ლევან მაჭავარიანი ვახო სანაიას დაკავებაზე: შეურაცხმყოფელი პოსტებისთვის პასუხისმგებლობა სიტყვის თავისუფლების შეზღუდვა არ არის
„ქართული ოცნების“ დეპუტატის, ლევან მაჭავარიანის განცხადებით, ვახო სანაიას დაკავება „ფეისბუქის“ პოსტის გამო არ მომხდარა და საქმე შეურაცხმყოფელი პოსტებისთვის დაკისრებული პასუხისმგებლობის აღსრულებას ეხება.
მისი თქმით, ნებისმიერი ადამიანისთვის მარტივად გასარჩევია, სად გადის ზღვარი კრიტიკასა და პირად შეურაცხყოფას შორის.
„ნებისმიერი ჯანსაღი ადამიანისთვის ძალიან მარტივია ზღვრის გავლება, რაზე შეიძლება ხუმრობა და რაზე – არა; რაზე შეიძლება საუბარი, კრიტიკა და როდის გადადის კრიტიკა პირად შეურაცხყოფაში და ღირსების შელახვაში. ამას არ სჭირდება არც რომელიმე უწყების კარნახი და არც სასამართლო პროცესი,“ – განაცხადა მაჭავარიანმა.
მისივე თქმით, შეურაცხმყოფელი განცხადებების სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლებად წარმოჩენა არასწორია და მსგავსი პრაქტიკა არც ევროპულ ქვეყნებშია დასაშვები.
დეპუტატის განცხადებით, სწორედ ამ მიზნით შეიქმნა სიძულვილის ენის წინააღმდეგ ბრძოლის ახალი სამმართველო, რომელიც, მისი თქმით, სამართალდამრღვევებს ჯერ ჯარიმით, ხოლო ჯარიმის გადაუხდელობის შემთხვევაში – კანონით გათვალისწინებული სხვა სანქციებით დააკისრებს პასუხისმგებლობას.
მაჭავარიანის თქმით, ვახო სანაიას 14-დღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობა „ფეისბუქის“ ერთი პოსტის გამო არ შეფარდებია.
„ბატონი სანაია, რომელიც 14 დღით წაბრძანდა სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში, თითქოს „ფეისბუქის“ პოსტის გამო. არ წაბრძანებულა. იგი წაბრძანდა შეურაცხმყოფელი პოსტების გამო. მან ეს ყველაფერი განმეორებით ჩაიდინა, არ გადაიხადა არც ერთი ჯარიმა, არც მეორე და როდესაც ასე უპასუხისმგებლოდ იქცევა, ნურავის გაუკვირდება, რომ შეიძლება სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში მოუწიოს გამგზავრება,“ – განაცხადა ლევან მაჭავარიანმა.

Levan Machavariani on Vakho Sanaia’s arrest: Liability for offensive posts is not a restriction on freedom of speech
According to Georgian Dream MP Levan Machavariani, Vakho Sanaia’s arrest was not due to a Facebook post and the matter concerns the enforcement of liability imposed for offensive posts.
According to him, it is easy for any person to distinguish where the line is drawn between criticism and personal insults.
“It is very easy for any healthy person to draw the line between what can be joked about and what cannot; what can be discussed, criticized, and when criticism turns into personal insults and humiliation. This does not require the dictates of any agency or a court process,” Machavariani said.
According to him, presenting offensive statements as freedom of speech and expression is wrong and such a practice is not permissible in European countries.
According to the MP, a new department for combating hate speech was created for this very purpose, which, according to him, will first hold violators accountable with a fine, and in case of non-payment of the fine, with other sanctions provided for by law.
According to Machavariani, Vakho Sanaia was not sentenced to 14 days of administrative detention for a single Facebook post.
“Mr. Sanaia, who was sent to a penitentiary for 14 days, allegedly for a Facebook post. He was not sent. He was sent for offensive posts. He did all this repeatedly, did not pay a single fine, nor the second, and when he behaves so irresponsibly, no one should be surprised that he may have to go to a penitentiary,” said Levan Machavariani.