი კოორდინირებული მედიაკამპანია როგორც სოციალურ ქსელებში სხვადასხვა ანგარიშის, ასევე სახელისუფლებო მედიის მხრიდან.
ონისე ოქრიაშვილზე თავდასხმა არ არის იზოლირებული შემთხვევა. იგი სახელმწიფოს მიერ შექმნილი ძალადობრივი გარემოს შედეგია, რომელიც უკვე წლებია აქტიურად გამოიყენება „ქართული ოცნების“ მიმართ კრიტიკულად განწყობილი ადამიანების წინააღმდეგ. „ქართული ოცნება“ ოპონენტების წინააღმდეგ ძალადობრივ გარემოს ჯერ ქმნის და შემდეგ ინარჩუნებს, რითაც, რეპრესიის სხვა ფორმებთან ერთობლიობაში, ჩნდება, მათ შორის, ფიზიკური უსაფრთხოების მნიშვნელოვანი გამოწვევები.
ძალადობის წამახალისებელ კოორდინირებულ კამპანიებში დიდი როლი აქვს პრო-სახელისუფლებო მედიას, რომელიც, ფაქტობრივად, საზოგადოებაში თავისუფალი გამოხატვის, შეკრებისა და სხვა ძირითადი უფლებებით სარგებლობისაგან შემაკავებელი
ეფექტის შექმნის მიზნით ძალადობის სამიზნეების მონიშვნისა და მათი დისკრედიტაციის ფუნქციას ასრულებს.
„ამნესთი ინთერნეიშენალის“ მიერ 2026 წლის ივნისში გამოქვეყნებული ანგარიშიც საქართველოში რეპრესიების შესახებ. ანგარიშში „ამნესთი ინთერნეიშენალი“ საუბრობს სულ მცირე 6 ადამიანზე, რომლებიც 2023 წლიდან დისკრედიტაციის კამპანიის შედეგად გახდნენ ფიზიკური ძალადობის სამიზნე,“ - აღნიშნულია განცხადებაში.
ცნობისთვის, იუმორისტ ონისე ოქრიაშვილს ფიზიკურად გაუსწორდნენ. მოგვიანებით ოქრიაშვილმა განაცხადა, რომ ფიზიკური ანგარიშსწორება მწერალ ნოდარ დუმბაძის გარშემო განვითარებულ მოვლენებს უკავშირდება. მომხდარ ფიზიკურ ძალადობასთან დაკავშირებით შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ერთი პირი დააკავა.
შეგახსენებთ იმასაც, რომ რამდენიმე დღის წინ, ონისე ოქრიაშვილმა ერთ-ერთ პოდკასტში მწერალ ნოდარ დუმბაძის შესახებ ისაუბრა, რაც ცალკეული ჯგუფების მხრიდან შეურაცხყოფად შეფასდა. ამას ვიდეომიმართვით თავად ონისე ოქრიაშვილიც გამოეხმაურა და განაცხადა, რომ ვიდეო, რომლის საფუძველზეც მას „აშავებენ“, კონტექსტიდანაა ამოგლეჯილი და მწერალს კი არ მიაყენა შეურაცხყოფა, არამედ ჰიპოთეზურად განასახიერა აბსურდული ადამიანი, რომელსაც ნოდარ დუმბაძე ეზიზღება.

The attack on Onise Okriashvili is not an isolated case, it is the result of a violent environment created by the state - GYLA
The attack on Onise Okriashvili is not an isolated case - it is the result of a violent environment created by the state, which has been actively used for years against people critical of the Georgian Dream, - the Georgian Young Lawyers Association stated in a statement.
“On July 22, 2026, activist and comedian Onise Okriashvili was attacked and physically assaulted by three people near his home. The attack was preceded by a coordinated media campaign lasting several days, both by various accounts on social networks and by state-run media.
The attack on Onise Okriashvili is not an isolated case. It is the result of a violent environment created by the state, which has been actively used for years against people critical of the Georgian Dream. The Georgian Dream first creates and then maintains a violent environment against its opponents, which, in combination with other forms of repression, poses significant challenges, including physical security.
The pro-government media plays a major role in coordinated campaigns encouraging violence, which, in fact, serves to identify and discredit the targets of violence in order to create a deterrent effect in society from exercising free expression, assembly, and other fundamental rights.
The report on repression in Georgia published by Amnesty International in June 2026 also In the report, Amnesty International speaks of at least 6 people who have been the target of physical violence as a result of a discrediting campaign since 2023,” the statement said.
For information, comedian Onise Okriashvili was physically assaulted. Later, Okriashvili stated that the physical assault was related to the events surrounding writer Nodar Dumbadze. The Ministry of Internal Affairs detained one person in connection with the physical violence that occurred.
We would also like to remind you that a few days ago, Onise Okriashvili spoke about writer Nodar Dumbadze in one of his podcasts, which was considered an insult by certain groups. Onise Okriashvili himself responded to this with a video address and stated that the video on the basis of which he is being “slandered” was taken out of context and did not insult the writer, but hypothetically He portrayed an absurd person whom Nodar Dumbadze despises.