ბანკები გააგრძელებენ სს „თელასის“ მომსახურებას ეროვნულ ვალუტაში, მოქმედი სანქციების მოთხოვნების, სებ-ის რეგულაციების, საკუთარი პოლიტიკისა და ასევე რისკის შეფასების მიდგომების შესაბამისად - ეროვნული ბანკი
საქართველოს ეროვნული ბანკის განცხადებით, კომერციული ბანკები „თელასის“ ეროვნულ ვალუტაში მომსახურებას გააგრძელებენ.
სებ-ის განმარტებით, მიუხედავად იმისა, რომ „თელასის“ არაპირდაპირი მფლობელი ევროკავშირის სანქციების ქვეშ მყოფი რუსული „Inter RAO“-ა, თავად „თელასი“ არ არის შეყვანილი სანქცირებულ პირთა სიაში და წარმოადგენს კრიტიკული მნიშვნელობის მქონე მომსახურების მიმწოდებელ კომპანიას, რომლის შეუფერხებელი ფუნქციონირება აუცილებელია მოსახლეობისა და ეკონომიკისთვის.
სებ-ის განცხადებით, საქართველოს ეროვნული ბანკი, მისი კომპეტენციის ფარგლებში, უზრუნველყოფს შესაბამისი მიდგომების გამოყენებას, რათა დაცული იყოს სანქციების მოთხოვნები და გათვალისწინებული იქნეს კრიტიკული მნიშვნელობის მქონე მომსახურებების უწყვეტობა.
„გვსურს გამოვეხმაუროთ ევროკავშირის მიერ რუსეთის წინააღმდეგ დაწესებული სანქციების 21-ე პაკეტის ფარგლებში კომპანია Inter RAO-ს მიმართ სანქციების გავრცელების საკითხს და განვმარტოთ, რომ აღნიშნული კომპანია წარმოადგენს სს „თელასის“ არაპირდაპირ მფლობელს. ამასთან, თავად სს „თელასი“ არ არის შეყვანილი სანქცირებულ პირთა სიაში და წარმოადგენს კრიტიკული მნიშვნელობის მქონე მომსახურების მიმწოდებელ კომპანიას, რომლის შეუფერხებელი ფუნქციონირება აუცილებელია მოსახლეობისა და ეკონომიკისთვის.
საერთაშორისო სანქციების მოთხოვნების გათვალისწინებით, საქართველოს ეროვნული ბანკი, მისი კომპეტენციის ფარგლებში, უზრუნველყოფს შესაბამისი მიდგომების გამოყენებას, რათა, ერთი მხრივ, დაცული იყოს სანქციების მოთხოვნები, ხოლო, მეორე მხრივ, გათვალისწინებული იქნეს კრიტიკული მნიშვნელობის მქონე მომსახურებების უწყვეტობა.
ამასთან, სანქციებთან დაკავშირებული საკითხების შეფასებისას მხედველობაში მიიღება კონკრეტული გარემოებები, მათ შორის განსახორციელებელი ოპერაციების ხასიათი და მიზანი. შესაბამისად, ბანკები გააგრძელებენ სს „თელასის“ მომსახურებას ეროვნულ ვალუტაში, მოქმედი სანქციების მოთხოვნების, სებ-ის რეგულაციების, საკუთარი პოლიტიკისა და ასევე რისკის შეფასების მიდგომების შესაბამისად”, - აღნიშნულია სებ-ის განცხადებაში.

Banks will continue to provide services to JSC Telasi in the national currency, in accordance with the requirements of the current sanctions, NBG regulations, their own policies, as well as risk assessment approaches - National Bank
According to the National Bank of Georgia, commercial banks will continue to provide services to JSC Telasi in the national currency.
According to the NBG, despite the fact that the indirect owner of Telasi is the Russian Inter RAO, which is subject to EU sanctions, Telasi itself is not included in the list of sanctioned entities and is a company providing critical services, the uninterrupted functioning of which is necessary for the population and the economy.
According to the NBG, the National Bank of Georgia, within its competence, ensures the use of appropriate approaches to comply with the requirements of the sanctions and take into account the continuity of critical services.
“We would like to respond to the issue of the extension of sanctions against Inter RAO within the framework of the 21st package of sanctions imposed by the European Union against Russia and clarify that the aforementioned company is an indirect owner of JSC Telasi. In addition, JSC Telasi itself is not included in the list of sanctioned entities and is a company providing critical services, the uninterrupted functioning of which is necessary for the population and the economy.
Taking into account the requirements of international sanctions, the National Bank of Georgia, within the scope of its competence, ensures the use of appropriate approaches so that, on the one hand, the requirements of the sanctions are observed, and, on the other hand, the continuity of critical services is taken into account.
In addition, when assessing issues related to sanctions, specific circumstances are taken into account, including the nature and purpose of the operations to be carried out. Accordingly, banks will continue to provide services to JSC Telasi in the national currency, in accordance with the requirements of applicable sanctions, NBG regulations, their own policies, as well as risk assessment approaches," the NBG statement said.