ივანიშვილი და საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანება ერთმანეთთან თავსებადი არ არის - ირაკლი კუპრაძე
„ლელო - ძლიერი საქართველოს“ ერთ-ერთი ლიდერის, ირაკლი კუპრაძის განცხადებით, ბიძინა ივანიშვილი და საქართველოს ევროკავშირში ინტეგრაცია ერთმანეთთან შეუთავსებელია, რადგან, მისი შეფასებით, მმართველი გუნდის პოლიტიკა ეწინააღმდეგება ევროკავშირის დემოკრატიულ ღირებულებებს.
კუპრაძის თქმით, ივანიშვილი საქართველოს მოქალაქეებს ევროპული ინტეგრაციის შედეგად მისაღებ სოციალურ და ეკონომიკურ სარგებელს ართმევს, მათ შორის – მაღალ პენსიას, უკეთეს ჯანდაცვას, განათლებასა და მაღალ ხელფასებს.
მისივე შეფასებით, ხელისუფლება პერიოდულად ცდილობს საზოგადოებაში ანტიევროპული გზავნილების მიღების ტესტირებას, ხოლო პარლამენტის თავმჯდომარის, შალვა პაპუაშვილის განცხადება ევროკავშირში გაწევრიანების პერსპექტივასთან დაკავშირებით საქართველოს კონსტიტუციას ეწინააღმდეგება.
„ანტიკონსტიტუციურია საქართველოს ე.წ. პარლამენტის თავმჯდომარის, პაპუაშვილის განცხადება, როცა ის ამბობს, რომ საქართველო შეიძლება არც გაწევრიანდეს ევროკავშირში. პარლამენტი უნდა იყოს საქართველოს კონსტიტუციის მთავარი დამცველი, თუმცა პაპუაშვილს არ ადარდებს არც კონსტიტუცია და არც ქართველი ხალხი. მას მხოლოდ ის აინტერესებს, როგორ ასიამოვნოს ივანიშვილს და შეასრულოს რუსეთის ინტერესები, რადგან მხოლოდ რუსეთს არ სურს საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანება“, – განაცხადა ირაკლი კუპრაძემ.
ცნობისთვის, პარლამენტის თავმჯდომარის, შალვა პაპუაშვილის განცხადებით, ევროკავშირის გარეთ დარჩენა პატარა სახელმწიფოსთვის შესაძლოა, გარკვეულ შემთხვევებში უფრო სასარგებლოც აღმოჩნდეს, რადგან დამოუკიდებელი გადაწყვეტილებების მიღების თავისუფლებას ინარჩუნებს. მისი შეფასებით, „ქრება წევრობის პოლიტიკური ხიბლი და ფუნდამენტური მოტივაცია“, ხოლო კანდიდატ ქვეყნებს სთავაზობენ არა არსებულ ევროკავშირში თანასწორ წევრობას, არამედ წინასწარ შეცვლილ სისტემაში გაწევრიანებას, სადაც მათ ვალდებულებები სრულად ეკისრებათ, თუმცა უფლებები და გავლენის ბერკეტები შეზღუდული აქვთ. პაპუაშვილის თქმით, „სულ უფრო ცხადი ხდება, რომ აღარავინ განიხილავს ახალი წევრების მიღებას იმ ევროკავშირში, რომელიც დღეს არსებობს“.

Ivanishvili and Georgia's EU membership are incompatible - Irakli Kupradze
According to Irakli Kupradze, one of the leaders of "Lelo - Strong Georgia", Bidzina Ivanishvili and Georgia's EU integration are incompatible, because, in his opinion, the ruling team's policy contradicts the democratic values of the European Union.
According to Kupradze, Ivanishvili is depriving Georgian citizens of the social and economic benefits that they will receive as a result of European integration, including higher pensions, better healthcare, education and higher salaries.
According to him, the government periodically tries to test the acceptance of anti-European messages in society, and the statement of the Speaker of the Parliament, Shalva Papuashvili, regarding the prospect of EU membership contradicts the Constitution of Georgia.
“The statement of the so-called Speaker of the Parliament of Georgia, Papuashvili, when he says that Georgia may not even join the European Union is unconstitutional. The Parliament should be the main defender of the Constitution of Georgia, but Papuashvili does not care about either the Constitution or the Georgian people. He is only interested in how to please Ivanishvili and fulfill Russia’s interests, because only Russia does not want Georgia to join the European Union,” said Irakli Kupradze.
For your information, according to the statement of the Speaker of the Parliament, Shalva Papuashvili, staying outside the European Union may be more beneficial for a small state in certain cases, since it retains the freedom to make independent decisions. According to him, “the political charm and fundamental motivation of membership are disappearing,” and candidate countries are offered not equal membership in the existing European Union, but membership in a previously modified system, where they are fully obligated, but have limited rights and leverage. According to Papuashvili, “it is becoming increasingly clear that no one is considering accepting new members into the European Union that exists today.”