პროკურატურამ ფულის გათეთრების ბრალდებით უცხო ქვეყნის ოთხი მოქალაქის და ხუთი იურიდიული პირის მიმართ სისხლისსამართლებრივი დევნა დაიწყო
საქართველოს პროკურატურამ ტრანსნაციონალური დანაშაულები გახსნა და განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ფულის გათეთრების ბრალდებით, უცხო ქვეყნის ოთხი მოქალაქის და ხუთი იურიდიული პირის მიმართ სისხლის სამართლებრივი დევნა დაიწყო.
ამის შესახებ საგამოძიებო ნაწილის უფროსის მოადგილემ ბექა კვიციანმა პროკურატურაში გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა.
„საქართველოს გენერალური პროკურატურის საგამოძიებო ნაწილში ჩატარებული გამოძიებებით დადგინდა, რომ ბრალდებულებმა მატერიალური სარგებლის მიღების მიზნით დანაშაულები სხვადასხვა ქვეყანაში ჩაიდინეს და უკანონო შემოსავლის გასათეთრებლად, აქტივები საქართველოში გადმოიტანეს.
ფულის გათეთრების მიზნით, რეალური სამეწარმეო საქმიანობის განზრახვის გარეშე, ბრალდებულებმა საქართველოში დააფუძნეს საწარმოები და ყალბი დოკუმენტაციის გამოყენებით და ფიქტიური დანიშნულებების მითითებით, პირადი და იურიდიული პირების საბანკო ანგარიშებზე, უცხოეთიდან დანაწევრებით გადმორიცხეს უკანონო და დაუსაბუთებელი წარმომავლობის 21.5 მილიონი ლარის ეკვივალენტი სხვადასხვა ვალუტა.
ასევე, ფულის გათეთრების მიზნით, მათ ქართულ საბანკო ანგარიშებზე აკუმულირებული თანხების მცირე ნაწილი, ფიქტიური დანიშნულებებით და ყალბი დოკუმენტაციის გამოყენებით გადარიცხეს საზღვარგარეთ, სხვადასხვა საბანკო ანგარიშებზე, ხოლო უკანონო აქტივების ძირითადი ნაწილი, მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში იქნა დაყადაღებული.
ბრალდებულების მიმართ სისხლის სამართლებრივი დევნა განსაკუთრებით დიდი ოდენობით უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის ფაქტზე დაიწყო, რაც სასჯელის სახედ და ზომად ფიზიკურ პირებთან მიმართებით 9-დან 12 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას, ხოლო იურიდიულ პირებთან მიმართებით - ლიკვიდაციას ან საქმიანობის უფლების ჩამორთმევას და ჯარიმას ითვალისწინებს.
პროკურატურა ბრალდებულებისათვის აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის შეფარდების მოთხოვნით სასამართლოს კანონით დადგენილ ვადაში მიმართავს და პატიმრობის გამოყენების შემთხვევაში მათ მიმართ გამოცხადდება ძებნა.
გამოძიების ფარგლებში დაყადაღებული, დაახლოებით 14 მილიონი ლარის ეკვივალენტი უცხოური ვალუტის და 1 მილიონ ლარზე მეტი ღირებულების უძრავი ქონების სახელმწიფოს სასარგებლოდ ჩამოსართმევად, პროკურატურა შესაბამის სამართლებრივ პროცედურებს გაატარებს.
საზოგადოებას შევახსენებთ, რომ ფულის გათეთრების წინააღმდეგ ბრძოლა საქართველოს პროკურატურის ერთ-ერთ მთავარ პრიორიტეტულ მიმართულებას წარმოადგენს და აღნიშნული დანაშაულის ჩამდენ პირებთან მიმართებით მკაცრი სისხლის სამართლის პოლიტიკა ტარდება“, - განაცხადა ბექა კვიციანმა.

The Prosecutor's Office of Georgia has opened transnational crimes and initiated criminal prosecution against four foreign citizens and five legal entities on charges of laundering particularly large amounts of money.
Deputy Head of the Investigation Department Beka Kvitsiani stated this at a briefing held at the Prosecutor's Office.
“The investigations conducted by the Investigation Department of the Prosecutor General’s Office of Georgia established that the defendants committed crimes in various countries in order to obtain material benefits and transferred assets to Georgia in order to launder illegal income.
In order to launder money, without the intention of real entrepreneurial activity, the defendants established enterprises in Georgia and, using forged documents and indicating fictitious purposes, transferred the equivalent of 21.5 million GEL of illegal and unsubstantiated origin in various currencies from abroad to the bank accounts of individuals and legal entities.
Also, in order to launder money, a small part of the accumulated funds in their Georgian bank accounts was transferred abroad to various bank accounts with fictitious purposes and using forged documents, while the main part of the illegal assets was seized within the framework of the ongoing investigation.
Criminal charges against the defendants Legal prosecution has been initiated for the fact of legalization of illegal income in a particularly large amount, which provides for imprisonment for a term of 9 to 12 years for individuals, and liquidation or deprivation of the right to conduct business and a fine for legal entities.
The Prosecutor's Office will apply to the court within the time limit established by law for the imposition of imprisonment as a preventive measure for the accused, and in case of imprisonment, a wanted notice will be issued against them.
The Prosecutor's Office will conduct appropriate legal procedures to seize the foreign currency equivalent of approximately 14 million GEL and real estate worth more than 1 million GEL seized within the framework of the investigation in favor of the state.
We would like to remind the public that the fight against money laundering is one of the main priority areas of the Prosecutor's Office of Georgia, and a strict criminal law policy is being implemented against the perpetrators of the aforementioned crimes," - Beka Kvitsiani said.