ვიმედოვნებთ, რომ ექვსთვიან პერიოდში ევროკავშირი იხელმძღვანელებს სამართლიანობის პრინციპით და გადახედავს ყულევის ქარხნის დასანქცირების გადაწყვეტილებას - საქართველოს საგარეო უწყება
საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო გამოხატავს წუხილს ევროკავშირის სანქციების 21-ე პაკეტში ყულევის ნავთობგადამამუშავებელი ქარხნის შეტანის შესახებ მიღებულ გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებით, – ამის შესახებ საგარეო უწყების მიერ გავრცელებულ განცხადებაშია ნათქვამი.
როგორც განცხადებაში აღნიშნულია, ევროკავშირის სანქციების 21-ე პაკეტის მომზადების პროცესში ქართულმა მხარემ ევროკომისიას წარუდგინა შესაბამისი დოკუმენტაცია, რომელიც ადასტურებს, რომ ყულევის ნავთობგადამამუშავებელი ქარხნის სანქციების ჩამონათვალში შეტანას ფაქტობრივი და სამართლებრივი საფუძველი არა აქვს.
„საქართველო სრულად ითვალისწინებს ევროკავშირის მიერ დაწესებულ სასანქციო რეჟიმს, ამ რეჟიმის კონტექსტს და იღებს ყველა ზომას, რათა საქართველოს ტერიტორია არ იქნეს გამოყენებული სანქციების გვერდის ავლისთვის. ევროკავშირთან ამ მიმართულებით თანამშრომლობა ეფუძნება გამჭვირვალობისა და ღიაობის პრინციპებს.
ამ თანამშრომლობის ფარგლებში საქართველოს შესაბამისი უწყებები მუდმივად უზრუნველყოფენ ევროკავშირის ინსტიტუტებისთვის ყველა საჭირო ინფორმაციისა და განმარტების დროულად მიწოდებას. საქართველოს სახელმწიფო ინსტიტუტების ეფექტიან მუშაობას ადასტურებს ის გარემოებაც, რომ დღემდე საქართველოს ტერიტორიაზე ევროკავშირის სანქციების გვერდის ავლის არცერთი ფაქტი არ დაფიქსირებულა.
ევროკავშირის სანქციების 21-ე პაკეტის მომზადების პროცესში, ქართულმა მხარემ ევროკომისიას წარუდგინა ამომწურავი ინფორმაცია და შესაბამისი დოკუმენტაცია, რომელიც ერთმნიშვნელოვნად ადასტურებს, რომ ყულევის ნავთობგადამამუშავებელი ქარხნის სანქციების ჩამონათვალში შეტანას არავითარი ფაქტობრივი და სამართლებრივი საფუძველი არა აქვს.
საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო იმედოვნებს, რომ ევროკომისიის შესაბამისი სამსახურები და ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოები გადაწყვეტილებით განსაზღვრული ექვსთვიანი პერიოდის განმავლობაში იხელმძღვანელებენ სამართლიანობის პრინციპით და გადახედავენ გადაწყვეტილებას.
საქართველო კვლავაც მზად არის ევროკავშირის ინსტიტუტებთან თანამშრომლობისა და მათთვის ყველა საჭირო ინფორმაციის გაზიარებისათვის“,  – ნათქვამია საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.
ცნობისთვის, ევროკავშირის სანქციათა 21-ე პაკეტში მოხვდა ყულევში მდებარე ნავთობგადამამუშავებელი ქარხანა, სანქციების ამოქმედების ვადად ექვსი თვეა დასახელებული.

We hope that within six months the EU will be guided by the principle of justice and review the decision to sanction the Kulevi refinery - Georgian Foreign Ministry
The Georgian Ministry of Foreign Affairs expresses its regret over the decision to include the Kulevi oil refinery in the 21st package of EU sanctions, - the statement issued by the Foreign Ministry states.
As noted in the statement, in the process of preparing the 21st package of EU sanctions, the Georgian side submitted relevant documentation to the European Commission, which confirms that the inclusion of the Kulevi oil refinery in the sanctions list has no factual and legal basis.
“Georgia fully takes into account the sanctions regime imposed by the European Union, the context of this regime and takes all measures to ensure that the territory of Georgia is not used for the circumvention of sanctions. Cooperation with the European Union in this direction is based on the principles of transparency and openness.
Within the framework of this cooperation, the relevant Georgian agencies constantly ensure the timely provision of all necessary information and explanations to the European Union institutions. The effective work of Georgian state institutions is also confirmed by the fact that to date no facts of circumvention of EU sanctions have been recorded on the territory of Georgia.
During the preparation of the 21st package of EU sanctions, the Georgian side submitted comprehensive information and relevant documentation to the European Commission, which unequivocally confirms that the inclusion of the Kulevi Oil Refinery in the sanctions list has no factual or legal basis.
Ministry of Foreign Affairs of Georgia "It is hoped that the relevant services of the European Commission and the EU Member States will be guided by the principle of fairness and will review the decision within the six-month period specified in the decision," the Ministry of Foreign Affairs said in a statement. "Georgia remains ready to cooperate with the EU institutions and share all necessary information with them," it said.
For information, the 21st package of EU sanctions includes the oil refinery in Kulevi, with a six-month period for the sanctions to take effect.