აქტიურად მიმდინარეობს რუსთაველის გამზირის რეაბილიტაციის პროექტი, რომელმაც ათეულ წელს უნდა გაუძლოს – კახა კალაძე
აქტიურად მიმდინარეობს რუსთაველის გამზირის რეაბილიტაციის პროექტი, რომელმაც ათეულ წელს უნდა გაუძლოს, – ამის შესახებ თბილისის მერმა, კახა კალაძემ მუნიციპალიტეტის მთავრობის დღევანდელ სხდომაზე განაცხადა.
მისივე თქმით, ამ დროისთვის მთლიანად დასრულებულია ასფალტის საფარის მოფრეზვის სამუშაოები.
„რუსთაველის გამზირის მასშტაბური სარეაბილიტაციო სამუშაოები 23 ივლისს დაიწყო, რის გამოც საავტომობილო მოძრაობა სრულად შეიზღუდა. მეორე დღიდანვე ობიექტზე შევიდა კომპანია „ჯორჯიან უოთერ ენდ ფაუერი“, რომელმაც წყალმომარაგებისა და წყალარინების მოძველებული ქსელების სრულმასშტაბიანი განახლება დაიწყო. ეს მომავალში მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებს გამზირის საინჟინრო ინფრასტრუქტურას“, – განაცხადა კახა კალაძემ.
თბილისის მერის განმარტებით, ტროტუარზე დაწყებულია მიწისქვეშა კაბელარხების მოწყობაც, სადაც შემდგომ ელექტროსადენები განთავსდება.
„კონტრაქტორი კომპანია აქტიურად ახორციელებს ტროტუარზე არსებული მოაჯირების, ბორდიურისა და სხვა ინფრასტრუქტურული ელემენტების დემონტაჟს, რათა მომდევნო ეტაპზე თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი სივრცეები მოეწყოს. ასევე, ინტენსიურად მიმდინარეობს მიწისქვეშა გადასასვლელების რეაბილიტაციისთვის მოსამზადებელი სამუშაოები“, – აღნიშნა კახა კალაძემ.
მისივე თქმით, ობიექტზე შესაბამისი ჯგუფები 24 საათის განმავლობაში მუშაობენ.
„აღსანიშნავია, რომ ყველა სამუშაო ერთდროულად, რამდენიმე მიმართულებით ხორციელდება, რაც პროექტის შესრულების ტემპს მნიშვნელოვნად აჩქარებს. ობიექტზე ღამის საათებში ხდება შეგროვებული მასალის გატანა, ასევე ახალი სამშენებლო მასალის შეტანა, რომ დღის განმავლობაში დიდი მანქანების მოძრაობა შეზღუდული იყოს. შექმნილი დისკომფორტისთვის ბოდიშს გიხდით. სხვანაირად მსგავსი ტიპის სამუშაოების განხორციელება შეუძლებელია“, – განაცხადა კახა კალაძემ.

Rustaveli Avenue rehabilitation project is actively underway, which should last for ten years – Kakha Kaladze
The Rustaveli Avenue rehabilitation project is actively underway, which should last for ten years, – Tbilisi Mayor Kakha Kaladze announced this at today’s session of the municipal government.
According to him, the asphalt paving works have been completely completed by now.
“Large-scale rehabilitation works on Rustaveli Avenue began on July 23, due to which traffic was completely restricted. From the very next day, the company “Georgian Water and Power” entered the site, which began a full-scale renovation of the outdated water supply and sewage networks. This will significantly improve the engineering infrastructure of the avenue in the future,” said Kakha Kaladze.
According to the Tbilisi Mayor, the installation of underground cable channels has also begun on the sidewalk, where electrical wires will later be placed.
“The contractor company is actively dismantling the railings, curbs and other infrastructure elements on the sidewalk in order to arrange spaces that meet modern standards in the next stage. Also, preparatory work for the rehabilitation of underground passages is underway intensively,” said Kakha Kaladze.
According to him, the relevant groups are working on the site 24 hours a day.
"It is noteworthy that all work is being carried out simultaneously, in several directions, which significantly speeds up the pace of project implementation. Collected material is being removed from the site at night, as well as new construction material is being brought in, so that the movement of large vehicles is limited during the day. We apologize for the inconvenience caused. It is impossible to carry out such work otherwise," said Kakha Kaladze.