დღის კალენდარი - 29 ივლისი
ხსენება მღვდელმოწამე ათინოგენისა და ათთა მოწაფეთა მისთა (დაახლ. 311); მოწამეთა: პავლესი და მასთან ორი დისა — ელეფტინასი (ვალენტინა) და ქიონიასი (308); მოწამე ანტიოქე მკურნალისა (IV); მოწამე იულია ქალწულისა (IV).
წმიდა მღვდელმოწამე ათინოგენი და მისი ათი მოწაფე ქრისტესათვის ევნენ ქრისტიანთა დევნისას ქალაქ სებასტიაში.
წმიდა მოწამენი პავლე, ალეფტინა და ქიონია ეგვიპტელები იყვნენ. იმპერატორ მაქსიმიანეს მიერ დაწყებულ ქრისტიანთა დევნისას ისინი პალესტინის კესარიაში ჩაიყვანეს. მმართველის წინაშე მათ უშიშრად აღიარეს ქრისტეს რჯული. ალეფტინა და ქიონია კოცონზე დაწვეს, ხოლო პავლეს თავი მოჰკვეთეს.
წმიდა მოწამე იულია ქალწული დაიბადა კართაგენში, ქრისტიანულ ოჯახში. პატარაობისას სპარსელებს ჩაუვარდა ტყვედ. იგი სირიაში წაიყვანეს და მონად გაყიდეს. ქრისტიანული მცნებების შემსრულებელი იულია თავდადებით ემსახურებოდა თავის ბატონს, ინარჩუნებდა სისპეტაკეს, მარხულობდა და ბევრს ლოცულობდა. მისმა წარმართმა მეპატრონემ ვერაფრით შესძლო მისი თავისკენ გადაბირება. შემდეგ იულიამ უშიშრად აღიარა თავისი ქრისტიანობა და წარმართებმა იგი ჯვარს აცვეს.
უფლის ანგელოზებმა ეს ამბავი შორიახლოს მდებარე მონასტრის ბერებს შეატყობინეს. ბერებმა წმიდანის ცხედარი თავისი სავანის ტაძარში დაკრძალეს.
1883 _ ბენიტო მუსოლინი, იტალიის ფაშისტური მოძრაობის მეთაური, დიქტატორი, პრემიერ-მინისტრი. 1945 წელს ჩამოახრჩვეს.
1905 _ დაგ ჰამარშელდი, შვედი ეკონომისტი და სახელმწიფო მოღვაწე, გაეროს გენერალური მდივანი 1953-1961 წლებში, ნობელის პრემიის ლაურეატი. გარდაიცვალა 1961 წელს.
1912 _ რობერტ რიჩი, პარფიუმერული ფირმა `ნინა რიჩის” დამაარსებელი.
1928 _ ბიძინა კვერნაძე, კომპოზიტორი, კონსერვატორიის პროფესორი. Gგარდაიცვალა 2010 წელს.
1932 _ ვახტანგ ჯავახაძე, პოეტი.
1507 _ მარტინ ბეჰაიმი, გერმანელი გეოგრაფი, რომელმაც მხატვარ გეორგ გლოკენდონის დახმარებით შექმნა პირველი გლობუსი.
1856 _ რობერტ შუმანი, გერმანელი კომპოზიტორი.
1913 _ ტობიას ასერი, ჰოლანდიელი იურისტი, ნობელის პრემიის ლაურეატი.
1966 _ ალექსანდრე გომელაური, ქართველი მსახიობი.
1994 - გრიგოლ აბაშიძე, ქართველი მწერალი.
1754 წელი ­_ გაიმართა პირველი საერთაშორისო მატჩი კრივში.
1857 წელი  _ დაარსდა ატომური ენერგიების საერთაშორისო სააგენტი ”მაგატე”.
1914 წელი _ დაიწყო პირველი მსოფლიო ომი: ავსტრია-უნგრეთის ჯარებმა დაბომბეს სერბიის ქალაქი ბელგრადი.
1930 წელი _ დირიჟაბლმა `რ 100”-მა განახორციელა პირველი სამგზავრო გაფრენა ინგლისიდან კანადის მიმართულებით.
1943 წელი _ ქალაქი ჰამბურგი დატოვა მოსახლეობამ.
1948 წელი _ ინგლისის მეფე გეორგ VI-მ ლონდონში გახსნა XIV ოლიმპიური თამაშები.
1949 წელი _ BBC-მ დაიწყო ამინდის პროგნოზის პირველი რეგულარული გადმოცემა ტელევიზიის საშუალებით.
1958 წელი _ ამერიკის შეერთებულ შტატებში შეიქმნა აერონავტიკისა და  კოსმოსური სივრცეების კვლევის ნაციონალური სამმართველო – ”ნისა”.
1981 წელი _ პრინც ჩარლზისა და დაიანა სპენსერის საქორწინო ცერემონიალი ტელევიზიით 700 მილიონმა მაყურებელმა იხილა.

Calendar of the day - July 29
Commemoration of the Hieromartyr Athenogenes and his ten disciples (c. 311); Martyrs: Paul and his two sisters - Elefthina (Valentina) and Chionia (308); Martyr Antiochus the Healer (IV); Martyr Julia the Virgin (IV).
The Holy Hieromartyr Athenogenes and his ten disciples died for Christ during the persecution of Christians in the city of Sebastia.
The Holy Martyrs Paul, Alefthina and Chionia were Egyptians. During the persecution of Christians initiated by Emperor Maximian, they were taken to Caesarea in Palestine. Before the ruler, they fearlessly confessed the law of Christ. Aleptina and Chionia were burned at the stake, and Paul was beheaded.
The holy virgin martyr Julia was born in Carthage, into a Christian family. As a child, she was captured by the Persians. She was taken to Syria and sold into slavery. A faithful follower of Christian commandments, Julia served her master with devotion, kept a clean slate, fasted, and prayed a lot. Her pagan master could not win her over. Then Julia fearlessly confessed her Christianity, and the pagans crucified her.
The angels of the Lord reported this news to the monks of a nearby monastery. The monks buried the body of the saint in the church of their monastery.
1883 _ Benito Mussolini, leader of the Italian fascist movement, dictator, and prime minister. Hanged in 1945.
1905 _ Dag Hammarskjöld, Swedish economist and statesman, Secretary-General of the United Nations from 1953 to 1961, Nobel Prize laureate. Died in 1961.
1912 _ Robert Ritchie, founder of the perfume company ``Nina Ritchie''.
1928 _ Bidzina Kvernadze, composer, professor of the Conservatory. Died in 2010.
1932 _ Vakhtang Javakhadze, poet.
1507 _ Martin Beheim, German geographer, who created the first globe with the help of artist Georg Glockendon.
1856 _ Robert Schumann, German composer.
1913 _ Tobias Aser, Dutch lawyer, Nobel Prize laureate.
1966 _ Aleksandre Gomelauri, Georgian actor.
1994 - Grigol Abashidze, Georgian writer.
1754 ¬_ The first international boxing match was held.
1857 Year _ The International Atomic Energy Agency "IAEA" was founded.
1914 _ The First World War began: Austro-Hungarian troops bombed the Serbian city of Belgrade.
1930 _ The airship `R 100' made the first passenger flight from England to Canada.
1943 _ The population left the city of Hamburg.
1948 _ King George VI of England opened the XIV Olympic Games in London.
1949 _ The BBC began the first regular broadcast of weather forecasts on television.
1958 _ The National Aeronautics and Space Administration - "NISA" was created in the United States.
1981 _ The wedding ceremony of Prince Charles and Diana Spencer was watched on television by 700 million viewers.