ყულევის ქარხნის ხელმძღვანელობამ წარადგინა არგუმენტები, რომ სანქცირებული ტვირთის მოძრაობა არ ყოფილა, იმედია, სანქციები არ ამოქმედდება - ირაკლი ჭეიშვილი
ყულევში მდებარე ნავთობგადამამუშავებელი საწარმო არის კერძო კომპანია, შესაბამისად, მართვის პროცესში საქართველო არ ერევა, საქართველო აკონტროლებს იმას, რომ ამ ტერმინალში დასანქცირებული ტვირთის მოძრაობა არ მოხდეს, – ამის შესახებ საპარლამენტო უმრავლესობის წევრმა, ირაკლი ჭეიშვილმა საქართველოს პირველ არხს განუცხადა.
მისი თქმით, ყულევის ხელმძღვანელობამ არგუმენტები წარადგინა, რომ სანქცირებული ტვირთის მოძრაობა არ ყოფილა.
„სანქციებს ექვსი თვის ვადა აქვს და როგორც ვიცი, ყულევის ხელმძღვანელობამ შესაბამისი არგუმენტები წარადგინა, რომ იქ სანქცირებული ტვირთის მოძრაობა არ ყოფილა და მსგავსი არც შეიმჩნეოდა. აქედან გამომდინარე, იმედს ვიტოვებთ, ევროკავშირთან საერთო ენას გამონახავენ და სანქციები არ ამოქმედდება. რა თქმა უნდა, შესაძლებლობაა, რომ სანქციები არ ამოქმედდეს და გადახედილი იყოს, რადგან არსებულ კომპანიას არგუმენტები აქვს და იმედია, ევროკავშირთან საერთო ენას ნახავენ. ამ კონკრეტულ შემთხვევაში საქართველოს ხელისუფლება არ ერევა“, – განაცხადა ირაკლი ჭეიშვილმა.
ევროკავშირის საბჭომ რუსეთის წინააღმდეგ შემზღუდავი ზომების 21-ე პაკეტი დაამტკიცა, რომელშიც საქართველოში რეგისტრირებული კრიპტოპლატფორმები და ყულევში მდებარე ნავთობგადამამუშავებელი ქარხანა მოხვდა. ყულევის ქარხნასთან მიმართებაში აღნიშნულია, რომ სანქციები ექვსი თვის შემდეგ უნდა ამოქმედდეს.

The management of the Kulevi refinery presented arguments that there was no movement of sanctioned cargo, I hope sanctions will not be imposed - Irakli Cheishvili
The oil refinery located in Kulevi is a private company, therefore, Georgia does not interfere in the management process, Georgia controls that there is no movement of sanctioned cargo in this terminal, - Irakli Cheishvili, a member of the parliamentary majority, told the Georgian First Channel.
According to him, the management of Kulevi presented arguments that there was no movement of sanctioned cargo.
“The sanctions have a six-month term, and as far as I know, the Kulevi leadership has presented relevant arguments that there was no movement of sanctioned cargo there and nothing like that was observed. Therefore, we hope that they will find a common language with the European Union and the sanctions will not be implemented. Of course, it is possible that the sanctions will not be implemented and will be reviewed, because the existing company has arguments and, hopefully, they will find a common language with the European Union. The Georgian government will not interfere in this specific case,” said Irakli Cheishvili.
The Council of the European Union approved the 21st package of restrictive measures against Russia, which includes crypto platforms registered in Georgia and an oil refinery located in Kulevi. Regarding the Kulevi plant, it is noted that the sanctions should be implemented after six months.